Inhimillinen tekijä

tänään

TV 2 klo 22.05. Haastateltavana mm. Vanhan millin hävinnyt Anneli Poutiainen

8

1162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvä ja antoisa ohjelma

      Miksi suomen tapaisessa hyvinvointivaltiossa annetaan yksittäisten ihmisten pelata kasvottomasti omaisuutensa RAY:n koneisiin? Kasinokin "palkitsee" paljon pelaavia VIP-korteilla.

      Pitäkää lapsenne poissa peliautomaateilta, niin ehkä tämä nykyinen eläkeläissukupolvi on viimeinen joka jakaa perinnöt ennenaikaisesti RAY:n koneiden kautta suomalaisille. Huvittavinta on, että sairailta otetaan ja urheilulle/kulttuurille annetaan.

      • Hrness

        Sitten nämä Laihot sun muut uuvatit on huolissaan nettipeleistä, vaikka omissa nurkissa on pahimmat helvetinkoneet kynimässä kansalaisia.
        Kyllähän nämä kotimaiset pelivaihtoehdot tulisi ensimmäisenä poistaa katukuvasta.

        Tosiaan koomista, että rupulikansa kustantaa herrojen oopperaharrastukset sun muut näiden pelien kautta.


      • yhdessä adressi
        Hrness kirjoitti:

        Sitten nämä Laihot sun muut uuvatit on huolissaan nettipeleistä, vaikka omissa nurkissa on pahimmat helvetinkoneet kynimässä kansalaisia.
        Kyllähän nämä kotimaiset pelivaihtoehdot tulisi ensimmäisenä poistaa katukuvasta.

        Tosiaan koomista, että rupulikansa kustantaa herrojen oopperaharrastukset sun muut näiden pelien kautta.

        Allekirjoita adressi sivuilla adressit.com

        Alle 15-vuotiaat pois...


    • viestissä linkki
      • Viastunut RAY:hin

        Katsoin Inhimillisen tekijän ja luin Rulettipäiväkirjan. Kyllä RAY pitää rajattomasti valtaa Suomessa ja miten häikäilemättömästi! Eikö tähän pitäisi jo puuttua? Kyllä viranmomaiset puttuvat asiaan, jos jokin muu, esim. ulkomainen peliyhtiö pääsee ja on markkinoilla: silloin kyllä estetään toiminta (tai ainakin pyritään estämään), mutta kun omista koukuttavasta bisneksistä (peliautomaateista ym.) on kyse, ei yhtään oteta kantaa - lisätään vaan pelejä joka kolkkaan. Vai vähennetään ja ehkäistään Suomessa peliriippuvuutta - katin kontit - pyritään vaan lisäämään. Ja kaikki tämä monoolin suojassa. Kirjan kirjoittaja voisi hakea korvauksia RAY:n lupausten rikkomisista: hänen pelaamiseen puuttumattomuudedta ja jälkihoitojen puutteesta, kaiken tämän varjolla imeisesti monopoli on RAY:llä.


    • hirveätä

      Eikö ole kummallista, että nyt vuonna 2018 samasta aiheesta on kirjoittanut kirjan Jenna Mäkelä. Mutta ihmeellisintä on se, että Veikkauksen Raha-automaattiyhdistys sen kun porskuttaa eikä tee muuta kuin mainostaa pelejään tv:ssä ja kaupoissa. Lisää uhreja vaan tulee. Pirun rahapeliautomaatit kauppojen ja kioskien oven suussa vaanivat uhrejaan! Ei mitään vastuuta veikauksella! Pelikieltoja ei saa edes kuolemalla!

    • OnnellinenKansaJoo

      Mikään ei muutu, kun toiset elää erilaisessa todellisuudessa kuin toiset. Näkeehän se "fiksun" työministerin toiminnoistakin. Siinä ei ihmisten terveys tai kärsimys paljon paina.

    • todella-hävettävää

      lain suojissa saa rosvo operoida ja putsata aivosairaat peliriippuvaiset mennen tullen. Peliriippuvuus on luokiteltu aivosairaudeksi, tiesitkö? 'Pelaa maltilla'....voi kun suloista ja niin kanssaeläjistä välittävää toimintaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2699
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      25
      2448
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      40
      2117
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      1986
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      108
      1472
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      166
      1339
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      51
      1011
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      954
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      768
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      761
    Aihe