Onko tietoa Fordin 80- ja 90-luvun 655 traktorikaivureissa käytetyn takakauhaliittimen nimestä? Tapit ovat 45 mm, väli orginaalikauhassa keskeltä keskelle 390 mm ja "sisäväli" 200 mm.
Hymas 45, S 45, vai jokin muut?
Vai mikä on parhaiten sovitettavissa kyseiseen koneeseen?
Hymas 45, S 45, vai jokin muut?
Vai mikä on parhaiten sovitettavissa kyseiseen koneeseen?
Vastaukset 5
Vanhimmat
jo mitat.tee kinnikeitä ite tai teetä.oon ite kans tehny omaan koneeseen ku ei löytyny valmiita tai oikeestaan en viitiny jokapaikkaan soitella ja kysellä
parin, kolmen sentin plootu, vaikkapa Hardoxia, on sen verran kovaa työstää, 45 mm:n reikineen, että jääköön heille, joilla riittävät työstövälineet. Mikäli vain hitsaaminen riittäisi, niin mikäs siinä. Kallistuvakin sen pitäisi olla, joten pitäisi juosta metallimyymälään, hydrauliikkapuotiin jne.
Mieluiten hankkisin sopivan tai lähes sopivan suoraan, joten tieto mallinimestä olisi tervetullut.
tarvitaan, leikkaat putken halki siihen levy väliin, saranoi toinen putki levyn päähän, sitten mekaaninen tai hyraulinen lukitus. trapetsikierretankoa ja muttereita saa pulttikaupoista.
hymasliittimiksi niitä sanotaan numero on tappikoon mukaan
Gjerstad on valmistanut kauhat ja liittimet näihin koneisiin Helsingin seudulla.