Radiosta tulee merisää muutaman kerran päivässä. Sitä rannikkoasema litanniaa on mukava kuunnella. Olen kuitenkin miettinyt, onko merisään lukemisella nykyajan merenkululle mitään hyötyä? Varsinkaan kun Ylellä ei ole enää ulkomaanlähetyksiä, niin säätiedot ei edes kovin kauas rannikolta kuulu. Laivat saanevat reaaliaikaista säätietoa muilla keinoilla?
Merisää radiossa
merkitys merenkululle
262384
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
merisään lukeminen radiossa tuntuu muinaisjäänteeltä. Näin laman aikana asiasta kannattaa olla hissukseen, koska se varmasti antaa muutamalle ihmiselle työpaikan.
Kyllä aika on mennyt niiden ohi jo kauan sitten.
Ylen organisaatio tarvitsee niitä.
Lopettaa vois vaikka huomisaamuna.
Tiedot saa muulla tavalla.
tuossa asiassa on se,että vaikka olisi atomipommi putoamassa suomeen,niin lähetys keskeytetään,ja luetaan merisää.
itse en tuota täällä keski-suomessa kovin paljon kaipaa.
mutta vastatkaapa,että mihin noita tv-juontajia tarvitaan.
itse osaan ainakin katsoa lehdestä tai boxin ohjelmaoppaasta,että mitä seuraavaksi alkaa.
säästä, muutakuin ylen kautta....brykällä on hienot laitteet, mutta joku pässi omistaa ne, pässejä on monta...monta itsekästä pässiä...tietoa ei jaeta, varsinkaan silloin kun sitä kysytään...RYKÄLLÄ ON VITUN PIENI MAAILMA; JA AINA HUONO SÄÄ.
mikä valtoa vitutta?????????????
Meneppäs pissimään mukiin.....
vaikuttaa se, tiedetäänkö konehuoneessa sää? Eikös ne siihen liittyvät päätökset tehdä brygalla?
sää päätetään? Oletkos koskaan ollut laivassa?
Kovaan merenkäyntiin valmistaudutaan yhtälailla pyssässä kuin konehuoneessa. Olenpa ollut sellaisellakin matkalla, kun Turusta Kieliin kesti matka 4 vrk.Laiva kulki vastatuuleen ajoittain noin 2 solmua. Kaikki irtain, HP, Ketsuppi,leivänkannikat jne oli messin nurkassa 3 vrk. Ruokana oli lämmitetty makkara, kokki piti lämmityksen ajan kattilaa keittolevyllä käsin. Pyssäjengi oli niin merisairaana. No ei mennyt paremmin koneessakaan, makasin turkilla ja oksentelin pilssiin.
Edelleen huviveneiden katsastussäännöissä vaaditaan radio, ilmeiseti säätiedoitusten kuuntelua varten. Kyllä siitä on tullut tapa kuunnella illalla radiosta säätiedoitus,jotta teitää pysyykö vene ankkurissa yönyli. Vaikkakin netistä tai kännykästä saa visuaalisesti parenpia säätiedoituksia.
t.huviveneilijä
perinteiset merisää- tiedotukset jaksottavat mukavalla tavalla kesäpäiviä.
tiedon saa toki muualtakin, mutta mukava merenkulkuun liittyvä perinne, jonka todella toivoisi säilyvän.
eipä näy huviveneilijöitä. Pari tyhmänrohkeaa pilkkijää näkyy olevan jäällä, mutta eivät taida kuunnella radiota.
muuten sais pelastusammattilaiset turhaa keikkaa.
ympärivuotiset saaristolaiset ja osa rannikolla asuvista porukoista kuuntelee merisäätä. länsirannikolla monet lisäksi myös ruotsalaisia tiedotteita.
merisää palvelee myös muita kuin ammattilaisia
Raskaan sarjan ammattilaiset kuten nuoret, kansi- ja konemiehet sekä muutkin vähän seilanneet ja tyhmän koppavat kaikkitietävät eivät tarvitse ylen lähettämää merisäätä.
Kuten muissa kirjoituksissa on tullutkin esille, tarvitsevat rannikkoseudun asukkaat, veneilijät, merenkulkijat vielä säätietoja radiostakin. On tärkeää, että tietoa saa muualtakin kuin tekstaripalvelusta tai netistä. Osa tarvitsee säätietoja vain kesällä, osa ympärivuotisesti, joten antaa tulla vaan.
Nimimerkillä "minä tiedän paremmin kuin te".
Yleltä saa kotimaan kielellä tarvittavan perussään,ja se viiminen am-asema riittää itämeren katteella.Rannikkoradioasemilta saa ,mutta yleensä englanniksi.
Maksaahan aina voi kaikenlaisista sääpalveluista jos haluaa hienostella.Netissä roikkujat voivatkin pysytellä marinoissa ja keskustella toistensa kanssa kenellä on parempi sääpalvelu.
Eihän nuo "merisäätiedot" palvele tietenkään jotain purjehduskilpailua,mutta se onkin eri juttu.
Eli YLEn merisäällä on edelleen tarvetta ja vankka kuulijakunta.
Vaan eikös se viimeinenkin YLEn AM-asema ole lopettanut toimintansa? Pelkkää FM, Sat ja net toimintaa enään jäljellä...
Aikaisemmin säätiedot kuuli 558 kHz:lla. Nyt enää FM kuuluu missä kuuluu.
Viime kesänä ei enää voinut kuulla Tanskan DMI:n ennusteita, koska Tanskan Radion pitkäaaltoasemakin lopetti. Sillä oli hyvät ja hitaasti luetut ennusteet laajalla kuuluvuusalueella. Onneksi BBC ja Norja vielä jatkavat AM-lähetyksiään. Kuuntelen niitä mielelläni Pohjanmeren alueella. Purjepaatissani ei ole mitään satelliittivastaanottimia, vain normaali radiovastaanotin.
vielä tänä päivänä ymmärrä englantia, niin joutaa painella itse sinne saunan taa ja loikata naruun.
Tanska antaa vielä säätiedotuksia keskiaalloilla 1062 kHz pätkinä pitkin päivää. Minun makuuni kieli on leveästi artikuloitua, mutta ken jummartaa, hän kuuntelee ja ottaa opikseen...
erittäin rakentavaa keskustelua? Saatko orkut, tai nouseeko itsetunto nimettömänä solvaamalla?? Mihin oikeastaan pyrit tällaisella typerällä käytöksellä. Vaihda vaipat.
5 vrk:n merisääennustetta kerrota klo 1145 ja 1745. DMI on siirtynyt kuulemma maksulliseksi palveluksi nettiin.
Kielenkin ehti parissakymmenessä vuodessa oppia sen verran, että aikamerkin ja säätiedot ymmärsi. Merialueen tiedot kattoivat myös Islannin vedet. Harmi, että lopettivat.
ilmaus itsessään voi olla harkitsemattoman löyhä mutta mutta..
lähestymme pikkuhiljaa tilannetta, jossa englanninkielentaito on peruskansalaistaito, eikä sitä enää lueta kielitaidon pariin.
kyllä tällöin itsetunto joutuu koetukselle jos peruskansalaistaidoissa on aukkoja.
Lopetti reilu vuosi sitten eli 31.12-07.
Jäi väärä mielikuva,kun MKL:N Talvimerenkulku 2008/2009 julkaisussa tarjotaan vielä AM-taajuuksia.
sisämaankin Ylen kanavilla? Ja näyttää siltä, että
se luetaankin joskus kaikissa Ylen sisämaan paikallisradioissa, eikä pelkästään Ylen pääkonttuurista. Ainakin Kainuun Radion oma kuuluttaja sen joskus lukee. Sitä ei kukaan kaipaa ainakaan Kainuun korvessa. En tiedä sitten meneekö kyseinen lähetys koko valtakunnan verkkoon vai ei.
En usko, että kukaan muukaan jossain Pihtiputaalla, Kuhmossa tai Korvatunturin juuressa saatikka Joensuussa kaipailee moisia päivittäin, vaikka joku väittikin taannoin, että ne omaiset haluavat sitä. Noilla paikkakunnilla ei varmaankaan ole enempää kuin yhden käden sormilla luettava määrä niitä omaisiaakaan nykyaikana jos sitten edes aikaisemminkaan.
Parempi soittaa vaikka haitarimusiikkia sisämaassa.
Jätetään se hanurin vingutus vielä hetkeksi...
Saimaa on yhteydessä mereen kanavalla. Siksi on perusteltua että merisää luetaan myös sisämaassa. Ja on sitä merellä mukava kuunnella, aina kun kuuluvuus alueella sattuu olemaan. Se kun päässyt tulemaan sellaiseksi perinteeksi, piru vie.
Radiossa tulee kesäaikaan vielä erikseen veneilysää. Kannattaako sitä musiikkiakaan radiossa soittaa kun jokainen voi kuunnella levyjä.
kun merisää alkaa. Silloinhan ongelma ratkeaa.
Minäkin joudun silloin tällöin vaihtamaan kanavaa radiota kuunnellessa ja, helvetti sentään, telekkariakin katsellessa.