RUK:n vaatimukset?

hkh..

Millä perusteella RUK:hon oikein valitaan? Naapuritalon poika oli koulussa oikein huono oppimaan. Peruskoulun sentään läpäisi. Lukioon ei mennyt. RUK:hon kuitenkin otettiin. Onpas hauskaa, että herra pääsi vänrikiksi. Eikö todellakaan ole mitään vaatimuksia?

9

3899

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alokas 1/10

      Jotkut sanoo että kuntovaateet on cooper: 2600m, joku sanoi että 1800m oli päässy/joutunut.. Moni Tunteman RuK käyny on ollut ruåtsalaisen nimen ja silmälasit omaava..

    • Sivarimajuri

      Jos kuntosi on ok ja haluat rukkiin niin sinne aika todennäköisesti pääset. Aukkiin pääsee kaikki halukkaat. Rukiin joutuu jo ehkä jotain tekemään sinne päästäkseen. Eivät intin skapparit kaikki mitään idiootteja ole. Kyllä hyvän johtajan tunnistaa usein typerämpikin ihminen. Eli hyvät johtajatyypit valitaan usein rukkiin. Loput sitten pakollisena pahana kiinnostuksen mukaan.

    • Tuleva vänrikki

      Johtajakouluun valintaan ei vaikuta ollenkaan entinen koulumenestys. Armeija ja koulu ovat kaksi eri asiaa. Voi menestyä armeijassa vaikka koulua kohtaan ei olisikaan kiinnostusta. Vaatimukset ovat P1 ja P2 testeissä suoritetut vaadittavat tulokset. Eli mitataan älliä ja henkistä tasapainoa. Ja halukkuus ja nohevuus ovat tärkeitä.

      Itse olen menossa RUK:iin, vaikka en ollutkaan peruskoulussa keskiverronkaan tasolla, mikä ei johtunut oppimiskyvystä mikä minulla on hyvä, vaan motivaatiosta. Armeija on aivan toinen asia...

    • Res. Kenraali

      "RUK:n vaatimukset?"


      Aivojen reaalinen käyttöaste tulisi mieluiten olla käytännössä nollan paikkeilla.


      Aistitoiminnan tulisi olla myös hyvin valikoivaa, eikä varsinkaan tulisi PV:n opetuksia pyrkiä aistiensa avulla vertailemaan todellisuuteen. Maailmasta tulisi mieluiten havaita ja eritellä selvästi vain sellaisia asioita, jotka täydellisesti tukevat evankeliumia PV:n mukaan.


      Mikäli RUKun mielit, tulisi mieluiten vuosia ennen inttiin menoa aloittaa suunnitelmallinen ajattelun vieroksuminen ja älyllinen laiskottelu. Peruskunnon tulee näiltä osin olla kunnossa jo ennen inttiin menoa, 'peruskoulutuskaudella' sitten haetaan herkkyyttä RUKa varten, jossa herkistellyt tehot otetaan irti ja oma ajattelu nollataan aivan lopullisesti.

      • perusteella

        olet siis itse mitä parhainta upseeriainesta. Olemme ylpeitä sinusta poikaseni.


    • ...miettinyt

      Olen itsekkin miettinyt noita vaatimuksia, ei taida olla mitään tarkkoja vaatimuksia, kun frendi pääsi hyvällä kunnolla ja toinen taas pärjäsi kirjallisissa.

    • Jones1111

      Eipä kannata RUK:ta ajatella jos ei ole lukion suorittnut YO. Aivottomat amikset laitetaan suoraan tykinruokasi.

      • Kukaut

        Hyvä läppä. Tosiasiassahan sekä amiksesta että lukiosta (tai peräti peruskoulupohjalta) pääsee ihan yhtä todennäköisesti. RUK kun ei nyt kuitenkaan vaadi varsinaisesti älliä, niin olisihan se jo lähtökohtaisesti outoa jos aiemmalla koulutuksella olisi mitään merkitystä.

        Mutta on RUK silti hyvä paikka. On mukava, että vähän yksinkertaisemmillekin ihmisille on paikka jossa viettää vuosi täysihoidossa :)


    • ey er aey aewry aety

      http://www.youtube.com/watch?v=3iIzqDoqALo
      911 Mysteries (suomenkielisin tekstityksin)


      http://www.youtube.com/watch?v=jA-e6ttP1jo World Trade Center 1: räjäyttäminen syyskuun 11:ntenä 2001

      Juutalaiset räjäyttivät pilvenpiirtäjiä ja autopommeja Usassa.

      Seuraavina päivinä juutalainen nazionisti Dr. Philip Zack murhasi asiasta liian totuudenmukaisesti kirjoittaneita toimittajia ja poliitikkoja työpaikaltaan aselaboratoriosta varastamallaan pernarutolla.

      New Yorkin poliisi on pidättänyt viisi is rae lilaista moSSadin agenttia (S I V A N ja P A U L. K U R Z B E R G, O D E D. E L L N E R, O M E R. M A R M A R I, ja Y A R O N. S H M U E L), jotka yrittivät räjäyttää autopommilla George Wassingtonin sillan.

      Aikaisemmin he olivat räjäyttäneen autopommin, jonka kyljessä oli ollut kuva lentokoneesta syöksymässä New Yorkiin.

      Heidän pakettiautostaan löytyi rä jäh teitä, po rukka pidädettiin 71 päiväksi, mutta laskettiin sitten vähin äänin vapauteen

      911 terrori-iskua kuvanneet ja tornien sortumista juhlineet pidätetyt viisi israelilaista on vapautettu ja toimitettu Israeliin.

      Joidenkin miesten nimet löytyivät Usan kansallisen tiedustelupalvelun tiedoistoista, ja FBI:n mukaan ainakin kaksi miehistä on moSSadin agentteja.

      Kuitenkin FBI väittää, ettei näillä israelilaisilla ollut etukäteistietoa 911 iskuista, ja miehet vapautettiin Usan ja Israelin tekemän sopimuksen perusteella (Vakoilijoiden/agenttien koskemattomuus ja vaihtosopimus)

      vapautuksen jälkeen, miehet väittivät kokeneensa kidutusta vankeusaikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1333
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      670
    4. 50
      577
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      11
      491
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      464
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      152
      437
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      397
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    Aihe