Millä perusteella RUK:hon oikein valitaan? Naapuritalon poika oli koulussa oikein huono oppimaan. Peruskoulun sentään läpäisi. Lukioon ei mennyt. RUK:hon kuitenkin otettiin. Onpas hauskaa, että herra pääsi vänrikiksi. Eikö todellakaan ole mitään vaatimuksia?
RUK:n vaatimukset?
9
3751
Vastaukset
- alokas 1/10
Jotkut sanoo että kuntovaateet on cooper: 2600m, joku sanoi että 1800m oli päässy/joutunut.. Moni Tunteman RuK käyny on ollut ruåtsalaisen nimen ja silmälasit omaava..
- Sivarimajuri
Jos kuntosi on ok ja haluat rukkiin niin sinne aika todennäköisesti pääset. Aukkiin pääsee kaikki halukkaat. Rukiin joutuu jo ehkä jotain tekemään sinne päästäkseen. Eivät intin skapparit kaikki mitään idiootteja ole. Kyllä hyvän johtajan tunnistaa usein typerämpikin ihminen. Eli hyvät johtajatyypit valitaan usein rukkiin. Loput sitten pakollisena pahana kiinnostuksen mukaan.
- Tuleva vänrikki
Johtajakouluun valintaan ei vaikuta ollenkaan entinen koulumenestys. Armeija ja koulu ovat kaksi eri asiaa. Voi menestyä armeijassa vaikka koulua kohtaan ei olisikaan kiinnostusta. Vaatimukset ovat P1 ja P2 testeissä suoritetut vaadittavat tulokset. Eli mitataan älliä ja henkistä tasapainoa. Ja halukkuus ja nohevuus ovat tärkeitä.
Itse olen menossa RUK:iin, vaikka en ollutkaan peruskoulussa keskiverronkaan tasolla, mikä ei johtunut oppimiskyvystä mikä minulla on hyvä, vaan motivaatiosta. Armeija on aivan toinen asia... - Res. Kenraali
"RUK:n vaatimukset?"
Aivojen reaalinen käyttöaste tulisi mieluiten olla käytännössä nollan paikkeilla.
Aistitoiminnan tulisi olla myös hyvin valikoivaa, eikä varsinkaan tulisi PV:n opetuksia pyrkiä aistiensa avulla vertailemaan todellisuuteen. Maailmasta tulisi mieluiten havaita ja eritellä selvästi vain sellaisia asioita, jotka täydellisesti tukevat evankeliumia PV:n mukaan.
Mikäli RUKun mielit, tulisi mieluiten vuosia ennen inttiin menoa aloittaa suunnitelmallinen ajattelun vieroksuminen ja älyllinen laiskottelu. Peruskunnon tulee näiltä osin olla kunnossa jo ennen inttiin menoa, 'peruskoulutuskaudella' sitten haetaan herkkyyttä RUKa varten, jossa herkistellyt tehot otetaan irti ja oma ajattelu nollataan aivan lopullisesti.- perusteella
olet siis itse mitä parhainta upseeriainesta. Olemme ylpeitä sinusta poikaseni.
- ...miettinyt
Olen itsekkin miettinyt noita vaatimuksia, ei taida olla mitään tarkkoja vaatimuksia, kun frendi pääsi hyvällä kunnolla ja toinen taas pärjäsi kirjallisissa.
- Jones1111
Eipä kannata RUK:ta ajatella jos ei ole lukion suorittnut YO. Aivottomat amikset laitetaan suoraan tykinruokasi.
- Kukaut
Hyvä läppä. Tosiasiassahan sekä amiksesta että lukiosta (tai peräti peruskoulupohjalta) pääsee ihan yhtä todennäköisesti. RUK kun ei nyt kuitenkaan vaadi varsinaisesti älliä, niin olisihan se jo lähtökohtaisesti outoa jos aiemmalla koulutuksella olisi mitään merkitystä.
Mutta on RUK silti hyvä paikka. On mukava, että vähän yksinkertaisemmillekin ihmisille on paikka jossa viettää vuosi täysihoidossa :)
- ey er aey aewry aety
http://www.youtube.com/watch?v=3iIzqDoqALo
911 Mysteries (suomenkielisin tekstityksin)
http://www.youtube.com/watch?v=jA-e6ttP1jo World Trade Center 1: räjäyttäminen syyskuun 11:ntenä 2001
Juutalaiset räjäyttivät pilvenpiirtäjiä ja autopommeja Usassa.
Seuraavina päivinä juutalainen nazionisti Dr. Philip Zack murhasi asiasta liian totuudenmukaisesti kirjoittaneita toimittajia ja poliitikkoja työpaikaltaan aselaboratoriosta varastamallaan pernarutolla.
New Yorkin poliisi on pidättänyt viisi is rae lilaista moSSadin agenttia (S I V A N ja P A U L. K U R Z B E R G, O D E D. E L L N E R, O M E R. M A R M A R I, ja Y A R O N. S H M U E L), jotka yrittivät räjäyttää autopommilla George Wassingtonin sillan.
Aikaisemmin he olivat räjäyttäneen autopommin, jonka kyljessä oli ollut kuva lentokoneesta syöksymässä New Yorkiin.
Heidän pakettiautostaan löytyi rä jäh teitä, po rukka pidädettiin 71 päiväksi, mutta laskettiin sitten vähin äänin vapauteen
911 terrori-iskua kuvanneet ja tornien sortumista juhlineet pidätetyt viisi israelilaista on vapautettu ja toimitettu Israeliin.
Joidenkin miesten nimet löytyivät Usan kansallisen tiedustelupalvelun tiedoistoista, ja FBI:n mukaan ainakin kaksi miehistä on moSSadin agentteja.
Kuitenkin FBI väittää, ettei näillä israelilaisilla ollut etukäteistietoa 911 iskuista, ja miehet vapautettiin Usan ja Israelin tekemän sopimuksen perusteella (Vakoilijoiden/agenttien koskemattomuus ja vaihtosopimus)
vapautuksen jälkeen, miehet väittivät kokeneensa kidutusta vankeusaikana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2154138Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii682648Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932381- 472313
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321551Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5161323Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951306- 571290
- 751263
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251176