Apua, mielenterveyteni järkkyy

Työtään arvostava

Help! Olen töissä perheyrityksessä jossa pomoni vaimo on myös "palkkalistoilla", tekee jotain pikkuhommia silloin tällöin. Hänellä ollut joskus aikaisemmin burnout ja ennen yrityksen perustamista tietojeni mukaan oli jäämässä eläkkeelle. Alkoholiakin käyttää runsaasti. Hän käy muutaman kerran viikossa työpaikalla. Melkein joka kerta hän sanoo minulle jotakin ilkeätä. Alkuun en sanonut juurikaan mitään takaisin, mutta muutama päivä sitten poltin päreeni totaalisesti tämän naikkosen kanssa. En ymmärrä, miksi hän on ilkeä minulle. Välillä minusta tuntuu siltä,että ikäänkuin olisin vienyt hänen "paikkansa" yrityksessä. Hänen äänen sävynsä on kateellinen. Olen yrittänyt olla kohtelias hänelle, mutta sekään ei näytä auttavan.Hän on karkoittanut käyttäytymisellään jo kaksi työntekijää pois yrityksestä. Itse viihdyn muuten hyvin töissä ja minulle on annettu vastuuta sopivasti. Myös työ toverini on "kypsynyt" kyseisen henkilön käyttäytymiseen. Melkeimpä voisin sanoa tätä naikkosta työpaikka kiusaajaksi. Pomoni kanssa olen puhunut asiasta, mutta hän on tehnyt selväksi minulle, että vaimon ihmissuhteet ovat mitä ovat. Tahtomattaan tämä "tyränni" (=virtahepo olohuoneessa) vaikuttaa koko yrityksen henkilöstön työtekijöiden välisiin suhteisiin. Kiitos kun sain purkautua, ajattelin ensin soittaa kriisipuhelimeen. Ahdistus oli melkoinen. Keksiikö kukaan mitään helpotusta tilanteeseeen?

2

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SANNULI

      SOITA SINNE KRIISIKESKUKSEENN. ITE OON TEHNYT NIIN OMISSA ASIOISSANI JA SE HELPOTTI MONIEN TILANTEIDEN MYÖTEN.

      • Aloit...

        Kiitos viestistäsi. Varmaan joudunkin viellä soittamaan, koska pomoni ei pysty nähtävästi vaikuttamaan asiaan. Tavallaan tossun alla itsekkin;) Harmi vain, kun yritys on asiakaspalveluun liittyvä. Asiakkaat kyllä aistivat "talon hengen". Nämä asiat ovat sen verran arkaluonteisia, että niistä ei ystävien ja tuttavien kanssa voi puhua. Pienehköllä paikkakunnalla aina joku tuntee jonkun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4764
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      208
      3804
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      104
      2210
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1236
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1105
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      485
      1038
    Aihe