yksinäisyyttä. On raskasta, kun on elämässä välillä jännittäviä ja turvattomuutta tuottavia asioita, eikä ole ketään kenen kanssa jakaa niitä. Se helpottaisi tosi paljon. Ulospääsy tilanteesta on tietysti kun lähtee ihmisten ilmoille, mutta se ei auta "tähän hätään". Onhan niitä tietysti joitain tuttavia, kelle voisi kertoa asioitaan, mutta kun ei halua, ei ole luottamusta eikä niin syvää ystävyyttä, että haluaisi kertoa.
Miten toimitte kun yksinäisyys kasvaa oikein suureksi.
tunnen
2
252
Vastaukset
- MaryOfMagdala
Voimia sinulle. Tiedän, että ystävyyden täytyy olla aika syvää, että voisi kertoa asioitaan. Mitkään hyvän päivän tuttavat eivät siihen riitä, eikä itsestä voi väkisin puristaa luottamusta ja puhetta ulos. Yksi tapa on tietysti kirjoittaa jollekin nettipalstalle ja toivoa, että joku lukee ja vastaa. Vaikka eihän se mitään ystävyyttä ole.
- lämpimästä myötatunnostasi!
Oloni on jo paljon parempi. Olen vain sellainen, että stressaan uusista asioista ja olin aamulla menossa sellaiseen tilaisuuteen/tilanteeseen, johon olisin tarvinnut tukea. Kukaan "läheisistäni" ei tiennyt minun tilanteestani. Yksinäisyys ei ole poistunut, mutta se on hyvin hallinnassa.
Olen viimein valmis laajentamaan elämän piiriäni neljän seinän sisältä ihmisten ja erilaisten asioiden lähelle.
Ei saa lannistua eikä vaipua toivottomuuteen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 674331
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h684261Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1112937Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv602810Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p212069Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.551992Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151679- 321513
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1101358- 1821286