minulla 6 viikkoa vanha poika,lopetin imettämisen 4viikon iässä kun tupakan himo iski,ja tuli poltettua n.6tupakkaa päivässä,nyt päätin lopettaa uudestaan ja mietin että jos alan taas imettämään niin nouseeko maito enään? tietenkin joutuu antamaan korviketta alkuun.vai tyssähtikö se nyt siihen kun kerran lopetin imettämisen? kiitos vastauksista.
miten maito nousee uudelleen?
1
790
Vastaukset
- jamare
eli maidonmuodostumisen käynnistäminen uudelleen on ihan mahdollista - etenkin vielä tässä vaiheessa, kun vauvasi on noin pieni.
Käytännössä pyritään tyhjentämään rintoja mahdollisimman usein ja tehokkaasti. Voi olla, että alussa maitoa ei juurikaan tule, mutta tilanne muuttuu, kun rinnat tajuavat, että niitä tarvitaan.
Kun maidontulo on saatu käyntiin, on aika totuttaa vauva uudelleen rinnalle. Silloin tarvitaan monesti paljon ihokontaktia ja kärsivällisyyttä.
Tarkemmin voit relaktaatiosta lukea täältä:
http://imetystukilista.net/sivut/index.php?option=com_content&task=view&id=99&Itemid=165
Tsemppiä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "974419Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293283No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452370- 351378
- 331058
- 321016
- 111014
- 158997
- 6924
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12862