Tässä välillä epätekninen kysymys raadille !
Elikä kun lukee kisakertomuksia, niin kaikki ovat "ajaneet" purjeveneellä kisan. Kukaan ei ole purjehtinut.
Onko siis niin että kilpapurjehdus on "ajamista" eikä purjehtimista ?
Terv. )''(
Elikä kun lukee kisakertomuksia, niin kaikki ovat "ajaneet" purjeveneellä kisan. Kukaan ei ole purjehtinut.
Onko siis niin että kilpapurjehdus on "ajamista" eikä purjehtimista ?
Terv. )''(
Vastaukset 6
Vanhimmat
!!!
Autoakin yleensä ajetaan, eikä autoilla.
Epäteknistä ehkä, mutta ajaminen kuvaa aika hyvinkin purjehdusta kilpailtaessa. Vaihtoehtoinen ilmaisu olisi "vieminen", sillä kysehän on nimenomaan siitä, että venettä ajetaan tai viedään aktiivisesti. Se vain tapahtuu purjehtimalla.
Omassa ja tuttavapiirini käyttämässä puheenparressa ruorimies "ajaa" venettä, koska hän ohjaamisen lisäksi antaa käskyjä gasteille. Hän ei kuitenkaan yksin "purjehdi" venettä, koska purjehtimiseen osallistuu koko miehistö.
Toisaalta myös joku gasteista voi "ajaa" spinaakkeria samalla kun ruorimies ajaa venettä. "Säätely" tai joku muu vastaava sana ei mielestäni kuvaa spinnun hoitamista yhtä hyvin kuin "ajaminen".
Oli mukava lukea mietittujä ja perusteltuja ajatuksia mikä on "ajamisen" ja purjehtimisen ero.
Hyvää alkavaa kevättä kaikille vesillä liikkuville !
Aika moni purjehtija taitaa olla pohjimmiltaan hevosmies. Ne jotka ovat perineet harrastuksen, pitävät tiukemmin kiinni perinteisistä purjehdustermeistä, purjehtivat edelleenkin ja säätävät tai trimmaavat purjeita. Ensimmäistä kertaa kuulin että joku ajaa spinnua! Mikäpä siinä, kunhan pitää ohjakset tiukalla.