VL tytöt

Ajattelin tehdä avauksen aiheesta josta ei tietäkseni ole vielä paljoa puhuttu. Eli on olemassa miehiä jotka "huijaavat" uskovaisia vl tyttöjä seurustelemaan salaa kanssaan.
Miksi vl tytöt kasvatetaan niin kilteiksi ettei he oikein uskalla puhua tästä ystävilleen yms kun on jo liian myöhäistä. Tytöt antavat vähitellen periksi kokemattomuuttaan ja välitellen lipuvat maailmaan.
Välttämättä tällainen mies ei edes ole loppujen lopuksi kiinostunut kun seksuaalisesti tytöstä. Mielestäni tytöt tulisi valistaa tällaisista susista lammasten vaatteissa. On liian kova hinta jonka nuori joutuu yksin kantamaan.
91015
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

myös liikkeen sisällä?

Ymmärtävätkö he aina, mihin vaippasirkukseen lähtevät?

Äänestä

"on olemassa miehiä jotka "huijaavat" uskovaisia vl tyttöjä seurustelemaan salaa kanssaan.
Miksi vl tytöt kasvatetaan niin kilteiksi ettei he oikein uskalla puhua tästä ystävilleen yms kun on jo liian myöhäistä. Tytöt antavat vähitellen periksi kokemattomuuttaan ja välitellen lipuvat maailmaan."

Kyse ei ole aina kiltteydestä. Nuoren, myös uskovaisen nuoren täytyy kokeilla rajojaan ja silloin tapahtuu monesti ylilyöntejä. Tulee tehtyä sellaista mitä saa katua tai mistä on vaikea irrottautua, vaikka kokee sen vääräksi. Näinhän on ollut sivu maailman laidan? Jos asioissa on salailun maku, niistä on todella vaikea puhua edes ystävilleen.

Kasvatusta tuskin voi syyttää? Ketään ei kasvateta määrätietoisesti kiltiksi. Kyllä kasvatuksella yritetään auttaa nuorta pärjäämään tässä maailmassa ja työssään sekä peilaamaan asioita uskon kautta.

Äänestä
  • >>>Kyse ei ole aina kiltteydestä. Nuoren, myös uskovaisen nuoren täytyy kokeilla rajojaan ja silloin tapahtuu monesti ylilyöntejä.

    Äänestä

kiusaatte ja tuotatte vain harmin?

Äänestä

Eikä ongelmana ole ainoastaan nuoret tytöt vaan aikuiset vl-sinkkunaiset. Heillä on uskomattoman paljon ns. salasuhteita ei-vl miehiin. Näistä he eivät rohkene puhua toisille vl:lle vaan jotenkin "häpeävät" asiaa.
Seurauksena usein se et tällainen mielistelevä, ylikohteliaasti käyttäytyvä, keskusteleva ja kynttiläillallisia tarjoileva ei vl-mies saa vl-naisen niin sekaisin et ei osaa enää tutustua vl-miehiin enää ollenkaan.
Miksi ei vl-miehet käyttäytyväyt niin fiksusti? He tietävät keinot kuinka nainen viedään sänkyyn saakka.

Äänestä
  • Kun minulla on vl:n kirjoissa olevana naisena ollut suhde ei-vl-mieheen enkä ole raportoinut suhteen olemassaolosta ympäriinsä, syynä on ollut terve järki. Ei ole ollut mitään aihetta "rohjeta" kertoa siitä muille, varsinkaan vl:ille. Kertominen olisi ollut typerää. Tilannetta voisi verrata puhemies Sauli Niinistön seurusteluun nykyisen vaimonsa kanssa. Ulkopuolisille kertomisesta olisi seurannut suhteen osapuolille pelkkää harmia. Normaali itsesuojeluvaisto sanoo, että asia pidetään silloin yksityisenä.

    Vl-naisten kanssa seurustelevat ei-vl-miehet tuskin ovat kuvailemasi kaltaisia lipeviä luikureita. Eivätköhän he ole ihan tavallisia miehiä.

    Äänestä

on Jumalan lapsi, niin hän ei rupea sekstailuun ollenkaan.

Äänestä
  • Helluntailaiselle !!!

    "os nuori nainen oikeasti
    on Jumalan lapsi, niin hän ei rupea sekstailuun ollenkaan. "

    väärin meni. Siis oikea uskova toki menee ensin naimisiin, ja seksittelee sitten oman aviopuolisonsa kanssa. ( 1 Kor 7:2)

    Aivan käsittämätöntä, että joku ns. "uskova" yrittää maalata kristinuskosta seksikielteistä kuvaa - mikä on täysin virheellistä. Kristinuskon mukaan seksi muun kuin oman aviopuolison kanssa on huorintekemisen syntiä, mutta kyllä oman aviopuolisonsa kanssa saa nauttia seksistä ihan niin paljon kuin haluaa!

    Mistäköhän löytyisi sellainen uskova nainen, joka olisi innokas menemään naimisiin? ( innokkaat soittakaapa tänne 044 567 0800 / Mika, niin pääset hellyyden- ja rakkaudentäyteiseen avioliittoon - lloppuelämäksi jos se minusta on kiinni )

    t: Mies, joka on kyllä uskova, mutta ei vanhoillislestadiolainen.

    Raamatun mukaan on yksi oikea seurakunta, jonka pää on Jeesus Kristus, ja nykymaailma, jossa on useita keskenään kilpailevia srk:a ja kirkkoja joista jokainen on omasta mielestään oikea, on aivan naurettava !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


turhautunut..... kirjoitti:

Ajattelin tehdä avauksen aiheesta josta ei tietäkseni ole vielä paljoa puhuttu. Eli on olemassa miehiä jotka "huijaavat" uskovaisia vl tyttöjä seurustelemaan salaa kanssaan.
Miksi vl tytöt kasvatetaan niin kilteiksi ettei he oikein uskalla puhua tästä ystävilleen yms kun on jo liian myöhäistä. Tytöt antavat vähitellen periksi kokemattomuuttaan ja välitellen lipuvat maailmaan.
Välttämättä tällainen mies ei edes ole loppujen lopuksi kiinostunut kun seksuaalisesti tytöstä. Mielestäni tytöt tulisi valistaa tällaisista susista lammasten vaatteissa. On liian kova hinta jonka nuori joutuu yksin kantamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu