CHAMPIX

Aloitin tänään aamulla tämän lääkkeen oton ja nyt on pakko yrittää lopettaa pitkä polttoputkeni. Toista askia on mennyt päivässä ja keuhkot on tutkittu perusteellisesti. Diagnoosi:keskivaikea keuhkoahtaumatauti.Kysynkin miten teillä alkoi heti eka tabletin jälkeen, poltitteko miten paljon ja itse olen takarajaksi laittanut viimeisen savukkeen 15.2. Kertokaa miten teillä on nämä eka päivät menneet.Kiitos!
5513
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eihän ne ensimmäiset nappulat miltään tunnu , korkeintaan tulee hetkeksi huono olo. Ite polttelin 13 päivää melko normaalisti ja tuntui että ei tässä ole mitään taikaa koko hommassa, sitten vain jätin tupakan pois ja nyt olen ollut polttamatta reilun puoli vuotta. Tottakai se tupakka tuli alussa mieleen aika useinkin mutta ei siihen mitään semmosta himoa tullut eikä vieroitusoireita.

Kyllä sinä onnistut lopetuksessasi...minäkin onnistuin poltettuani kymmeniä vuosia, Tsemppiä sinulle,;))

Ps. Kannattaisko sinun mennä tuonne, sieltä saisit hyvää tukea:::: http://www.stumppi.fi/portal/

Äänestä

Neljä viikkoa savuttomana ja joka päivä helpommalta tuntuu :) Tsemppiä!

Äänestä
  • Ensimmäinen viikko lopettamisen jälkeen unettomuutta, voimakasta huimausta, kerran päivässä ns. himotuskohtaus, muuten ei juurikaan tupakanhimoa, pyöri kyllä mielessä koko ajan, mutta annoin pyöriä. Seuraava viikko jo helpompi, aloin ottamaan iltanapin aikaisemmin, jonka seurauksena uniongelmat hävisivät, huimausta vähemmän. Kolmas viikko ei huimausta, ei uniongelmia, en juurikaan mieti tupakointia. Välillä, kun on oikein ahertanut jonkin asian parissa, käy mielessä ajatus, että nytpä voisi polttaa tupakan, mutta sitten muistan, että hei, enhän minä enää polta ja tunne menee ohi melko pian. Näin minulla, mutta en tiedä muista.

    Äänestä

  • edelliseen kirjoitti:

    Ensimmäinen viikko lopettamisen jälkeen unettomuutta, voimakasta huimausta, kerran päivässä ns. himotuskohtaus, muuten ei juurikaan tupakanhimoa, pyöri kyllä mielessä koko ajan, mutta annoin pyöriä. Seuraava viikko jo helpompi, aloin ottamaan iltanapin aikaisemmin, jonka seurauksena uniongelmat hävisivät, huimausta vähemmän. Kolmas viikko ei huimausta, ei uniongelmia, en juurikaan mieti tupakointia. Välillä, kun on oikein ahertanut jonkin asian parissa, käy mielessä ajatus, että nytpä voisi polttaa tupakan, mutta sitten muistan, että hei, enhän minä enää polta ja tunne menee ohi melko pian. Näin minulla, mutta en tiedä muista.

    Tänään otin vasta toisen tabun ja eilen ekan. Illalla huomasin ,että mulla oli mennyt vähemmän tupakkaa,kun normaalisti ja sekin on jo mulle saavutus. On meinaan kova urakka mulla, mutta jos muut ovat lopettaneet, miksi en sitten minäkin.Kiitos kannustuksesta!Päivä kerrallaan.

    Äänestä

  • PAKKO kirjoitti:

    Tänään otin vasta toisen tabun ja eilen ekan. Illalla huomasin ,että mulla oli mennyt vähemmän tupakkaa,kun normaalisti ja sekin on jo mulle saavutus. On meinaan kova urakka mulla, mutta jos muut ovat lopettaneet, miksi en sitten minäkin.Kiitos kannustuksesta!Päivä kerrallaan.

    Minä aloitin viikko sitten ja todella radikaalisti aamutupakan jälkeen päätin nyt se on loppu. Otan yhden tabun klo 17 kun tulen töistä ja yhtään en ole polttanut. Pari nikotiini purkkaa olen syönyt illan mittaan. Jostain kumman syytä kummia vatsavaivoja on ollut. Viina on maistunut paskalle! Joten taitaa tulla myös raittiusjakso.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PAKKO kirjoitti:

Aloitin tänään aamulla tämän lääkkeen oton ja nyt on pakko yrittää lopettaa pitkä polttoputkeni. Toista askia on mennyt päivässä ja keuhkot on tutkittu perusteellisesti. Diagnoosi:keskivaikea keuhkoahtaumatauti.Kysynkin miten teillä alkoi heti eka tabletin jälkeen, poltitteko miten paljon ja itse olen takarajaksi laittanut viimeisen savukkeen 15.2. Kertokaa miten teillä on nämä eka päivät menneet.Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu