Julkisen sanan neuvoston puheenjohtaja on aivan oikeassa nyt, kun hän on huolissaan suomalaisen median kohtalosta. Internet tosiaan haastoi median, sillä tänne voivat sanailla sellaisetkin ihmiset, joita perinteinen media sorsi. On siis luovuttava tyhmästä sensuurista, jos aiotaan pärjätä kilpailussa.
http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/JSNn Hyvärinen Media ei osaa vastata internetin haasteeseen/1135243303054
Se merkitsee sitä, ettei toimittajia kannata enää valita samoin perustein kuin tähän asti. On rohjettava kertoa asioista siten kuin tapahtuu, sillä avoin tiedonvälitys on nykypäivää, jollei mediassa niin sitten muualla, kuten internetissä.
Poliitikkojen ja toimittajien välinen jännite on purkautunut täysin, eikä jälki ole kaksista. Nyt on suosittu sellaisia, joilla ei ole lainkaan omaehtoista ajattelua viestinnässä. Söheltäjä on sitten muka mediakriittinen, kun uskaltaa olla aina omiensa puolella.
Internet haastoi median!
2
237
Vastaukset
- Vetosolmu
Mielestäni eniten tulisi olla huolissaan noista internetin mainoksista - ovatko ne eettisesti kestävällä pohjalla. Jos joku kysyy esimerkiksi älykkyysosamäärää, mainoslinkki ei saisi johtaa taloudellisiin seuraamuuksiin. Itse en tiedä, koska en ole kokeillut, mutta jossain oli sellaista tietoa, että kannattaa varoa.
On vaadittava selkeyttä siinä mielessä, ettei turhia laskuja voi lähettää jälkikäteen ihmisille. On kyllä surku, jos internet vaikuttaa sillä tavoin, että sanomalehdistö tai muukin media joutuu suuriin vaikeuksiin, koska kysymys on monien ihmisten työpaikoista. - kannatetaan!
vaikka jotkut yrittää vielä vänkätä vastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874108Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242921No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760