lähdevero

tinde1963

Sampo pankki veloitti lähdeveron yhdistyksen korkotuotoista???

4

932

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • deiligt

      Tosiaan, niinpä veloitti. Juuri kun uutisissa kerrottiin, että "asiakasmäärän muutos on saatu vakaantumaan". Eli väheneminen on nyt tasaista?

      Toivottavasti Sampo myös oma-aloitteisesti tuon rahan (tuottokoron kanssa?) tajuaa palauttaa, ettei yhdistys joudu verottajan kanssa tästä asiasta käymään erikseen keskustelua.

      Silloin kun oli vielä Leijonakantiset, pankki oli hyvä. Nyt näitä alkeellisia virheitä on sivusta seurattu aika pitkään.

    • double check

      Tarkastakaa tilitapahtumanne. Näyttää siltä että pankit perivät oletuksena lähdeveron saadusta korkotulosta. Lähdeverohan koskee vain luonnollisia henkilöitä tai kuolinpesiä?

    • Taloudenhoitaja

      Ei taida palautua lähdevero anomatta verottajalta? Yleisseuran jaostolta perittiin lähdeveroa vuosia. Tili oli avattu omana asiakkaana, kun pääseurallakin oli tili eli johtui jotenkin tästä. Ilmeisesti sama y-tunnus ei voinut olla tai jotakin. No silti ei tuollaista munausta pankin pitäisi tehdä.

    • 29%

      Lähdevero peritään kaikista talletusten korkotuotoista automaattisesti kaikissa pankeissa ja vero tilitetään verohallinnolle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      45
      3141
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1917
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1900
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      78
      1690
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1502
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1388
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1322
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1157
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      110
      1123
    Aihe