Mitsubishi K2AS

Minkälainen moottori? olen ostamassa n. 6,5m pitkää lasikuitupaattia, retkivenettä, jossa kyseinen mylly. Onko luotettava, kuluttaako paljon? Muita kokemuksia?
Kovasti kiitollinen asiallisista vastauksista.
5657
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itselläni 10 v kokemus vähän isommasta Vetus-mitsusta. Konetunteja n. 3000. Toistaiseksi käynyt ilman mitään harmeja. Kulutus on pieni kuten muillakin venedieseleillä.
Yleensä se lienee n. 210g/hp/tunti.
Mitsun koneilla on tietääkseni hyvä maine. Huoltotarvikkeet edullisia.

Äänestä

Mitsun koneet ovat hyviä. itselläni on yli 20v. vanha ajettu 2700 tuntia. Ammattilainen sanoi kestää yli 10000 tuntia! tarkista onko öljyvuotoja. Jos se on hyvin huollettu, öljyt vaihdettu vähintäin kerran vuodessa, kaikki todennäköisesti OK.
Tarkista kaikki letkut kääntelemällä, ei saa olla murtumia. sähköjohdot saattavat olla lopussa, katso hehkutuksen liittimet moottorin kyljestä samaten paksu virtajohto joka menee startille, ei saa olla kulumia. Tarkista veneen läpiviennit josta moottorin jäähdytysvesi tulee, kaiken pitää olla hyvässä kunnossa...

Äänestä
  • Vastauksista! En ole muiltakaan huonoa kuullut Mitsun koneesta. Vuosimalli on -86. Käyttötunteja ei kai saa mistään selville, kun ei ole mitään kirjanpitoja tms.. Mutta nätisti se tuntuu käyvän.
    Toivon mukaan hyvä mylly ja olis vielä monta kesää edessä.
    Jos vielä jotain vinkkejä / muita kokemuksia tulee mieleen, kovin mieluusti kuulisin niistä!

    kesää odottaen...

    Äänestä

  • aloittajakysyjä kirjoitti:

    Vastauksista! En ole muiltakaan huonoa kuullut Mitsun koneesta. Vuosimalli on -86. Käyttötunteja ei kai saa mistään selville, kun ei ole mitään kirjanpitoja tms.. Mutta nätisti se tuntuu käyvän.
    Toivon mukaan hyvä mylly ja olis vielä monta kesää edessä.
    Jos vielä jotain vinkkejä / muita kokemuksia tulee mieleen, kovin mieluusti kuulisin niistä!

    kesää odottaen...

    Löytyy jotain tietoa tuosta myllystä ja monest muustakin merkistä.

    http://motoren.ath.cx/

    Äänestä

tai muuta, niin täältä saat: www.tekno-marine.fi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mielenkiinnosta___ kirjoitti:

Minkälainen moottori? olen ostamassa n. 6,5m pitkää lasikuitupaattia, retkivenettä, jossa kyseinen mylly. Onko luotettava, kuluttaako paljon? Muita kokemuksia?
Kovasti kiitollinen asiallisista vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu