Haluaisn ystävällisesti tiedustella, miltä tuntuu ajaa Saab-merkkisellä Opelilla. Miten se Vectra/Astran alusta toimii käytännössä Saab-logon kanssa? Identtiset osathan siellä näkyy olevan.
Miltä tuntuu saab-merkkinen
opeli
15649
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
tällä saabilla ajelee....Jotenkin tää vaan tuntuu laadukkaalta....Jos sulla on ajokortti, niin käy itekkin kokeilee.
kun noin kohteliaasti kysyt. Saab tuntuu aivan erilaiselta autolta kuin opel astra tai vectra.
tuntuu hyvältä. Toistan hyvältä. Jo 3:s SS ja vielä on hymy suupielessä. Tätä iloa saa mennä ostamaan kaupasta. Perseaukiset älkää vaivautuko.
Paremmat istuimet, järkevämpi pikkunippeli- ja kojetauluergonomia ym. Valoja en osaa arvostella kun ei ole kokemusta, mutta Saabissa iät ja ajat jo halogeenitkin huippuluokkaa. Olemukseltaan Saab on ihan eri auto kuin vastaavan kokoluokan Opel.
Mutta Audi-merkkisessä Skodassa ei taida olla konkreettista eroa, vaikea huomata mitään jos logot peittäisi keulasta, perästä ja ratista.
asiassa.
Opel on parantanut laatuaan, siinä yksi ero.
Toinen ero: Hintalappu.
Entinen oli Saab ja menin jo ostamaan uutta koska se oli mulle ennakkoykkönen. Mutta uteliaisuuttani koeajoin Saab 93, Vectra, Avensis, Skoda, Volvo 50 ym. päätyen Octaviaan.
Laatua ei pysty uusista autoista arvioimaan mitenkään koeajon aikana eikä myöhemminkään, koska lähes joka merkki (muu kuin Saab) tekee faceliftin ennen kuin kukaan on ajanut 250000 km tai pitänyt ruostumisikään. Todelliseen kokemukseen ja tietoon perustuvat laatupuheet enimäkseen viittaavat malleihin joita ei enää ole uusina saatavilla.
Ihmeellinen kuppimallinen etuistuin ei sopinut minun perseelleni. Kun istuu, siis nimenomaan istuu paljon autossa niin sitä vaatii kunnon penkit, siksi Saab, joissa on aina ollut vitun hyvät istuimet.
Onko saap oikeesti sama ku ooppeli?!
Avasin kokkapellin. Pari näppylää ja hintalappu vaihdettu, ei muuta eroo.
ihan samanlainen, paitsi pienempi kuin muilla. Ja että sulla on vielä Avensis persees alla, sen voi päätellä juttujen tasosta. Otan osaa.
ei sitä muut voi sinun puolestasi kertoa. Tomppeli.
Tekniikan maailman mukaan Saab 9-3 ja Opel vectra jakaa 7% yhteisistä osistä. 93% osista on omia.
Ja vertailun vuoksi esim. uusi Citroen C4 jakaa yhteisiä osia BMW:n 1 ja 3-sarjan kanssa 12%.
Tästä voi jokainen vetää johtopäätöksiä.
Samanlaisia autoja on aika vaikea löytää eri valmistajilta vaikka yhteisiä pohjalevyjä + muita pieniä osia olisikin.
Baierin ylpeys on 12% Citikka, nyt meni Bemu vaihtoon.
Laitapas se linkki, lainaus tai skannaus näkyville. Eikö löydykään ?
On samoja osia, ainakaan mitkään lisätarvikkeet kuten kumimatot sisällä ja takahuslarissa eivät ole samankokoiset. Kun vein Saabin huoltoon niin sanoin Metroautossa että käyttäkää Opelin osia jos jotain tarvii vaihtaa kun ne ovat halvempia ja niitä on aina hyllyssä. Eivät sovi, sanottiin, luuletko että ne on niin tyhmiä että tekevät kaksi samanlaista autoa joihin käy yhdet varaosat.
Samalaisia osia on kuitenkin moottoripuolella kuten ilmanpuhdistin, akku, öljytikku, vesisäilön korkki jne löytyyhän näitä. Sisätiloissa ei ole kahta samanlaista osaa.
Mutta Cadillac BLS ja Saab 9-3 ovat hyvin samanlaisia, konehuone identtinen, sisusta samaa kojetaulun yläosaa lukuunottamatta. Tehdäänkin samassa tehtaassa, Saab=Cadillac.