Yks

kysymys...

Esitin tämän saman kysymyksen jo migreenipalstalla, kun ajattelin oireen olevan migreeniperäistä, mutta koska se oli minulle melko epätyypillinen migreenioire, esitän saman kysymyksen teille.
Tässä pari päivää sitten toisessa ohimossa tuntui kipeitä vihlaisuja (niinkuin suonesta olisi kiskaistu). Sen jälkeen alkoi huimata, kävely oli hoipertelua ja kipeän puolen silmässä näkö sumeni. Lisäksi tuli valtava väsymys.
Pahaksi onneksi olin autolla matkassa (yksin tietysti...). Normaalisti tunnin ajomatkaan meni 3 tuntia, kun jouduin pysähtelemään näköharhojen ja väsymyksen vuoksi. Kotona otin panadolin menin nukkumaan. Seuraavana päivänä ei ollut enää mikään.
Liekö migreenikohtaus? Yleensä migrenikohtaus alkaa auroilla (vilkkuvaloja, sahalaitaa, väsymystä, makeannälkää) eikä päänsärkyä aina edes tule. Nyt en nähnyt muuta kuin sumuisen kuvan toisessa silmässä, toinen silmä ok.
Migreeniä vai tia-kohtaus?

1

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perusteella

      vaikuttaisi ennemminkin tia-kohtaukselta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      61
      3984
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      59
      3980
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2861
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      55
      2682
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      55
      1982
    6. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      21
      1859
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1649
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1503
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1327
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1261
    Aihe