jaksaa valittaa siivoojasta, joka yrittää juosta paikkaa läpi, kun aikaa ei ole paljon mitään? Ymmärtäisi, jos olis enemmän työtunteja ja sitten vaan huitaisisi. Jaksetaan valittaa, jos on jonnekin nurkkaan jäänyt jokunen pölypallo, vaikka parissa tunnissa pitäisi ehtiä 2 kerrosta ja lukuisia huoneita, vessoja jne.
Miksi jotkut
päiväkodin tädit
151116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
päiväkodissa ikinä sanottu huonoa sanaa.Kehuttu sen sijaan mutta koulusiivouksessa on valitettu pölypalloista ja sekin tuli kolleekalta?!
Monikaan ei ota sitä huomioon että nyt on talviaika ja sitä pölyä tulee vaatteista ja on sähköistä mutta minkäs teet. Sano kuten minä meinaan kolleekalleni sanoa jos vielä laskee pölypallojani omiensa sijaan, että varoo ettei ne pure prkl!
siivottavana mukava koulu ja siellä ei ole valitettu, vaikka varmasti on nurkissa likaa. Ehkä paremmin tajuavat mihin aika oikeasti riittää.
valittanut kuin joka siivoaa samaa koulua.Opettajat ja oppilaat on tyytyväisiä. Mikähän lie häntä riepoo?
ja onko käytössäsi esim yhdistelmä konetta. imuri tietysti on ja ne tavalliset välineet. entäpä työaika...
päiväkodit..joo ei koskaan enään.
työajat ja mitoitukset naurettavia.ennen oli ns.päiväkotiapulaisia koko päivä työnä.sama siisteys vaaditaan nyt esim.kolmessa tunnissa.
on pikku pikku pönttöä.lavuaaria.mattoa.LELUJEN RAIVAUSTA PÄIVÄKODEISSA JOISSA NE JÄTETÄÄN HYM.IMUROINNIN ETEEN.saatika porkkanat ja muut kuivuneet ruuan tähteet,
se joka itsellä teki jo vähän pahaakin,oli että monessakin päiväkodeissa vilisi kosteantilan matoja,tai matoja leikkihuonetta myöten.saatikka minimi aika tehdä työtä,ja tieto että lattioilla ihan pieniäkin naperoita.
tuli tehtyä aika montaa päiväkotia iltasiivouksena.
joissain siivous oli vain kolmesti viikossa ja 2,5h työaikaa.
päiväkoti on laitos. En siivoa nyt päiväkotia, mutta työtoverit ei tajua, että työpäiväni on lähes sekunnilleen mitoitettu. Ei heillä ole aikastandardeja työssään eikä mitoituksia. Saavat olla ja tehdä, jos itse ei ehdi niin joku muu jatkaa siitä mihin he jättävät hommat. Kun yritin selittää asiaa yhdelle työntekijälle niin hän nauroi, että ei voi olla tollasta, älä nyt.
Ai niin. Ei ikinä enää päiväkotiin töihin. Olen mieluummin vaikka työtön. Mulla ei ole niin rautainen mielenterveys, että kestäisi työtä siellä.
päiväkoti kokemusta.kaupunki antaa firma ykköselle,firma yks alihankkijalle,firma kaks palkkaa työntekijät.hiki valuen jynssäät ja koskaan ei ole hyvä.
kerran yhtenä iltana ns.työnjohtaja nainen päätti tarkkailla minun ja parini työskentelyä.hym ihan ok.mutta tämä tj.istui ja vahti joka liikettä,siirsi tuolia sen mukaan.kun lattia oli vielä vaikka kesken niin hän käski kumarrella ja etsiä lika!!!jonka hän näki!työaikaa olisi saannut PALKALLISTA.mennä 3 tuntia.mutta hänen vaatimustasolla meni kuusi tuntia.koko sen ajan hän istui ja tuijotti.olisi ollut ihan ok jos olisi vaikka tullut kun työ tehty.
no joo aika ei koskaan riittänyt,mikään ei ollut hyvä.
kuulin myähemmin että alueen mitoitus oli annettu firma ykköselle 6 tunnin alueena.firma yksi antanut sen alihankintana 5 tunnin alueena.firma kaksi taas itse työntekijälle kolmen tunnin alueena.
eli käytännössähän päiväkodin henkilökunta ei edes tiedä jos saatkin vain puolet tunneista palkkaa,huhkit alueen kolmessa tunnissa kun se oikeasti onkin kuuden tunnin.
näin valitettavasti on useinkin.koska se ensimmäinen firma antaa nykyään työt alihankintaan ja haluaa kääriä voittoa.
samaten kuulin yhden koulualuuen olevan seitsemän tunnin alue.siivoojalle annettu se 3,5h alueena.
tällähän toki tietyt firmat saa tunneissa laskutus voittoa niin paljon että voidaan intoa puhkuen kertoa.meillä arvostetaan työntekijöitä ja maksetaan vähän parempaa tuntiansiota(esim 8-9eh)mielummin kuitenkin tessin liksa ja oikein annettu alue.
ei päiväkoteja kiitos enään!
häviää kun mesoo ettei enää koskaan päiväkotiin? Sama menohan jatkuu, aina joku sinnekin siivoamaan menee ja firmat repii voitot.
Kannattaisi alkaa täälläkin pohtimaan mitä voisi tehdä käytännössä että moiset laittomuudet loppuisi.
alaisuuteen. Mitoitus vain oli vanha eikä enää käsittänyt laajennusosia josta kyllä sanoin. Päiväkodeissa on usein todella huono henki ja ne on henkisesti rankkoja paikkoja olla työssä. Kyllä töissä olisi kestänyt jos pomo olisi kohdellut kuin ihmistä ja tunnelma ollut rennompi ja ymmärtäväisempi sen suhteen, että kaikkea ei ehdi tehdä vanhalla mitoituksella. Laikkarihan sen lopulta päättää miten siivotaan ja milloin. Jos ammattitaitoon olisi luotettu ja ylipäätään pidetty ammattilaisena niin tilanne ehkä olisi ollut toinen.
Kun työpaikassa viihtyy ja kunnioitetaan niin sitä jaksaakin eri tavalla. Viime viikolla tein 50 tuntisen työviikon. Palkallisena tietenkin eikä yhtään harmittanut ja töihin jaksoi mennä aamulla.
ihan liittoon yhteyttä?
mennä päiväkotiin siivoilemaan jos se on täysin orjamaista?
mutta totta on että jotain voisi tehdä!mutta mitä?
näinhän asiat pyörivät.ja aina saa työntekijöitä jotka hetken epätoivoisesti yrittävät.
mitenkään liittyy? Ihme kun kaikkeen saa vastauksen, että ota yhteyttä liittoon. Ei elämässä kaikkea liitotkaan korjaa vaan ne on ihan työpaikan sisäisiä asioita ja kemioita. Kaikki ihmiset ei sovi kaikkien kanssa.
systeemistä että onko se ihan laillista. Siksi.
Paljon olen kuullut että epäkohtia on korjaantunut ihan ottamalla luottamusmieheen tai liittoon yhteyttä.
Repiihän ne firmat ihmisistä mehut jos kukaan ei sano mitään tai tee asioille mitään.
kunnilla. Siivousesimies oli kyllä todella mukava ja halukas vaikka tekemään mitä, mutta lähiesimies eli päiväkodin johtaja ei halunnut tehdä mitään ja lähiesimieshän se sanoo mitä loppujenlopuksi hankitaan ei siivousesimies.
vaikka kahvilla näiden tätien kanssa ja kertoa mistä maksetaan ja mistä ajasta. päiväkoti on erittäin hierarkinen paikka-kiitos...naisten.