Tällaista.
Tulet perässäni ja suljet oven. Sanot ettet halua kenenkään häiritsevän...
Painat minut seinää vasten hymyillen ja suutelet.
Ihanasti,pitkään ja kiusaten.Kätesi liikkuvat hyväillen ja tutkivat hitaasti vartaloani..
kuvittelen kaikkea muutakin;)
Silmiisi on ihana katsoa,vaikka joskus en niin kauan pysty siihen..niissä on kultaisia pisteitä.Ainakin luulen niin;)ajatukseni hieman sumenevat lähelläsi..
Kauniita unia
Ehkä huomisessakin on jotain poikkeavaa;)
Tulet perässäni ja suljet oven. Sanot ettet halua kenenkään häiritsevän...
Painat minut seinää vasten hymyillen ja suutelet.
Ihanasti,pitkään ja kiusaten.Kätesi liikkuvat hyväillen ja tutkivat hitaasti vartaloani..
kuvittelen kaikkea muutakin;)
Silmiisi on ihana katsoa,vaikka joskus en niin kauan pysty siihen..niissä on kultaisia pisteitä.Ainakin luulen niin;)ajatukseni hieman sumenevat lähelläsi..
Kauniita unia
Ehkä huomisessakin on jotain poikkeavaa;)
Vastaukset 25
Vanhimmat
kerro miten monta kirjain nimessäsi on?
ja entä miten monta pitäisi olla minun nimessäni?
osuko
....
....
;)
Sulle kultasein merkkiviidakkoa;))
Mukavaa ja ehkä vähän sellaisia villin tuhmia;) ajatuksia sisältäviä viikonlopun hetkiä.
Kaikille:)
Voi että, kun vielä tietäisi, onko ap N/M?
koko nimeä, vai jätätkö etunimestäsi loppuosan kokonaan pois? Ajattelin vain lähinnä, kun kolme kirjainta ja naisen nimi. kuulosti vähän tutulta, en ole ap, mutta kysyn silti montakos kirjainta "hänellä" pitäisi etunimessä olla ja N/M kyseessä olisi?
Tosiaan hänellä taitaa olla 4 kirjainta ja sinulla 3, toivottavasti löysitte toisenne.
Unohdin sanoa täällä olisi ollut M, joka etsii kolme kirjaimista N.
..mutta onko se lempi sitten sitä just oikeaa ja aitoa vai vain lemmenluritusta ja jonninjoutavaa höpötystä. Olispa ollu tässä onnenruletissa sopiva määrä niitä kirjaimia omasta takaa, mutta mistä sitä tietää kun nimiäkin on niin monia ja vielä sitten että olisiko oikea suhde vokaaleissa ja konsonanteissa. Ja sitten kun on se lukihäiriökin aika hankala homma jos sellaista tulee ihmiselle edes hetkittäin niin eihän sitä silloin voi olla koskaan varma tavaako sitä sanan oikein. Se tuli mieleen vaan tuosta konsonantti sanasta kun mietin, että kun kehitys kulkee ja avaruusmatkailu yleistyy niin liekö totta, että saattaa jopa jonkin ajan kuluttua olla helpompi tavata kosmonautti kuussa kuin kohdata se unelmien prinssi jollakin keskustelusivulla, mutta sitten pirskatti huomasin, että eikös se ole astronautti mikä sinne kuuhun matkustaa. Mutta mikä on muuten sitten kosmonautti? Onko sellaista sanaa edes? Oon kyllä väärällä sivulla nyt tuollaista tässä alan kysymään, mutta onhan noissa molemmissa sanoissa tuo nautti-loppu niin eikö ne silloin sovi ihan hyvin sanoina intohimosivullakin.
amna vihje.
Astronautti on USA:sta ja kosmonautti silloisesta Neuvostoliitosta.
Taikonautti on Japanista.
on Kiinasta :)
Taidat itse olla sivistymätön !
Sinä hassu ja nokkela;)
En ole kanssasi kiistellyt noista sivistyssanoista,mutta joo-o kiinastapa hyvinkin;)se on totta.Sen varmaan tiesit sinäkin,sinä sanaleikkien ystävä:)
...kukka se on se vähemmän kauniskin kukka ja voi antaa ehkä sitä kaunista tuoksuaan ympärilleen vaikka ei silmää ulkoisesti hivelisikään. Olkoon se sitten sanaleikkiä tai sanojen helinää niin jotain siinä on mielestäni tuossa sanojen peräkanaa laittamisen ihmeellisyydessä samankaltaisuutta meitä kaikkia ympäröivän maailman moninaisuuden kanssa jos asiaa tarkastelee siltä kantilta niin kuin siinä lastenlaulussakin sanotaan, että maailmassa monta on ihmeellistä asiaa se hämmästyttää kummastuttaa pientä kulkijaa. Sillä niinhän on että sanojen maailmassa voisi sanoa olevan kuin tulppaaneja tulvillaan se iloinen Amsterdam, koska onhan sanoja maailmassa kuin tähtiä taivaassa eikä niitä kannata todellakaan jättää käyttämättä ja erityisesti ainakaan silloin kun ei voi eleillä ja ilmeillä ja sillä paljon puhuvalla silmänpilkkeellä haastella tai muuten vaan vaikka sitten vain pelkällä peitellyllä elekielellä toista jotenkin paijata. Ja tottahan on sekin, että voihan yhdellä sanallakin joskus valjastaa enemmän kuin tuhansilla katseilla vaikka useinkyllä paikkansa pitääkin, että katse kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.
Eikä varmasti sivistymättömyyttä kai ole hienoista sanoista tietämättömyys eikä tyhmyyttä ainakaan siitä kertominen, sillä niin paljon on olemassa maailmassa niitä yksinkertaisimpiakin sanoja joiden merkitystä ei ne sivistyneetkään kunnolla ymmärrä saati sitten uskalla niitä elämässään käyttää.
Ja se sydämen sivistys..sitäpä saattaakin löytää sieltä, mistä sitä vähiten osaa odottaa:)
Ainakin minulle on käynyt joskus niin.
Sanaleikkien ystäväksi tunnustaudun;)vaikka olenkin joskus harmillisen hidas itse sellaisiin eivätkä ne aina heti aukea..mutta viehättävät kyllä ja naurattavatkin sopivat sellaiset:)
joskus vahingossa saattavat sanat olla ystäviä minullekin ja sopuisasti soljuvat.
Nyt kyllä sanon sinullekin hyviä öitä..
2 vokaalia ja 2 konsonanttia?
17 konsonanttia ja 3 vokaalia?
N -> M
Te kullanmurut! :))
ap. on nainen ja matikka oli inhokkiaineeni silloin valovuosia sitten..en jaksa laskea konsonantteja ja vokaaleja:))te hassut!
Tämä kuvitelma ja ne muutkin olivat miehelle,jolle tänään sanoin katsoneeni oliko mörköjä yhdessä paikassa..
ehkä sinä luet..tuli taas aamulla hassu tunne,vaikka kuka sinusta ottaa selvää;)
Ps. villeissä kuvitelmissani;)jos sellainen sopiva sinne kaappaisi,niin saattaisin tykätä:)
mutta tuliko sulle ollenkaan huono omatunto kun vikittelet varattua?! En mä tommosta naista kattelis joka toisen omaa himoitsee. Hyi hlvtti!
kuuleppas sinä Kai,joka ennenkin olet vastaillut tuolla tavalla tai muuten keljusti,tämä ei ollut tosiaankaan sinulle.
Hän ei siks toisekseen ole varattu..
Nuo alun vastaukset kolmesta kirjaimesta jne,eivät olleet aloittajalta.
jota ajattelen, mystinen neiti ap.?
mystisempi herra x
:)
Haluatko laittaa jotain lisätunnistetta?
Toivotinko sulle viikonloppua?
Voisinpa sinua suukotella vailla hoppua:)
Miksen korttia sulle saisi laittaa?
Pelkäsitkö,että taasen alan matkaa taittaa?
Että taakse oves sun
jälleen kerran ilmestyn:)
Mutta älä siitä huolta kanna
Sellaista en itseni tehdä anna.
Sulle sinne ruudun taakse annan
Suukot,halit,hymyt kannan
Lähtiessäs luotain silloin,
kosketukses huomasin ja sitä mietin
huulillani hymy aamuin illoin;)
Tunnen lämmön kaukaisen.
Kun oveni taakse ilmestyt,
sen mielelläni aukaisen.
Sinua halaisin kiihkeästi,
tekisin kaiken tahtomasi,
aina auringonnousuun asti.
On ikäväni hyvin suuri,
enkä sinulle kehtaa soittaa.
Hikisestä kädestäni putoaa luuri,
kunpa voisin sinut tavoittaa.
Minulle saat laittaa kortin,
ihan minkä tahansa sortin.
Runosi sun sai hymyn
kasvoille mun:)
Näin aamusta on runosuoneni hieman tukossa ja olen ihan unenpöpperössä.Piti kumminkin tässä aamupuuroa syödesssä vastata,kun olit laittanut niin kivan runon;)
Et taida olla minun herra x:ni..hän ei halunnut jostain syystä korttia..ei meillä mitään riitaa kuitenkaan ole:)
ja ennenkuin joku taas laittaa vihaviestiä,niin ei hän varattukaan ole..
Ja siellä oikeassa elämässä luvatut jutut muutetaan myös siellä:)
missäpäin tämä on? ja nimikirjaimia, kiitos...
Tuohon ylemmäs kirjoitin sellaisen runonpätkän ja kyllä se oikea siitä taitaa tietää..on siinä vihjeitä sen verran;)
Kirjaimia mulla neljä,hänellä myös..vaikka häntä sitten miten kutsuis;)vai kuinkahan se nyt meni:))