Kävelijät pois

latu-urilta

On saatu nauttia talvesta edes muutamia päiviä peräjälkeen! Kentät kunnossa ja ladutkin siten kun nyt tällä lumisenttimäärällä voi olettaa. Ja tottakai ahkerassa käytössä. Kiitokset kenttien ja latu-urien hoitajille!

Kun vain nuo kävelijät pysyisivät edes nämä muutamat päivät poissa latu-urilta! Siis todellakin: kieltomerkki ja kunnan tiedote koskee myös sitä leveää hoidettua baanaa sen perinteisen ladun vieressä. Askeleen loppukuopaisu rikkoo ohuen lumipatjan ja nostaa hiekat lumelle, vaikka kävelijät eivät tätä taida tajuta tai eivät välitä. Alamäissä jopa vaarallinen juttu tuo esiin tullut hiekka.

Itsekin kävelyä harrastavana ei tulisi mieleenkään kävellä noilla baanoilla - muualtakin kun löytyy kävelytie- ja polkukilometrejä ihan tarpeeksi.

3

922

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • söderkullassa

      kolme ihmistä tuli vastaan söderkullan valaisemattomilla urilla (hiihtokarttoihin merkattuja!) eilen 7.2.09 voimalinjan lähellä. yksi vanhempi pariskunta sauvakävellen (!) ja yksi mies muuten vaan uralla löntystäen. aika karsea saldo noin kympin hiihtolenkillä. voi sitä myötähäpeän määrää.

      • niitä juntteja

        jotka ei tajuu, eikä niillä ole suksii kun suku on savostä ! " HÄVETKÄÄ " sano.


      • mystinen metsuri
        niitä juntteja kirjoitti:

        jotka ei tajuu, eikä niillä ole suksii kun suku on savostä ! " HÄVETKÄÄ " sano.

        Joku perhanan peräkammarin poika oli laittanut Hiekkaa ladulle siihen pitkän laskun loppuun !!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2311
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1014
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      583
      855
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      68
      641
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      30
      627
    Aihe