Idolini professori Jaakko Hämeen-Anttila on toki huippujätkä, sille ei voi mitään mut siteerataan nyt vielä ellei joku satu tietämään: "...ajatus uskonnon miekkalevityksestä on vieras islamille.."
http://zope.kriittinenkorkeakoulu.fi/kriitkk/kr...
Hämeen-Anttila toteaa: ” Islamin myönteisistä puolista kertominen on tärkeää, sillä kielteiset puolet tulevat esiin omalla painollaan. Islamilaista kulttuuria tuntevilla on siksi velvollisuus tuoda esille sitä, että islam on paljon laajempi asia kuin se kuva, joka meille välittyy uutisia katselemalla.”
HYVÄ!
Miekkalähetys ei liity Islamiin
5
292
Vastaukset
- obh8
Tässä kohtuullisen kattava paketti siitä mitä koraani ja haditheissa sanotaan väkivallasta ja väkivallaoin käännyttämisestä.
http://www.thereligionofpeace.com/Quran/023-violence.htm
"Few verses in the Qur'an can be construed to fit the contemporary virtues of religious tolerance and universal brotherhood, and those that do are earlier "Meccan" verses that are obviously abrogated by later ones. "
Muhammed ja myöhemmät sotapäälliköt käytti miekkalähetystä. - dynamiittilähetys
onkin muslimeille nykyään jo käytännön arkipäivää, sen verran länsimainen hapatus on heitäkin pilannut
- puolia,
sillä mikään kielteinen ei kuulu islamiin!
Jos muslimit tekevät jotain pikkutuhmaa, kuten itsemurhapommituksia, niin tuollaiset teot eivät kuulu islamiin.
Tämän olen näiltä sivuilta oppinut. - tehtäisiin...
...muslimien toimesta, Islamin nimeen, sen perusteella koska Koraanissa on käsky joka voidaan tulkita ko. toimintaan kehoittamiseksi, niin siltikään kyseinen toiminta ei kuulemma liity Islamiin, mikäli se on sellaista joka antaisi ikävän kuvan islaminuskosta. Jep jep.
Mitkä sitten oikein ovat ne kriteerit, joilla jokin asia liittyy Islamiin? Ainakaan seuraavat tunnusmerkit eivät ilmeisesti riitä, eivät yksinään tai yhdessäkään:
1) Koraanissa tai Haditheissa käsketään tekemään jotain.
2) Muslimit tekevät jotain.
3) Joku tekee jotain ja julistaa kovaan ääneen tekevänsä sen Islamin nimeen.
Että mikä jää jäljelle? Mikä olisi sellainen tunnusmerkki, josta tietää että jokin asia varmasti kuuluu Islamiin? - muslimit
sen keksivät. käänny islamiin tai kuole. Heidän uskontoonsa kuuluu tuo pyhä sota ja taistelussa kaatuneet katsotaan marrttyyreiksi.
Kristityt omaksuivat "pyhän sodan" ristiretkiaikana muslimeilta. Ennen ristiretkiaikaa kristinusko oli rauhanomaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m724394Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1003840Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363519- 513130
- 402608
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182529Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222322- 231976
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami151742Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?351705
