Onko Canonin salamoilla 430 EX II ja 580 EX II muutakin eroa kuin ohjeluku? Netistä ei oikein tahdo vertailukelpoisia ominaisuuksia löytyvän. Hintaerohan niillä on aika suuri.
Canonin salamat
ei välähdä
2364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
580EX mm.
-"lataantuu" nopeammin välähdyksen jälkeen
-kääntyy ja vääntyy enemmän, kuin 430EX
-siihen on saatavissa lisävirta-adapteri, eli pieni rasia, johon menee 8(piraattimalleihin 6)AA-akkua/paristoa, jotka entisestään nopeuttavat latautumista ja pidentävät tottakai käyttöaikaa
-580EX voi toimia monisalamajärjestelmässä Masterina.
Eli canonin jotain salamoita ja Metzin salamoita saa langattomasti toimimaan orjasalamoina ja 580EX kykenee ohjaamaan näitä muita salamoita.
(Tuohon tosin pystyy myös Metz 58 AF-1)
Ite tosiaan suosittelisin tota Metz 58 AF-1, koska se on tehoiltaan ja kääntyvyydeltään jne.. samaa luokkaa 580EX:n kanssa, mutta huomattavasti halvempi. Ainoa puute on lisävirta-adapterin puuttuminen, mutta 4x AA-akulla luulisi hyvin pärjäävän, eikä kovin pitkä prosessi vaihtaa akkuja kun vanhat hyytyvät.
"Ite tosiaan suosittelisin tota Metz 58 AF-1, koska se on tehoiltaan ja kääntyvyydeltään jne.. samaa luokkaa 580EX:n kanssa, mutta huomattavasti halvempi."
Nyt oli kyse II-versioista. 580EXII kääntyy enemmän kuin tuo Metz. Canonin salama kääntyy sivusuunnassa koko ympyrän eli 360 astetta, Metz vain 270 astetta. Miksiköhän täysympyrä ei ole itsestäänselvyys salamoissa?