enttäoikeuksien toiminta oli laillista valkoisten näkökulmasta
"Olisi myös tärkeä ymmärtää, että valkoisten kenttäoikeudet toteuttivat,
valkoisen väestön oikeustajun mukaista oikeutta."
Terrori ei ollut aikalaisille mielivaltaa, vaan osa sotaa.
Terroriksi nämä teot muuttuivat vasta rauhan palattua, kun alkoi sodan jälkipuinti
ja keskustelu siitä, kuka oli syyllistynyt "ylilyönteihin," ikään kuin
sisällissota voisi olla muuta kuin ylilyöntejä ja julmaa tappamista.
Väitöskirjassaan Marko Tikka - Kenttä-oikeudet (SKS 2004) on osoittanut,
että Suomen sisällissodassa kummankin sodan osapuolen sotavoimien päällystöllä oli
vastuu terrorista. Armeijoiden takana olevien hallitusten
ja yksilöiden vastuu terrorista on sen sijaan monimutkaisempi asia.
Yhtä käsitystä poikkeusolojen oikeudenkäytöstä ei 1918 ollut,
Valkoinen armeija turvautui rankaisutoimissaan - siis teoissa,
joita kutsutaan myös valkoiseksi terroriksi -
sortovuosina annettuun venäläiseen sotatilalakiin.
Valkoisen armeijan korkeat upseerit olivat pääosin saaneet venäläisen
sotilaskoulutuksen ja tunsivat sotatilalain sisällis-sodankäyntiin sopivaksi,
jopa tarpeelliseksi. He halusivat turvata armeijan selustan.
Se taas voitiin tehdä, kuten valkoisten ylipäällikkö muistelmissaankin aikanaan totesi,
ampumalla vangittujen kapinallisjoukkojen päälliköt ja laskemalla rivimiehet kotiin.
Poliitikot jäivät rintamalinjan kummallakin puolella sodan sivustakatsojiksi,
koska niin punakaarti kuin valkoinen armeijakin kävivät sisällissotaa tavalla,
jolla se pyrittiin voittamaan. Punainen ja valkoinen terrori olivat
sisällissodan sodankäyntitaktiikkaa.
Olisi myös tärkeä ymmärtää, että valkoisten kenttäoikeudet toteuttivat valkoisen
väestön oikeustajun mukaista oikeutta. Punaiset olivat syyllistyneet omaisuuden
anastamisiin, tuhotöihin ja raakoihin surmatekoihin, jotka vaativat rangaistusta.
Tässä tilanteessa valkoinen yhteisö tuki kenttäoikeuksia, koska se katsoi ne
oikeustajunsa kannalta välttämättömiksi.
Ellei näin olisi ollut, olisi jäänyt jäljelle vain täysin summittainen kosto.
Valkoiset uskoivat vakaasti toimivansa rankaisutoimissa lain mukaan.
Toiseksi: sisällissodassa kummankin puolen sotavoima syrjäytti poliittisen tahdon.
Kenttäoikeuksien toiminta 1918
60
1822
Vastaukset
- varatuomari Yrjö Raevuori
Komendantti Finnen apulainen, varatuomari Yrjö Raevuori linjasi käsityksiään kurinpalautuksesta huhtikuun 9. päivänä 1918 Tampereen Sanomissa julkaistussa artikkelissaan Maankavaltajien kohtalo:
”(…)Mitä ensinnäkin tulee punaisen kaartin pääjohtoon, (…) ovat heidän rikoksensa sellaisia, että niiden tutkimista tuskin
voidaan jättää varsinaisille tuomioistuimille. Nämä herrat ovat tahtoneet asettua lain ulkopuolelle ja siihen toisiakin pakottaneet. Suotakoon heille loppuun asti tuo pyytämänsä oikeus.
Ne sotajoukot ja se sotilasjohto, johon Suomen kansan eduskunnan on täytynyt kansan ja maan pelastamiseksi turvautua, katsonevat
asiakseen näiden miesten suhteen ryhtyä niin pikaisiin ja sellaisiin toimenpiteisiin, etteivät niihin siviiliviranomaiset pääse puuttumaan.
(…) Törkeimmät rikokset tämän jälkeen (…) ovat epäilemättä ne, jotka joko punakaartin jäseninä tai sen ulkopuolella olevina ovat tehneet yksityisestä kostonhimosta tai muusta syystä aiheutuneita murhia, ryöstöjä, varkauksia,
jotka ovat tahrineet kätensä sellaisilla hirmuteoilla kuin haavoittuneiden murhaaminen taisteluiden jälkeen ja ruumiiden
ryöstäminen ja muuta sellaista. Milloin sotilasjohto ei ole jo tällaisten ehkä itse teossa tavattujen rikollisten suhteen
muihin ja nopeampiin rankaisutoimenpiteisiin ryhtynyt, on heidät kiireellisesti laillisessa tuomioistuimessa tutkittava ja tuomittava rikoksistaan ja saatettava hyvin ansaitsemaansa
rangaistusta kaikessa ankaruudessaan kärsimään. (…)” - keskellä yötä
ettei kansalaiset ehtisi valittaa sotaylioikeuteen. Eiköhän sinunkin olisi aika ymmärtää, että murhamies on murhamies riippumatta siitä minkä värinen hihamerkki on.
- sellaisista laeista
jotka merkitsevät jotain.Ei voi lähteä sellaiselle linjalle natsi saksan teot ovat laillisia koska ke toimivat lain ja asetuksen mukaisesti.Hitlerhän valittiin kansanvaaleilla.
Sen jälkeen Hitler saneli mm.rotulait joiden perusteella toimittiin ei siellä Saksassa toimittu vastin lakeja sellaiset sai ampua lainmukaan.
Joten valkoisten "kenttä oikeuden käynnit" olisi pitänyt tutkia ja vieläkään ei olisi liian myöhäistä.Ja se mitä punaiset oli tehneet ei ole mitään merkitystä vaan syyteet on yksilöitävä.Ja sillä ei muutenkaan ole merkitystä ,kun arvioidaan valkoisten tekoja.- Täälläpäin
Suomessa ei ole tuomittu Hitlerin rotulakien mukaan ketään. Leirillä pitämistä voidaan kritisoida.
- 1918
Kyllä se oikeudentaju katosi aika monilta sisällissodan huumassa. Pahimpia vääryyksiä eivät olleet suinkaan punaisten teloitukset tai haavottuneitten tappaminen, vaan kaukana rintamien takana tapahtuneet joukkomurhat joidenkin paikallisten intohimojen perusteella.
Esimerkistä käyvät sisä-Suomen paikkakunnat, joita taistelut eivät koskeneet ollenkaan mutta joilla valkoiset teloittivat kymmeniä punaisiksi nimettyjä. Näitä ampumisia tapahtui myös paikkakunnilla joissa ei edes ollut paikallista punakaartia.
Punaisen Suomen alueella tapahtui myös samanlaisia ampumistapauksia, tosin punainen terrori jäi tehottomammaksi kuin valkoinen. Syynä lienee se, että punaisten toiminta oli muutenkin kaoottisempaa ja tehottomampaa, myäs rintamilla. - oli laitonta
Kenttäoikeuksien toiminta ei perustunut mihinkään v. 1918 voimassaolleeseen säädökseen, joten se oli laitonta, eräänlaista järjestäytynyttä valkoista terroria.
- justige
arvo-poika kirjoitti:
on aina seurannut voittajan miekkaa,niin nykyänkin.
Joten,pulinat pois!Torvensoittaja Kusti Koposen valtiorikos oli joutua Lahden tienoolla perääntyvän punakaartin joukkoihin, koska se mobilisoi paikallisen työväen soittokunnan. Vangitsevat saksalaiset ottivat vangtuilta torvet, kellot, rahat ja kunnossa olevat kengät. Koponen jouti Hennalan vankileirille.
Joulukuussa 1918 Svinhufvudin armahdus vapautti Koposen Hän palasi soittokuntaharrastukseensa ja eli elämänsä onnelisena loppuun asti. justige kirjoitti:
Torvensoittaja Kusti Koposen valtiorikos oli joutua Lahden tienoolla perääntyvän punakaartin joukkoihin, koska se mobilisoi paikallisen työväen soittokunnan. Vangitsevat saksalaiset ottivat vangtuilta torvet, kellot, rahat ja kunnossa olevat kengät. Koponen jouti Hennalan vankileirille.
Joulukuussa 1918 Svinhufvudin armahdus vapautti Koposen Hän palasi soittokuntaharrastukseensa ja eli elämänsä onnelisena loppuun asti.olosi ollut Stålbergin armahdus?
- oikeassa
Kenttäoikeudet eivät olleet laillisia tuomioistuimia eikä läheskään kaikista teoista, joista kenttäoikeudet tuomitsivat punaisia ja sellaisiksi epäiltyjä kuolemaan, olisi voitu lain mukaan tuomita kuolemanrangaistusta.
- 1919?
Eikö maassa pitänyt olla länsimainen laki ja järjestys vuonna 1919? Miksi vielä silloin piti tappaa oman maan kansalaisia? Noin vaan, ohikulkumatkalla Aunukseen. Si silloinkaan ollut mitään "kenttäoikeuksia".
Väitetään että vielä talvisodan puhjettua tehtiin samaa.- kysymykseen!
No lahtarit, vastatkaaa! Vieläkö 1918 jälkeen oli laillisia kenttäoikeuksia?
- sota-aikaan
kysymykseen! kirjoitti:
No lahtarit, vastatkaaa! Vieläkö 1918 jälkeen oli laillisia kenttäoikeuksia?
kuuluvia. Kesällä 1918 ne korvattiin valtionrikosoikeuksilla, jotka käsittelivät punavankien asiat. Noin 10 000 naista ja lasta vapautettiin oikopäätä. Suurin osa tuomittiin 2-4 vuoden vankeusrangaistuksiin. Pääosa armahdettiin 1918 lopussa ja 1919 alussa Mannerheimin valtionhoitajakaudella.Vain parisataa teloitettiin enää kesällä 1918.
Punikit unohtavat näissäkin asioissa totuuden. - kysymykseen
sota-aikaan kirjoitti:
kuuluvia. Kesällä 1918 ne korvattiin valtionrikosoikeuksilla, jotka käsittelivät punavankien asiat. Noin 10 000 naista ja lasta vapautettiin oikopäätä. Suurin osa tuomittiin 2-4 vuoden vankeusrangaistuksiin. Pääosa armahdettiin 1918 lopussa ja 1919 alussa Mannerheimin valtionhoitajakaudella.Vain parisataa teloitettiin enää kesällä 1918.
Punikit unohtavat näissäkin asioissa totuuden.Vuonna 1919 tapettiin Suomen kansalaisia ilman minkäänlaista tuomiota tai tutkintaa. Tämä on todistettu sukututkimuksissa. Miksi tapettiin? Unohtaako lahtarikin totuuden?
- tekemistä
kysymykseen kirjoitti:
Vuonna 1919 tapettiin Suomen kansalaisia ilman minkäänlaista tuomiota tai tutkintaa. Tämä on todistettu sukututkimuksissa. Miksi tapettiin? Unohtaako lahtarikin totuuden?
tällä on kenttäoikeuksien kanssa? Eiköhän 1919 jo suomalaisten kuolemien painopiste siirtynyt Neuvosto-Venäjän puolelle, missä tapeltiin sekä keskenään, että valkoisia vastaan.
Miksi joku tapettiin? Se on hyvä kysymys. Kuka on 1919 tapettu ja missä? - tietoa asiasta
tekemistä kirjoitti:
tällä on kenttäoikeuksien kanssa? Eiköhän 1919 jo suomalaisten kuolemien painopiste siirtynyt Neuvosto-Venäjän puolelle, missä tapeltiin sekä keskenään, että valkoisia vastaan.
Miksi joku tapettiin? Se on hyvä kysymys. Kuka on 1919 tapettu ja missä?http://vesta.narc.fi/cgi-bin/db2www/sotasurmaetusivu/stat
1006 surmattua näyttäisi tuo vuoden 1919 luku olevan. - sisältyvät
tietoa asiasta kirjoitti:
http://vesta.narc.fi/cgi-bin/db2www/sotasurmaetusivu/stat
1006 surmattua näyttäisi tuo vuoden 1919 luku olevan.vankileireillä kuolleet sekä maan ulkopuolella menehtyneet.Oli Itä-Karjalan retkia ja Viron vapaussota, Venäjälle paenneet ym.
- Kävisikö sinulle
sisältyvät kirjoitti:
vankileireillä kuolleet sekä maan ulkopuolella menehtyneet.Oli Itä-Karjalan retkia ja Viron vapaussota, Venäjälle paenneet ym.
Tämä lista?
http://vesta.narc.fi/cgi-bin/db2www/sotasurmaetusivu/vuosina1919_22kuolleet_0 - ollut sotatilaa
sota-aikaan kirjoitti:
kuuluvia. Kesällä 1918 ne korvattiin valtionrikosoikeuksilla, jotka käsittelivät punavankien asiat. Noin 10 000 naista ja lasta vapautettiin oikopäätä. Suurin osa tuomittiin 2-4 vuoden vankeusrangaistuksiin. Pääosa armahdettiin 1918 lopussa ja 1919 alussa Mannerheimin valtionhoitajakaudella.Vain parisataa teloitettiin enää kesällä 1918.
Punikit unohtavat näissäkin asioissa totuuden.Jos aivan tarkkoja ollaan, Svinhufvudin senaatti ei suostunut missään vaiheessa julistamaan Suomeen sotatilaa. Syy oli vallankäyttöön liittyvä, sillä sotatilassa siviilihallinto olisi kokonaisuudessaan siirtynyt senaatin alaisuudesta armeijan alaisuuteen sisällissodan sytyttyä. Koska sotatilaa ei julistettu, kenttäoikeudet jäivät laittomaksi valkoisen terrorin muodoksi, jossa kieltämättä noudatettiin joitain säännönmukaisuuksia, mutta ei suinkaan tuolloin voimassa ollutta lainsäädäntöä.
Laki valtiorikosoikeuksista perustui tynkäeduskunnan lainsäädäntötyöhön ja syntyi siten ainakin muodollisesti laillisessa järjestyksessä. Valtiorikosoikeuksissa suurin osa (63,8 %) tuomittiin 1-3 vuoden kuritushuonerangaistukseen. Vankeusrangaistuksia sai vain 0,4 % tuomituista.
Armahduksista kaksi ensimmäistä tapahtui Svinhufvudin valtiohoitajakaudella, kolmas Mannerheimin valtiohoitajakaudella, neljäs ja viides armahduslaeilla ja niiden lisäksi vielä yksi Tarton rauhansopimuksen perusteella. Punaisten armahdukset liittyivät Suomen valtiojohdon tarpeeseen tulla I MS:n voittajavaltioiden hyväksymäksi sekä kansansuvereenisuuteen perustuneen ja kansalaisvapaudet taanneen tasavaltalaisen hallitusmuodon voittoon oikeiston tavoittelemasta eriarvoisuuteen perustuneesta monarkiasta, ei suinkaan mihinkään sisällissodan voittajien hyväntahtoisuuteen. - hyväntahtoisuuteen
ollut sotatilaa kirjoitti:
Jos aivan tarkkoja ollaan, Svinhufvudin senaatti ei suostunut missään vaiheessa julistamaan Suomeen sotatilaa. Syy oli vallankäyttöön liittyvä, sillä sotatilassa siviilihallinto olisi kokonaisuudessaan siirtynyt senaatin alaisuudesta armeijan alaisuuteen sisällissodan sytyttyä. Koska sotatilaa ei julistettu, kenttäoikeudet jäivät laittomaksi valkoisen terrorin muodoksi, jossa kieltämättä noudatettiin joitain säännönmukaisuuksia, mutta ei suinkaan tuolloin voimassa ollutta lainsäädäntöä.
Laki valtiorikosoikeuksista perustui tynkäeduskunnan lainsäädäntötyöhön ja syntyi siten ainakin muodollisesti laillisessa järjestyksessä. Valtiorikosoikeuksissa suurin osa (63,8 %) tuomittiin 1-3 vuoden kuritushuonerangaistukseen. Vankeusrangaistuksia sai vain 0,4 % tuomituista.
Armahduksista kaksi ensimmäistä tapahtui Svinhufvudin valtiohoitajakaudella, kolmas Mannerheimin valtiohoitajakaudella, neljäs ja viides armahduslaeilla ja niiden lisäksi vielä yksi Tarton rauhansopimuksen perusteella. Punaisten armahdukset liittyivät Suomen valtiojohdon tarpeeseen tulla I MS:n voittajavaltioiden hyväksymäksi sekä kansansuvereenisuuteen perustuneen ja kansalaisvapaudet taanneen tasavaltalaisen hallitusmuodon voittoon oikeiston tavoittelemasta eriarvoisuuteen perustuneesta monarkiasta, ei suinkaan mihinkään sisällissodan voittajien hyväntahtoisuuteen.>ei suinkaan mihinkään sisällissodan voittajien hyväntahtoisuuteen.
Tammikuun 1918 loppuun mennessä ( siis ennen taistelujen varsinaista alkua) punaiset olivat tappaneet 110 aseetonta valkoista. Punaisia oli samaan aikaan surmattu 10, lähinnä ryöstöyritysten yhteydessä. Siinä pohjaa puolueettomalle tarkastelulle.
Ne rapiat 8000 teloitettua punaista olivat asellisia kapinallisia, agitaattoreita ja poliittisia johtajia.
Mihin 1600 teloitettua valkoista syyllistyivät? Mihin oikeustoimeen heidän murhaamisensa perustui? Missä on pöytäkirjat valkoisten teloituksista. Vankileirien kuolemista tapahtui noin 7000 tauteihin ja loput aliravitsemukseen johdosta (punatauti ripuli).
10.9.1918
Alkoi Suomen Sosialidemokraatti ilmestyä jälleen
30.10.1918
Armahdus enintään neljän vuoden tuomion saaneille punaisille. 30 500 armahdettiin ehdonalaisesti.
3.12.1918
Sosialistit palasivat kunnanvaltuustoihin – moniin niistä enemmistönä
7.12.1918
Toinen armahdus. Enintään kuuden vuoden tuomion saaneet punaiset laskettiin
ehdonalaiseen vapauteen. Muihinkin tuomioihin lievennyksiä. Valkoiset saivat syytesuojan, amnestian.
19.06.1919
Valtionhoitaja Mannerheim vapautti kaksitoista kansanedustaja ja 2000 muuta vankia.
30.1.1920
Noin 2600 vankia vapaaksi. 40 000:lle entiselle punavangille annettiin kansalaisoikeudet takaisin.
20.1.1921
Noin 200 punavankia vapautettiin. Venäjälle paenneita armahdettiin.
Eduskunta valitsi puhemiehekseen sos.dem Wäinö Wuolijoen.
21.5.1921
Jälleen valtionrikosoikeuksissa tuomittujen armahdus. Sen jälkeen vankeja oli syksyllä jäljellä noin 1000 henkeä.
7.12.1923
Uusi armahduslaki, jota ennen vankien määrä n. 500.
23.10.1925
Armahduslaki, jonka jälkeen vankeja n. 200.
12.12 1926 nimitettiin ensimmäinen Suomen Sosialidemokraattisen Puolueen (SDP) vähemmistöhallitus, pääministerinä Väinö Tanner. Tämä hallitus viimeisteli sitten 1918 armahduslait.
armahduslakiesityksen. Jäljelläolevat n. 50 vankia vapautettiin.
1.1.1957
Kansaneläkelain uudistus astui voimaan. Eläkkeeseen oikeutetuiksi tulivat kaikki Suomessa asuvat 16 vuotta vanhemmat henkilöt. Näin punaiset lesketkin saivat eläkkeen.
1.10.1969 Laki yleisestä perhe-eläkkeestä. Punakaartilaisten lesketkin tulivat perhe-eläkkeen piiriin.
1973 Valtioneuvoston päätös korvausten maksamisesta vuoden 1918 sodan johdosta vankileireillä olleille. Hakemuksia esitettiin 11 600, josta 95% punaisten esittämiä.
16.5.2008 Eduskunnan puhemies Niinistö muistuttaa demokratian säilyneen vapaussodan avulla.
Presidentti Halonen tuhoaa Suomen presidentti-instituution
käytöksellään kieltäytyessään Suomen itsenäisyyttä kunnioittavista juhlatilaisuuksista. - vieläpä salaa
kysymykseen kirjoitti:
Vuonna 1919 tapettiin Suomen kansalaisia ilman minkäänlaista tuomiota tai tutkintaa. Tämä on todistettu sukututkimuksissa. Miksi tapettiin? Unohtaako lahtarikin totuuden?
Oma raaka piirteensä SKP:n sotilaslinjan toiminnassa 1920-luvulla, liittyi linjan sisäisiin »leikkauksiin» eli puoluemurhiin, joiden tekijöinä olivat usein juuri Pietarissa koulutetut suomalaiset punaupseerit.
Murhat oli poikkeuksetta perusteellisesti suunniteltu ja pantu täytäntöön ammattimaisesti.
Ne olivat yksi GPU:n vastavakoilulta omaksuttu toimintamuoto Suomessa. Murhat tehtiin SKP:n puoluepäätöksillä ja luvan »leikkaukselle» saattoi antaa Suomessa ollut linjan yliorganisaattori.
Tekojen motiivina oli poistaa rivistä EK:n (Valpon) yhteysmiehiksi epäillyt.
Joissain tapauksissa kyseessä olivat myös puhtaat ja vitumaiset kostomurhat.
Ensimmäinen Suomen viranomaisten tietoon tullut »leikkaus» oli Teodor Sädevirran murha Helsingissä 26. elokuuta 1920.
Kostomurhiin lukeutui Pekka Pitkäsen murha Kuopiossa 25. syyskuuta 1921.
Lokakuussa 1926 (tarkka päivä tuntematon) murhattiin Espoon saaristossa Kustaa Hakkarainen,
jota epäiltiin »ohranan mieheksi». Kostomurhiin lukeutui myös Heikki Haukkalan murha Keuruulla
25. tammikuuta 1927.
Tyypillisiin »leikkauksiin» lukeutuivat mm. Pauli Kukkosen murha Oulussa 10. syyskuuta 1932 ja
Toivo Peltosen murha Keravalla 23. kesäkuuta 1933 jne...
Tyypillisesti näiden murhien tekijät välttivät kiinni jäämisen ja siirtyivät etappiteitä Neuvostoliittoon.
SKP:n noudattama puoluekuri ja puoluemoraali perustuivat Venäjän bolshevikkien maanalaisuuden kauden esikuvaan. Se päti myös SKP:n suhteeseen terroria kohtaan. Terrori hyväksyttiin, »jos se on välttämätöntä porvariston vastarinnan tukahduttamiseksi». SKP:lle selkänsä kääntäneiden ymmärrettiin tavallaan astuneen samalla porvariston puolelle.
Raakoja veikkoja nuo entiset punakaartilaset "vakaumuksen miehet" ultrademokratian tavoittelijat. - sisältyvät
Kävisikö sinulle kirjoitti:
Tämä lista?
http://vesta.narc.fi/cgi-bin/db2www/sotasurmaetusivu/vuosina1919_22kuolleet_0ulkomailla kuolleet, leireillä kuolleet, koteihin leiriltä paluun jälkeen kuolleet ja vielä haavoihinsa sairaaloissa kuolleet.Siinä sitä.
Olisitte kapinoineet vähemmän ja miettineet seurauksia enemmän. Ei tarvitsisi enää 90 vuoden jälkeen syyllistää ulkopuolisia. Uhrit olivat punaisten johdon vallanhimon tuloksia. Vaikea näkyy olevan myöntää vieläkään. - kenttäoikeuksien laillisuud...
hyväntahtoisuuteen kirjoitti:
>ei suinkaan mihinkään sisällissodan voittajien hyväntahtoisuuteen.
Tammikuun 1918 loppuun mennessä ( siis ennen taistelujen varsinaista alkua) punaiset olivat tappaneet 110 aseetonta valkoista. Punaisia oli samaan aikaan surmattu 10, lähinnä ryöstöyritysten yhteydessä. Siinä pohjaa puolueettomalle tarkastelulle.
Ne rapiat 8000 teloitettua punaista olivat asellisia kapinallisia, agitaattoreita ja poliittisia johtajia.
Mihin 1600 teloitettua valkoista syyllistyivät? Mihin oikeustoimeen heidän murhaamisensa perustui? Missä on pöytäkirjat valkoisten teloituksista. Vankileirien kuolemista tapahtui noin 7000 tauteihin ja loput aliravitsemukseen johdosta (punatauti ripuli).
10.9.1918
Alkoi Suomen Sosialidemokraatti ilmestyä jälleen
30.10.1918
Armahdus enintään neljän vuoden tuomion saaneille punaisille. 30 500 armahdettiin ehdonalaisesti.
3.12.1918
Sosialistit palasivat kunnanvaltuustoihin – moniin niistä enemmistönä
7.12.1918
Toinen armahdus. Enintään kuuden vuoden tuomion saaneet punaiset laskettiin
ehdonalaiseen vapauteen. Muihinkin tuomioihin lievennyksiä. Valkoiset saivat syytesuojan, amnestian.
19.06.1919
Valtionhoitaja Mannerheim vapautti kaksitoista kansanedustaja ja 2000 muuta vankia.
30.1.1920
Noin 2600 vankia vapaaksi. 40 000:lle entiselle punavangille annettiin kansalaisoikeudet takaisin.
20.1.1921
Noin 200 punavankia vapautettiin. Venäjälle paenneita armahdettiin.
Eduskunta valitsi puhemiehekseen sos.dem Wäinö Wuolijoen.
21.5.1921
Jälleen valtionrikosoikeuksissa tuomittujen armahdus. Sen jälkeen vankeja oli syksyllä jäljellä noin 1000 henkeä.
7.12.1923
Uusi armahduslaki, jota ennen vankien määrä n. 500.
23.10.1925
Armahduslaki, jonka jälkeen vankeja n. 200.
12.12 1926 nimitettiin ensimmäinen Suomen Sosialidemokraattisen Puolueen (SDP) vähemmistöhallitus, pääministerinä Väinö Tanner. Tämä hallitus viimeisteli sitten 1918 armahduslait.
armahduslakiesityksen. Jäljelläolevat n. 50 vankia vapautettiin.
1.1.1957
Kansaneläkelain uudistus astui voimaan. Eläkkeeseen oikeutetuiksi tulivat kaikki Suomessa asuvat 16 vuotta vanhemmat henkilöt. Näin punaiset lesketkin saivat eläkkeen.
1.10.1969 Laki yleisestä perhe-eläkkeestä. Punakaartilaisten lesketkin tulivat perhe-eläkkeen piiriin.
1973 Valtioneuvoston päätös korvausten maksamisesta vuoden 1918 sodan johdosta vankileireillä olleille. Hakemuksia esitettiin 11 600, josta 95% punaisten esittämiä.
16.5.2008 Eduskunnan puhemies Niinistö muistuttaa demokratian säilyneen vapaussodan avulla.
Presidentti Halonen tuhoaa Suomen presidentti-instituution
käytöksellään kieltäytyessään Suomen itsenäisyyttä kunnioittavista juhlatilaisuuksista.Jos alkuperäisessä teemassa pysytään,
vuoden 1918 kenttäoikeudet eivät punaisten tekemistä rikoksista muutu yhtään sen laillisemmiksi kuin mitä ne olivat. Koska ne eivät perustuneet voimassaolleeseen lainsäädäntöön, ne olivat laittomia.
Toinen kysymys on se, kuuluuko länsimaiseen oikeusvaltion lainkäyttöön se, että rikoksiin vastattiin laittomilla menettelytavoilla, kuten laittomilla kenttäoikeuksilla, sekä se, oliko Suomi tuolloin länsimainen oikeusvaltio.
Mitenkähän tasavallan presidentti Tarja Halonen kuuluu tähän asiaan? - pysyneet
kenttäoikeuksien laillisuud... kirjoitti:
Jos alkuperäisessä teemassa pysytään,
vuoden 1918 kenttäoikeudet eivät punaisten tekemistä rikoksista muutu yhtään sen laillisemmiksi kuin mitä ne olivat. Koska ne eivät perustuneet voimassaolleeseen lainsäädäntöön, ne olivat laittomia.
Toinen kysymys on se, kuuluuko länsimaiseen oikeusvaltion lainkäyttöön se, että rikoksiin vastattiin laittomilla menettelytavoilla, kuten laittomilla kenttäoikeuksilla, sekä se, oliko Suomi tuolloin länsimainen oikeusvaltio.
Mitenkähän tasavallan presidentti Tarja Halonen kuuluu tähän asiaan?lakien rajoissa, punikit! Ei tarvitsisi sataa vuotta itkeä kovaa kohtaloa, eikä syyllistää ihmisiä, joilla ei ole mitään tekemistä asian kanssa.
Kenttäoikeudet pantiin psytyyn, koska niitä katsottiin tarvittavan. Ne tekivät, minkä tekivät laillisesti tai laittomasti. Entäs sitten? Miksi asia muuttuu loputtomalla jauhamisella? Tapahtumat lähtivät liikkeelle punaisten laittomuuksista ja kapinasta. Koettakaa painaa tämä alkeistotuus nuppeihinne viho viimein. - Tuntuu sinulle olevan
sisältyvät kirjoitti:
ulkomailla kuolleet, leireillä kuolleet, koteihin leiriltä paluun jälkeen kuolleet ja vielä haavoihinsa sairaaloissa kuolleet.Siinä sitä.
Olisitte kapinoineet vähemmän ja miettineet seurauksia enemmän. Ei tarvitsisi enää 90 vuoden jälkeen syyllistää ulkopuolisia. Uhrit olivat punaisten johdon vallanhimon tuloksia. Vaikea näkyy olevan myöntää vieläkään.Sinulle ei tunnu kelpaavan mikään oikea faktatieto kyseisestä asiasta.
Joten oleppa sitten vain se tietämätön moukka.
Mutta totuuttakaan et sinä voi muuttaa yhtään mitenkään.
Sillä heti kun sinä yrität muuttaa totuutta.Se totuus muuttuu samantien valheeksi.
Kuten varmaan oletkin jo tämän asian huomannut. - Tutulta
pysyneet kirjoitti:
lakien rajoissa, punikit! Ei tarvitsisi sataa vuotta itkeä kovaa kohtaloa, eikä syyllistää ihmisiä, joilla ei ole mitään tekemistä asian kanssa.
Kenttäoikeudet pantiin psytyyn, koska niitä katsottiin tarvittavan. Ne tekivät, minkä tekivät laillisesti tai laittomasti. Entäs sitten? Miksi asia muuttuu loputtomalla jauhamisella? Tapahtumat lähtivät liikkeelle punaisten laittomuuksista ja kapinasta. Koettakaa painaa tämä alkeistotuus nuppeihinne viho viimein.http://video.google.com/videosearch?q=Pekka Siitoin&emb=0&aq=f#
Et kai vaan huutele hävyttömiä tuonpuoleisesta:))))))))))) - menehtyneet,
Tuntuu sinulle olevan kirjoitti:
Sinulle ei tunnu kelpaavan mikään oikea faktatieto kyseisestä asiasta.
Joten oleppa sitten vain se tietämätön moukka.
Mutta totuuttakaan et sinä voi muuttaa yhtään mitenkään.
Sillä heti kun sinä yrität muuttaa totuutta.Se totuus muuttuu samantien valheeksi.
Kuten varmaan oletkin jo tämän asian huomannut.ei teloitetut, murhatut, ammutut. Eri tavoin sodan jälkiseurauksiin menehtyneet. Ottakaapa selvää asioista.
Syy on sodan alkuunpanijoissa eli punaisten johtomiehissä ja asejoukoissa. Turha on näistä syytellä sellaisia, jotka eivät asioissa olleet mitenkään mukana. - johto se
Tutulta kirjoitti:
http://video.google.com/videosearch?q=Pekka Siitoin&emb=0&aq=f#
Et kai vaan huutele hävyttömiä tuonpuoleisesta:)))))))))))käynnisti kapinan ja tappamisen. Sitä ennen punaiset asejoukot olivat venäläisten bolsevikkien tuella aloittaneet murhat ja ryöstöt. Niitä on turha yrittää panna kenenkään muun niskoille.
Yrittäkää edes pientä rehellisyyttä. Ei se niin kauheaa ole.Ovathan kommunistitkin myöntäneet syyllisyytensä juokkomurhiin ja sotiin. - kuittauksesta
johto se kirjoitti:
käynnisti kapinan ja tappamisen. Sitä ennen punaiset asejoukot olivat venäläisten bolsevikkien tuella aloittaneet murhat ja ryöstöt. Niitä on turha yrittää panna kenenkään muun niskoille.
Yrittäkää edes pientä rehellisyyttä. Ei se niin kauheaa ole.Ovathan kommunistitkin myöntäneet syyllisyytensä juokkomurhiin ja sotiin.Joiden punaisten tekemiin rikoksiin ei silti olisi saanut vastata tekemällä uusia rikoksia. Kenttäoikeuksien perustaminen oli laitonta ja se fakta ei siitä muuksi muutu tekivät punaiset sitä ennen mitä hyvänsä.
Tilanne on sama jos sinunlaistasi kukkakeppiä vetelisi turpaan sen vuoksi, että syyllistyt täällä kunnianloukkaukseen. Väkivalta lopettaa varmasti vittuilun, mutta rikokset eivät kuittaannu vastakkaisina niinkuin esim. yksityisoikeudelliset saatavat. - vaikuttaa selittelysi
menehtyneet, kirjoitti:
ei teloitetut, murhatut, ammutut. Eri tavoin sodan jälkiseurauksiin menehtyneet. Ottakaapa selvää asioista.
Syy on sodan alkuunpanijoissa eli punaisten johtomiehissä ja asejoukoissa. Turha on näistä syytellä sellaisia, jotka eivät asioissa olleet mitenkään mukana.http://vesta.narc.fi/cgi-bin/db2www/sotasurmaetusivu/stat2
Kyllä nuo lahtarit teloittivat, murhasivat ja ampuivatkin n.viisi kertaa enemmän suomalaisia kuin punikit.
Vai eikö tämäkään faktatieto pidä sinun mielestäsi paikkaansa? - vuodesta 1919
vaikuttaa selittelysi kirjoitti:
http://vesta.narc.fi/cgi-bin/db2www/sotasurmaetusivu/stat2
Kyllä nuo lahtarit teloittivat, murhasivat ja ampuivatkin n.viisi kertaa enemmän suomalaisia kuin punikit.
Vai eikö tämäkään faktatieto pidä sinun mielestäsi paikkaansa?Silloin menehtyi vielä ihmisiä sodan jäljiltä. Pääosa varmaan punaisia.
Kenttäoikeuksia ei enää ollut.
Vielä kerran: turha jauhaa kaikkien tietämiä asioita. Syyllisiä ovat punaiset, joille ei demopkratia ja rauhallinen kehitys kelvannut. Kun tuli tappio, itketään varmaan sata vuotta ja pannaan omat synnit voittajien syyksi. Eikö teissä ole vieläkään miestä tunnustamaan omat virheet ja rikokset? - logiikkaa!
kuittauksesta kirjoitti:
Joiden punaisten tekemiin rikoksiin ei silti olisi saanut vastata tekemällä uusia rikoksia. Kenttäoikeuksien perustaminen oli laitonta ja se fakta ei siitä muuksi muutu tekivät punaiset sitä ennen mitä hyvänsä.
Tilanne on sama jos sinunlaistasi kukkakeppiä vetelisi turpaan sen vuoksi, että syyllistyt täällä kunnianloukkaukseen. Väkivalta lopettaa varmasti vittuilun, mutta rikokset eivät kuittaannu vastakkaisina niinkuin esim. yksityisoikeudelliset saatavat.Siis punaisten rikokset olivat oikeutettuja, mutta niihin ei olisi saanut vastata samalla mitalla? Satutko tietämään, että vastattiin? Punikit saivat vain, mitä tilasivat. Miksi sitä pitää aina vain itkeä. Kun ottaa riskin ja se toteutuu, niin se pitää vain kestää, eikä syyllistää muita. Mutta mistäpä punikeille olisi vastuuntuntoa kertynyt?
- aina kovapaisille
kuittauksesta kirjoitti:
Joiden punaisten tekemiin rikoksiin ei silti olisi saanut vastata tekemällä uusia rikoksia. Kenttäoikeuksien perustaminen oli laitonta ja se fakta ei siitä muuksi muutu tekivät punaiset sitä ennen mitä hyvänsä.
Tilanne on sama jos sinunlaistasi kukkakeppiä vetelisi turpaan sen vuoksi, että syyllistyt täällä kunnianloukkaukseen. Väkivalta lopettaa varmasti vittuilun, mutta rikokset eivät kuittaannu vastakkaisina niinkuin esim. yksityisoikeudelliset saatavat."Olisi myös tärkeä ymmärtää, että valkoisten kenttäoikeudet toteuttivat valkoisen
väestön oikeustajun mukaista oikeutta. Punaiset olivat syyllistyneet omaisuuden
anastamisiin, tuhotöihin ja raakoihin surmatekoihin, jotka vaativat rangaistusta.
Tässä tilanteessa valkoinen yhteisö tuki kenttäoikeuksia, koska se katsoi ne
oikeustajunsa kannalta välttämättömiksi.
Ellei näin olisi ollut, olisi jäänyt jäljelle vain täysin summittainen kosto."
Ketään valkoista ei syytetty eikä tuomittu mistään rikoksista 1918 kapinan aikana. Kunniamerkkejä ja arvostusta itsenäisyyden palauttamisesta Kullervo Mannerin sotilasdiktatuurista on sensijaan laajalti jaettu.
Samoilla valkoisilla laduilla tässä painetaan nykyäänkin marginaaliporukan nillityksestä huolimatta! - "Asian syrjästä."
logiikkaa! kirjoitti:
Siis punaisten rikokset olivat oikeutettuja, mutta niihin ei olisi saanut vastata samalla mitalla? Satutko tietämään, että vastattiin? Punikit saivat vain, mitä tilasivat. Miksi sitä pitää aina vain itkeä. Kun ottaa riskin ja se toteutuu, niin se pitää vain kestää, eikä syyllistää muita. Mutta mistäpä punikeille olisi vastuuntuntoa kertynyt?
tuo vastuunotto tuntuu valkoisillekin olevan 8000 teloitetusta ja 12000 kuolemantuottamuksesta.
”Mutta mistäpä punikeille olisi vastuuntuntoa kertynyt?” - logiikkaa!
logiikkaa! kirjoitti:
Siis punaisten rikokset olivat oikeutettuja, mutta niihin ei olisi saanut vastata samalla mitalla? Satutko tietämään, että vastattiin? Punikit saivat vain, mitä tilasivat. Miksi sitä pitää aina vain itkeä. Kun ottaa riskin ja se toteutuu, niin se pitää vain kestää, eikä syyllistää muita. Mutta mistäpä punikeille olisi vastuuntuntoa kertynyt?
Kukaan ei ole väittänyt, että punaisten rikokset olisivat olleet oikeutettuja. Sen keksit sinä.
Punaisten tekemät rikokset eivät kuitenkaan oikeuttaneet valkoisia perustamaan laittomia kenttäoikeuksia ja langettamaan niissä lainvastaisia tuomioita. Sellainen oli valkoista terroria, joka ei ollut punaista terroria hyväksyttävämpää. - hyvää sinullekin
aina kovapaisille kirjoitti:
"Olisi myös tärkeä ymmärtää, että valkoisten kenttäoikeudet toteuttivat valkoisen
väestön oikeustajun mukaista oikeutta. Punaiset olivat syyllistyneet omaisuuden
anastamisiin, tuhotöihin ja raakoihin surmatekoihin, jotka vaativat rangaistusta.
Tässä tilanteessa valkoinen yhteisö tuki kenttäoikeuksia, koska se katsoi ne
oikeustajunsa kannalta välttämättömiksi.
Ellei näin olisi ollut, olisi jäänyt jäljelle vain täysin summittainen kosto."
Ketään valkoista ei syytetty eikä tuomittu mistään rikoksista 1918 kapinan aikana. Kunniamerkkejä ja arvostusta itsenäisyyden palauttamisesta Kullervo Mannerin sotilasdiktatuurista on sensijaan laajalti jaettu.
Samoilla valkoisilla laduilla tässä painetaan nykyäänkin marginaaliporukan nillityksestä huolimatta!Se, että kenttäoikeuksien muodossa harjoitettiin valkoista terroria tavalla, jossa noudatettiin edes jonkinlaisia säännönmukaisia menettelytapoja, ei tee kenttäoikeuksista laillisia. Laillista tai edes hyväksyttävää ei valkoisesta terrorista tee myöskään se, että valkoinen väestö hyväksyi sen. Lainkäyttö on prosessi, jota ei harjoiteta huutoäänestyksillä. Valkoisen terrorin kohteiksi joutuivat monet muutkin kuin ne, jotka olivat syyllistyneet varsinaisiin rikoksiin. Kenttäoikeuksissa harjoitettu oli vain eräs laittoman terrorin muoto, niinkuin myös summittaiset kostotoimetkin, joita niitäkin tapahtui.
Valkoisen terrorin ladut sulivat jo vuoden 1918 aikana. Ladut vaihtuivat toisiksi oikeiston hallitusmuotoseikkailun ajettua kiville ja kansainvälisen painostuksen pakotettua valtiojohdon länsimaisen sivistyksen ja oikeusvaltiollisuuden laduille. Niillä hiihtää vielä 2000 -luvunkin Suomi. - Kullervo Mannerin (SDP)
hyvää sinullekin kirjoitti:
Se, että kenttäoikeuksien muodossa harjoitettiin valkoista terroria tavalla, jossa noudatettiin edes jonkinlaisia säännönmukaisia menettelytapoja, ei tee kenttäoikeuksista laillisia. Laillista tai edes hyväksyttävää ei valkoisesta terrorista tee myöskään se, että valkoinen väestö hyväksyi sen. Lainkäyttö on prosessi, jota ei harjoiteta huutoäänestyksillä. Valkoisen terrorin kohteiksi joutuivat monet muutkin kuin ne, jotka olivat syyllistyneet varsinaisiin rikoksiin. Kenttäoikeuksissa harjoitettu oli vain eräs laittoman terrorin muoto, niinkuin myös summittaiset kostotoimetkin, joita niitäkin tapahtui.
Valkoisen terrorin ladut sulivat jo vuoden 1918 aikana. Ladut vaihtuivat toisiksi oikeiston hallitusmuotoseikkailun ajettua kiville ja kansainvälisen painostuksen pakotettua valtiojohdon länsimaisen sivistyksen ja oikeusvaltiollisuuden laduille. Niillä hiihtää vielä 2000 -luvunkin Suomi.>Ladut vaihtuivat toisiksi oikeiston >hallitusmuotoseikkailun ajettua kiville
Tarkoitat kyllä varmaan Kullervo Mannerin (SDP) totalitääristä yhdenpuolueen hallintoa, joka muuttui 10.4.1918 Mannerin sotilasdiktatuuriksi ihan Zimbabven ja Pol Potin malliin! - demokratiavaje
Kullervo Mannerin (SDP) kirjoitti:
>Ladut vaihtuivat toisiksi oikeiston >hallitusmuotoseikkailun ajettua kiville
Tarkoitat kyllä varmaan Kullervo Mannerin (SDP) totalitääristä yhdenpuolueen hallintoa, joka muuttui 10.4.1918 Mannerin sotilasdiktatuuriksi ihan Zimbabven ja Pol Potin malliin!Tarkoitan taistelua valtiomuodosta, jossa valkoisten kannattaman monarkian toteutuminen olisi edustanut sisäpolitiikassa edustuksellisen demokratian ulkopuolista, tosiasiallisesti demokratian vesittävää auktoriteettia. Se, että Saksa kärsi tappion I MS:ssa ja että Suomen poliittisen johdon oli pakko täyttää länsimailta Suomen itsenäisyyden tunnustamiselle asetetut ehdot, johtivat valtiomuototaistelun päätymiseen tasavaltalaiseen hallitusmuotoon ja samalla vasemmistoon kohdistetun terrorin ja poliittisen syrjinnän lieventymiseen, ei siis valkoisen poliittisen johdon mielenmuutos.
Tasavaltalaisen hallitusmuodon omaksuminen myöhemmin ei kuitenkaan muuttanut sitä tosiasiaa, että kenttäoikeuksien muodossa aiemmin harjoitettu valkoinen terrori oli laitonta. - lähes 700 vuotta
demokratiavaje kirjoitti:
Tarkoitan taistelua valtiomuodosta, jossa valkoisten kannattaman monarkian toteutuminen olisi edustanut sisäpolitiikassa edustuksellisen demokratian ulkopuolista, tosiasiallisesti demokratian vesittävää auktoriteettia. Se, että Saksa kärsi tappion I MS:ssa ja että Suomen poliittisen johdon oli pakko täyttää länsimailta Suomen itsenäisyyden tunnustamiselle asetetut ehdot, johtivat valtiomuototaistelun päätymiseen tasavaltalaiseen hallitusmuotoon ja samalla vasemmistoon kohdistetun terrorin ja poliittisen syrjinnän lieventymiseen, ei siis valkoisen poliittisen johdon mielenmuutos.
Tasavaltalaisen hallitusmuodon omaksuminen myöhemmin ei kuitenkaan muuttanut sitä tosiasiaa, että kenttäoikeuksien muodossa aiemmin harjoitettu valkoinen terrori oli laitonta.Suomi oli ollut monarkia jo lähes 700 vuotta ja sen jatkaminen olisi ollut varsin luonnolista, kun ei juurikaan muusta ollut kokemusta.
Perustuslaillinen tasavaltahan tuli Suomen valtiomuodoksi vasta 1919 eduskunnan päätöksellä joten valtiomuotoseikailusta ei ollut kyse.
Täytyy antaa kunniaa ja arvostusta Suomen valkokaartille Mannerin sotilasdiktatuurin kaatamisesta erittäin humaanisin ottein, jos tapahtumia verrataan keskimäärin näiden sisälliskamppailujen hoitamiseen.
Arkistojen pöytäkirjat osoittava,että syylliset saivat oikeudenmukaisen kohtelun ja varsinkin pahimmat rikolliset hoidettiin laillisesti teloittamalla lisää rikoksia tekemästä.
Vapaussota takasi demokratian jatkumisen Suomessa ilman bolshevikkien pakkovaltaa ja siihen sisältynyttä ihmisiin kohdistunutta raakuutta. - vuosiluvut sekaisin
vuodesta 1919 kirjoitti:
Silloin menehtyi vielä ihmisiä sodan jäljiltä. Pääosa varmaan punaisia.
Kenttäoikeuksia ei enää ollut.
Vielä kerran: turha jauhaa kaikkien tietämiä asioita. Syyllisiä ovat punaiset, joille ei demopkratia ja rauhallinen kehitys kelvannut. Kun tuli tappio, itketään varmaan sata vuotta ja pannaan omat synnit voittajien syyksi. Eikö teissä ole vieläkään miestä tunnustamaan omat virheet ja rikokset?Tämän viestiketjun aloittajan otsikko on
KENTTÄOIKEUKSIEN TOIMINTA VUONNA 1918.
Joten kyllä minä keskustelen näinollen täysin oikeasta vuodesta.
Sinulla nuo vuosiluvut tuntuvat olevan vielä hiukan hakusessa. - tietoa sinullekkin
lähes 700 vuotta kirjoitti:
Suomi oli ollut monarkia jo lähes 700 vuotta ja sen jatkaminen olisi ollut varsin luonnolista, kun ei juurikaan muusta ollut kokemusta.
Perustuslaillinen tasavaltahan tuli Suomen valtiomuodoksi vasta 1919 eduskunnan päätöksellä joten valtiomuotoseikailusta ei ollut kyse.
Täytyy antaa kunniaa ja arvostusta Suomen valkokaartille Mannerin sotilasdiktatuurin kaatamisesta erittäin humaanisin ottein, jos tapahtumia verrataan keskimäärin näiden sisälliskamppailujen hoitamiseen.
Arkistojen pöytäkirjat osoittava,että syylliset saivat oikeudenmukaisen kohtelun ja varsinkin pahimmat rikolliset hoidettiin laillisesti teloittamalla lisää rikoksia tekemästä.
Vapaussota takasi demokratian jatkumisen Suomessa ilman bolshevikkien pakkovaltaa ja siihen sisältynyttä ihmisiin kohdistunutta raakuutta.Tiedoksesi vain että Suomi itsenäistyi 6.12.1917.
Ja toiseksi tuo Suomen sisllissota vuonna 1918 on yksi maailman verisimpiä sisällissotia.Kun se suhteutetaan väkilukuun.
Varsinkin nuo sisällissodan loppumisen jälkeiset lahtarien suomalaisten teurastukset hakevat vertaistaan koko maailmassa.Kun se suhteutetaan väkilukuun. - oli laitonta
lähes 700 vuotta kirjoitti:
Suomi oli ollut monarkia jo lähes 700 vuotta ja sen jatkaminen olisi ollut varsin luonnolista, kun ei juurikaan muusta ollut kokemusta.
Perustuslaillinen tasavaltahan tuli Suomen valtiomuodoksi vasta 1919 eduskunnan päätöksellä joten valtiomuotoseikailusta ei ollut kyse.
Täytyy antaa kunniaa ja arvostusta Suomen valkokaartille Mannerin sotilasdiktatuurin kaatamisesta erittäin humaanisin ottein, jos tapahtumia verrataan keskimäärin näiden sisälliskamppailujen hoitamiseen.
Arkistojen pöytäkirjat osoittava,että syylliset saivat oikeudenmukaisen kohtelun ja varsinkin pahimmat rikolliset hoidettiin laillisesti teloittamalla lisää rikoksia tekemästä.
Vapaussota takasi demokratian jatkumisen Suomessa ilman bolshevikkien pakkovaltaa ja siihen sisältynyttä ihmisiin kohdistunutta raakuutta.Se, että valkoisen poliittisen johdon oli mukauduttava ulkovaltojen vaatimuksiin demokratian toteuttamisesta Suomessa, pelasti Suomen demokratian. Valkoinen terrori ja valkoinen monarkia olivat Suomen edustukselliselle demokratialle ja oikeusvaltiolliselle kehitykselle aivan yhtä suuri uhka kuin kommunismi.
Arkistojen pöytäkirjoista et näköjään tiedä mitään, sillä nimenomaan juuri ne ovat osoittaneet valkoisten lainkäytön suurimmat puutteet. Ne eivät ole tuoneet myöskään esille mitään puolustettavaa valkoisten laittomien kenttäoikeuksien toiminnasta. - vallan anastukseen.
tietoa sinullekkin kirjoitti:
Tiedoksesi vain että Suomi itsenäistyi 6.12.1917.
Ja toiseksi tuo Suomen sisllissota vuonna 1918 on yksi maailman verisimpiä sisällissotia.Kun se suhteutetaan väkilukuun.
Varsinkin nuo sisällissodan loppumisen jälkeiset lahtarien suomalaisten teurastukset hakevat vertaistaan koko maailmassa.Kun se suhteutetaan väkilukuun.Vapaussota oli verinen, mutta unohdit että sitä pitää todellisuudessa verrata sisällissodan lisäksi myös laajaan veriseen kapinaan joka tuolloin tukahdutettiin.
Pelkkä sisällissotana se ei olisi ollut niin verinen. - vaan sisällissota
vallan anastukseen. kirjoitti:
Vapaussota oli verinen, mutta unohdit että sitä pitää todellisuudessa verrata sisällissodan lisäksi myös laajaan veriseen kapinaan joka tuolloin tukahdutettiin.
Pelkkä sisällissotana se ei olisi ollut niin verinen.Kyse ei ollut vapaussodasta muutoin kuin siltä osin kun venäläisiä riisuttiin aseista. Muulta osin kyse oli sisällissodasta tai punakapinasta.
- vuoteen 1919,
vuosiluvut sekaisin kirjoitti:
Tämän viestiketjun aloittajan otsikko on
KENTTÄOIKEUKSIEN TOIMINTA VUONNA 1918.
Joten kyllä minä keskustelen näinollen täysin oikeasta vuodesta.
Sinulla nuo vuosiluvut tuntuvat olevan vielä hiukan hakusessa.josta on esitetty mm. väite kenttäoikeuksien edelleen toimimisesta, noin 1000 ihmisen surmaamisesta jne. Ne ovat perättömiä.
1919 ihmisiä edelleen menehtyi sodan seurauksiin, mutta juuri ketään ei enää surmattu. Kenttäoikeuksien tilalle tuli jo kesällä 1918 valtionrikosoikeus. Senkin osastoja lakkautettiin 1919 ja siirryttiin normaaliaikojen oikeuskäytäntöön.
Mihin lakiin perustui noin 1600 ihmisen surmaaminen, minkä punaiset toimeenpanivat 1918?
Mihin lakiin perustui vallankumoustuomioistuimet?
Minkä lain perusteella harjoitettiin laajamittaista ryöstämistä ja terroria punaisten hallitsemalla alueella.
Millä perusteella lainsäädäntö koskee vain toista osapuolta? Miksei yhtään aseelliseen vallankumoukseen syyllistynyttä tahdo löytyä? kaikki tuomitut ovatkin yhtäkkiä viattomia. Mihin siis hävisi 70 000 uljasta vallankumoussoturia, joiden piti perustaa työväen diktatuuri? - laittomuudet
oli laitonta kirjoitti:
Se, että valkoisen poliittisen johdon oli mukauduttava ulkovaltojen vaatimuksiin demokratian toteuttamisesta Suomessa, pelasti Suomen demokratian. Valkoinen terrori ja valkoinen monarkia olivat Suomen edustukselliselle demokratialle ja oikeusvaltiolliselle kehitykselle aivan yhtä suuri uhka kuin kommunismi.
Arkistojen pöytäkirjoista et näköjään tiedä mitään, sillä nimenomaan juuri ne ovat osoittaneet valkoisten lainkäytön suurimmat puutteet. Ne eivät ole tuoneet myöskään esille mitään puolustettavaa valkoisten laittomien kenttäoikeuksien toiminnasta.ja rikokset ovat hyväksyttäviä? Mihinkähän lakeihin ja sopimuksiin ne mahtoivat perustua?
Suomi lähti Mannerheimin johdolla kehittämään tasavaltaista demokratiaa loppuvuodersta 1918. Se on fakta, jota äärivasemmalta ei voida kieltää. Vai voidaanko? - totta vie
oli laitonta kirjoitti:
Se, että valkoisen poliittisen johdon oli mukauduttava ulkovaltojen vaatimuksiin demokratian toteuttamisesta Suomessa, pelasti Suomen demokratian. Valkoinen terrori ja valkoinen monarkia olivat Suomen edustukselliselle demokratialle ja oikeusvaltiolliselle kehitykselle aivan yhtä suuri uhka kuin kommunismi.
Arkistojen pöytäkirjoista et näköjään tiedä mitään, sillä nimenomaan juuri ne ovat osoittaneet valkoisten lainkäytön suurimmat puutteet. Ne eivät ole tuoneet myöskään esille mitään puolustettavaa valkoisten laittomien kenttäoikeuksien toiminnasta.Nyt ymmärän että väitteesi laittomuuksista perustuu Kansanvaltuuskunnan ja sen alaosastojen lainkäyttöön ja valvontaan. Nämä yhtymät tuomitsivat hallituksen joukkojen toiminnan 1918, mutta se tapahtui Moskovasta käsin kaviaaripurkki ja shampanjapullon avittamana hotelli Astoriassa!
Työväen Pääneuvosto, jonka kokoonpanosta Suomen Kansanvaltuuskunta esitti seuraavaa:
SDP 10 paikkaa
SAJ 10 paikkaa
Punakaartit 10 paikkaa
Helsingin Työväenjärjestöjen edustajat 5 paikkaa
Kansanvaltuuskunnan oli siis määrä hoitaa myös Työväen Pääneuvoston tehtävät, kunnes Työväen Pääneuvosto kokoontuu ensimmäisen kerran.
Jatkamme siis valkoisten perusarvojen mukaan valtiollista itsenäisyyttä, vapaisiin vaaleihin nojaavaa kansanvaltaa ja kaikkien kansalaisten ihmisoikeuksia, perusvapauksia ja hyvinvointia kunnioittavaa toimintaa. - väittää?
laittomuudet kirjoitti:
ja rikokset ovat hyväksyttäviä? Mihinkähän lakeihin ja sopimuksiin ne mahtoivat perustua?
Suomi lähti Mannerheimin johdolla kehittämään tasavaltaista demokratiaa loppuvuodersta 1918. Se on fakta, jota äärivasemmalta ei voida kieltää. Vai voidaanko?Punainen ja valkoinen terrori oli yhtä laitonta ja tuomittavaa.
Edustuksellinen demokratia ja oikeusvaltiollinen kehitys Suomessa alkoi länsimaiden painostuksesta, ei suinkaan valkoisten mielenmuutoksen seurauksena. Esimerkiksi Mannerheim oli kiinnostunut kaappaamaan itselleen vallan vielä tasavaltalaiselta demokratialtakin. - oli laitonta
totta vie kirjoitti:
Nyt ymmärän että väitteesi laittomuuksista perustuu Kansanvaltuuskunnan ja sen alaosastojen lainkäyttöön ja valvontaan. Nämä yhtymät tuomitsivat hallituksen joukkojen toiminnan 1918, mutta se tapahtui Moskovasta käsin kaviaaripurkki ja shampanjapullon avittamana hotelli Astoriassa!
Työväen Pääneuvosto, jonka kokoonpanosta Suomen Kansanvaltuuskunta esitti seuraavaa:
SDP 10 paikkaa
SAJ 10 paikkaa
Punakaartit 10 paikkaa
Helsingin Työväenjärjestöjen edustajat 5 paikkaa
Kansanvaltuuskunnan oli siis määrä hoitaa myös Työväen Pääneuvoston tehtävät, kunnes Työväen Pääneuvosto kokoontuu ensimmäisen kerran.
Jatkamme siis valkoisten perusarvojen mukaan valtiollista itsenäisyyttä, vapaisiin vaaleihin nojaavaa kansanvaltaa ja kaikkien kansalaisten ihmisoikeuksia, perusvapauksia ja hyvinvointia kunnioittavaa toimintaa.koska kenttäoikeuksia perustettiin vastoin porvarillisen Suomen omaa lainsäädäntöä ja niissä tuomittiin rangaistuksia, joita porvarillisen Suomen lainsäädännön mukaan ei olisi pitänyt tuomita. Lisäksi kenttäoikeuksissa noudatettu menettely oli laitonta.
Kenttäoikeuksien laittomuus on aivan yksiselitteinen ja kiistämätön tosiasia. - lainsäädäntöä
oli laitonta kirjoitti:
Se, että valkoisen poliittisen johdon oli mukauduttava ulkovaltojen vaatimuksiin demokratian toteuttamisesta Suomessa, pelasti Suomen demokratian. Valkoinen terrori ja valkoinen monarkia olivat Suomen edustukselliselle demokratialle ja oikeusvaltiolliselle kehitykselle aivan yhtä suuri uhka kuin kommunismi.
Arkistojen pöytäkirjoista et näköjään tiedä mitään, sillä nimenomaan juuri ne ovat osoittaneet valkoisten lainkäytön suurimmat puutteet. Ne eivät ole tuoneet myöskään esille mitään puolustettavaa valkoisten laittomien kenttäoikeuksien toiminnasta.ei ollut 1918 talvella. Siksi sovellettiin Venäjän lakeja monilla aloilla mm. sodankäynnissä. Venäjän sotatilalain mukaan kenttäoikeuksia voitiin perustaa ja kapinalliset tuomita rikollisina.
Mihin lakeihin punaistent oiminta perustui? - käytössä 1918
lainsäädäntöä kirjoitti:
ei ollut 1918 talvella. Siksi sovellettiin Venäjän lakeja monilla aloilla mm. sodankäynnissä. Venäjän sotatilalain mukaan kenttäoikeuksia voitiin perustaa ja kapinalliset tuomita rikollisina.
Mihin lakeihin punaistent oiminta perustui?Tutkija Marko Tikka kirjoittaa kirjassaan suunnillen näin;
Armejalla oli käytössä Venäjän sotalait!
Vaasan senaatti kuitenkin vastusti sitkeästi armeijan kantaa. Ajatus, että oma kapina
olisi kukistettu niillä asetuksilla, joiden laillisuutta vastaan suomalaiset poliitikot
ja oikeusoppineet olivat taistelleet vuosikausia, oli mahdoton.
Senaatti lähettikin huhtikuun 9. päivänä 1918 Vaasan hovioikeuden presidentin Karl Söderholmin Tampereelle ylipäällikön päämajaan selittämään senaatin kantaa. Söderholm oli valkoisen Suomen
korkein oikeusoppinut, jonka katsottiin voivan kääntää armeijan suunnitelmat poliitikoille
hyväksyttävämpään suuntaan. Söderholmin armeijan päämajassa käymät keskustelut ja se, mitä hän näki Tampereella – savuavat rauniot, ihmisten ja hevosten ruumiit sekä vangiksi saadut tuhannet vallankumoukselliset, vaikuttivat siihen, että hän käänsi takkinsa.
Söderholm katsoi nyt, että maassa vallitsi sotatila ja armeija sai toimia sen mukaan.
Käytännössä tämä merkitsi valtuuksia sille, mitä jo tapahtuikin: hallituksen joukot saattoivat jakaa kapinallisille kenttäoikeutta.
Siihen valkoinen armeija kapinan tukahduttamistoimissa siis tukeutui. Käytännössä armeijan päällystö otti vastuun rankaisutoimien oikeellisuudesta itselleen. Se halusi voittaa sodan, ja voiton edellytys oli vastustajan täydellinen nujertaminen. Siihen tarvittiin kenttäoikeuksia, jupisivatpa senaattorit asiasta Vaasassa mitä hyvänsä."
Parempaa laintulkintaa ei tuolloin ollut saatavissa ja se riittäköön myös nykypäivänä. Hallituksen joukkojen kenttätuomiot olivat laillisia kaikilta osin.
Kenttäoikeuksien kuuluistelu- ja tuomio pöytäkirjoja on arkistoissa yli satatuhatta.
Nämä dokumentit tuovat julki sen julmuuden ja kostonhalun, mitä punakaarti harjoitti omassa toiminassaan. Niitä luettuan ei kukaan enään ihmettele tuomioiden kovuutta. - paikaansa
lainsäädäntöä kirjoitti:
ei ollut 1918 talvella. Siksi sovellettiin Venäjän lakeja monilla aloilla mm. sodankäynnissä. Venäjän sotatilalain mukaan kenttäoikeuksia voitiin perustaa ja kapinalliset tuomita rikollisina.
Mihin lakeihin punaistent oiminta perustui?Suomen itsenäistyminen ei tuonut mitään muutosta silloin noudatettavaan lainsäädäntöön. Suomen rikoslaki oli vuodelta 1889 ja rikosprosessisäännöksetkin olivat ajalta ennen itsenäisyyttä. Venäjän sotatilalakia ei voitu pätevästi soveltaa, sillä Suomeen ei ollut julistettu sotatilaa.
Punaisten tekemillä rikoksilla ei ole merkitystä arvioitaessa valkoisten kenttäoikeuksien laillisuutta. Kenttäoikeudet eivät perustuneet lakiin ja olivat siten laittomia. - on virheellinen
lainsäädäntöä kirjoitti:
ei ollut 1918 talvella. Siksi sovellettiin Venäjän lakeja monilla aloilla mm. sodankäynnissä. Venäjän sotatilalain mukaan kenttäoikeuksia voitiin perustaa ja kapinalliset tuomita rikollisina.
Mihin lakeihin punaistent oiminta perustui?Marko Tikka perustaa näkemyksensä venäläisten sotatilasäännösten pätevästä soveltamisesta ja siten myös kenttäoikeuksien laillisuudesta siihen virheelliseen käsitykseen, että kenttäoikeuksissa noudatettiin tosiasiallisesti sotatilasäännösten mukaisia menettelytapoja. FT Tikka ei ole koulutukseltaan lakimies ja varmaankin juuri siksi hänen näkemyksensä ei perustu hänelle ilmeisen vieraisiin sisällissodan aikaisiin oikeuslähdeopillisiin näkökohtiin. Lisäksi häneltä näyttää unohtuneen se tosiasia, että Suomeen ei ollut tuolloin julistettu sotatilaa, joka olisi ollut edellytys sotatilasäännösten lailliselle soveltamiselle.
Vaasan hovioikeuden presidentti Karl Söderholm edusti huhtikuussa 1918 senaattia neuvotteluissa valkoisten sotilasjohdon kanssa ja päätyi toimivaltansa ylittäen antamaan sotilasjohdolle suostumuksen kenttäoikeuksien muodostamiseen. Senaatin myöhemmin ilmaisemaa vastustusta ei päämajassa noteerattu lainkaan ja tämä valkoisen sotilasjohdon piittaamattomuus laillisesta esivallasta kuvaakin erinomaisesti valkoisen terrorin järjestäytynyttä ja röyhkeää luonnetta, joka ei millään tavoin ole punaista terroria puolusteltavampaa.
Valkoiset kenttäoikeudet olivat siis laittomia ja eräs valkoisen terrorin räikeimpiä muotoja.
- Vetosolmu
Sisäinen kahakka on julmin, sillä ainahan väestön keskuudessa on eripuraa ihmisten välillä. Jos aukeaa mahdollisuus kostaa ilman seuraamusta, sisällissodassa voittanut käyttää tilaisuutta kenties hyväkseen. Vieraita mantuja valloittanut sen sijaan voi tuntea myötätuntoa siviilejä kohtaan, jollei kohtaa vastarintaa.
Ei oikeutta täällä saa, jos itse sit´ ei hanki. Moni tyytyy eleskelemään välittämättä kovinkaan paljon oikeuksistaan, kunhan kykenee tekemään sen näkemättä nälkää. Vaan kaikki eivät tyydy tuollaiseen, minkä vuoksi yltyvät käyttämään väkivaltaa saadakseen osansa varallisuudesta.
Pelkäänpä samankaltaisten tilanteiden olevan edessä, jollei keksitä ratkaisua nykyisen köyhyyden suitsimiseen. Jos moni tavallisen moraalin omaava joutuu tiukoille, syntyy taatusti liikehdintää saada aikaan muutos. Tuskinpa ihmiset ovat kovin paljon muuttuneet näiden sadan vuoden aikana, sillä eihän sen kuluessa ole elänyt kuin neljä sukupolvea.
Millähän keinoin enää voidaan arvioida sitä, olivatko kenttäoikeuksien päätökset oikeita vai vääriä? Sen sijaan niiden laillisuuden pohdinta on turhaa kotimaisin voimin, sitä tulisi kysyä kansainväliseltä tuomioistuimelta, mitä mieltä se on asiassa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tammisaaren_vankileiri- 90-lamanaikaan
Tähtäimessä oli silloin Iiro Viinanen, joka kait sai jos jonkinlaisia uhkauksia.
1918 kapina oli kuitenkin selkeästi valtapoliittinen, joka näkyi siinä, että kapinan johtajat perustivat Moskovassa 8/1918 SKP;n omia tavoiteitaan ajamaan.
Tammisaaren vankilalegenda on kyllä enemmän 20-luvun kovien kommunistijyrien luoma myytti koko leirielämästä. Espanjan tautiin kuoli n.25,000 suomalaista leirien ulkopuolella ja ravintokin oli peri niukkaa.
Aikalainen Aarne Arvonen kertoo allaolevassa linkissä omakohtaisesti minkälaista se leirielämä oli. Pahinta näytti olleen omien punikkikavereiden sukulaisten lähettämien eväspakettien varkaudet, jolle hän ei mahtanut mitään.
http://yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=1&ag=4&t=573&a=5007 - Vetosolmu
90-lamanaikaan kirjoitti:
Tähtäimessä oli silloin Iiro Viinanen, joka kait sai jos jonkinlaisia uhkauksia.
1918 kapina oli kuitenkin selkeästi valtapoliittinen, joka näkyi siinä, että kapinan johtajat perustivat Moskovassa 8/1918 SKP;n omia tavoiteitaan ajamaan.
Tammisaaren vankilalegenda on kyllä enemmän 20-luvun kovien kommunistijyrien luoma myytti koko leirielämästä. Espanjan tautiin kuoli n.25,000 suomalaista leirien ulkopuolella ja ravintokin oli peri niukkaa.
Aikalainen Aarne Arvonen kertoo allaolevassa linkissä omakohtaisesti minkälaista se leirielämä oli. Pahinta näytti olleen omien punikkikavereiden sukulaisten lähettämien eväspakettien varkaudet, jolle hän ei mahtanut mitään.
http://yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=1&ag=4&t=573&a=5007Monikin isokenkäinen on sairastunut sen jälkeen, kun on joutunut henkisten paineiden alaiseksi. Muistamme varmaan juuri Viinasen ja Haaviston, vaan esimerkkejä on muitakin. Saas nähdä, kenen vuoro on nyt hellittää vasta sitten, kun paineet käyvät yli äyräiden.
Juu! Jotkut ovat omimmillaan, kun ajat ovat vaikeat, sillä suuret yrityksetkin nöyrtyvät, kun sellaiset herrakkeet saavat valtaa. Alkaa taantuma, minkä jälkeen työpaikka joutuu mitä ilmeisimmin lähes konkurssiin, vaan ei hätää, sillä apu löytyy aina ulkomaisilta rahoittajilta.
- lähteisiin
Sinun väittämäsi on yksityisajattelua, millä ei ole mitään merkitystä, jos et kerro lähteitäsi.
Hölynpölyäää...!- väitetään
Tikan tutkimusten pitkästi perustuvan tuon Lappeenrannan putkimiehen "säveltämiin" arkistotietoihin. Mikäli näin ei ole , niin mielelläni kuulen poikkeavatkin lähteet.
- paikkaansa
väitetään kirjoitti:
Tikan tutkimusten pitkästi perustuvan tuon Lappeenrannan putkimiehen "säveltämiin" arkistotietoihin. Mikäli näin ei ole , niin mielelläni kuulen poikkeavatkin lähteet.
Tikan tutkimus edustaa vahvaa osaamista ja perustuu nimenomaan vuoden 1918 tapahtumiin ja silloisiin käsityksiin, eikä vuosikymmeniä myöhemmin syntyneisiin syyttelyihin.Tutkimus on poikkeuksellisen tasapuolinen poiketen näin edukseen useimmista punaisia pelkästään viattomina uhreina käsitelleistä jeremiaadeista.
Joitain "putkimiehen" virhetietoja sisältyi kyllä Tikan ja Arposen Lappeenrannan 1918 tapahtumia aika sensaatiohakuisesti selvittäneeseen "Koston kevät"-teokseen.Ne menevät paljolti Arposen piikkiin. - päätelmät virheellisiä
FT Marko Tikka on tehnyt maallikkona juridiikan aihetta koskevasta aiheesta niin tasokkaan tutkimuksen kuin suinkin on kyennyt. Väitöskirja on kieltämättä mielenkiintoinen. Kenttäoikeuksien laillisuutta koskevat johtopäätökset ovat kuitenkin valitettavasti virheellisiä.
Kenttäoikeuksien laillisuutta/laittomuutta on ansiokkaimmin tutkinut OTT VT Jukka Kekkonen erityisesti kirjassaan Laillisuuden haaksirikko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 656305
- 635689
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1314768- 613967
- 143855
- 363277
- 693041
- 602884
- 772679
- 481995