Olen kuullut, että tehdas on rypemässä tällä hetkellä. Vahinko vaan, jos koko homma yskii. Verotulot loppuu siinä samalla.
Miten menee paperitehtaalla?
Varkaudesta_poismuuttanut
3902
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Et saa keskustelua aikaan,ihmiset ovat kyllästyneet morkkaamaan paperimiehiä,ja lukemaan noita sinun provoja.
aletaan surkuttelemaan, koska alan tulevaisuus näyttää huonolta. Päivän Hesari: Helsingissä Jouko Karvinen on kuitenkin tylynä. "Paluuta menneisiin hyviin aikoihin ei tule enää koskaan", hän sanoo tiukasti.
Analyysissään lehti toteaa, ettei metsäteollisuus elä kriisitilassa, vaan nyt on uusi "perustila".
Tämä ei ole sinulle eikä minulle hyvä uutinen, mutta jos tämä on uusi todellisuus, jonka kanssa on elettävä, se sitten on. Ei ole varmasti kenenkään varkautelaisen etu tai tavoite, että metsäteollisuudella menee huonosti, mutta jos sillä vaan menee huonosti, siihen on sopeuduttava, tavalla tai toisella.
Varkaudessakin kannattaa nyt aikuisten oikeasti varautua siihen että siellä ajetaan tehtaat alas hyvinkin nopealla aikataululla.
Anjalassa Stora laittaa kaikki lomalle ja Varkaudessa kolmisen sataa henkeä.
Suomen talous syöksyy taantumaan, paperiteollisuus joka eli kipurajoilla jo nousukaudella tulee tekemään erittäin radikaaleja ratkaisuja selvitäkseen tilanteesta. Sinänsä huvittavaa että jotkut vielä elättelee toiveita paperiteollisuuden pysymisestä sisäsuomessa.
Terveisiä Uudeltamaalta.