Mikä olisi sopiva ammatti juopolle? Eli joo.. homma mitä voisi tehdä krapulassa ja oikeastaan.. missä voisi olla pikku humalassa.
Rahaa nimittäin olisi saatava, ei viitsisi lähteä korvikkeita juomaan, mutta rahat on aivan loppu :(
Asiallisia ehdotuksia. Muusikon ura ei käy, kun en osaa soittaa.
Alkoholistille sopiva ammatti
48
2026
Vastaukset
- Oolofi
Kuulostaa aika hölmöltä. Lopettaisit juomisen tai menisit sossun luukulle. Ei kunnon juoppo mitään työtä pysty tekemään, ellei ole sitten ihan saakelin kova äijjä, mutta ei kukaan pysty vuosikausia juopotella ja tehdä oikeaa työtä.
No, koitetaan silti auttaa... Lehdenjakajan duuni vois olla ihan sopiva, jos vaan siihen pystyt. Työpäivät on lyhyitä, tehdään pimeässä, kukaan ei näe jos oot maistissa ja sitten on koko päivä aikaa juopotella.
Tuo ois reaalista, nikkö.
Ideaaliammattihan Sinun tappauksessa olisi toki viinin(tai jonkin muun alkoholijuoman) maistelija. Ei vaan taida olla kysyntää moisille.- ota asioista selvää!
Jos SINÄ olet niin surkea, ettet pysty kännissä mitään tekemään, niin se ei todista, että joku muu ei pystyisi. Ei se niin vaikeaa oikeastaan ole, pitää vaan löytää jotain turhaa toimistohommaa, jossa ei paljon tarvi ihmetellä.
- Toinen juoppo
• mikä tahansa toimistohomma, joka EI ole asiakaspalvelua EIKÄ missään tapauksessa avotoimistossa. Voit päivän mittaan tasoitella oloa omassa työhuoneessa, kun pidät homman aisoissa. Votka hyvä, ei haise. Älä juo viiniä tai olutta, niistä narahtaa heti (olen kokeillut). Itse olen tehnyt toimistohommia kännissä jo monta vuotta. Hyvin sujuu, mutta liian kännissä ei pidä olla! Olen pari kertaa narahtanut, on tullut huutia.
• joku puhelintyö. Jos olet nainen, niin kotona tehtävä seksipuhelinhomma voisi olla sinua varten.
• Voisit ehkä myös ottaa homman, jossa voi tehdä etätöitä silloin tällöin? Toimistolla ollessa pitäisi skarpata, mutta kun luottamus on saavutettu voi etänä olla vaikka kuinka hirveässä kuosissa. HUOM! Taas huomattava, että asiakaspalveluhommat ei käy, koska puhelimessa kuulee, jos on enemmän kuin 2 promillea!
Olisiko näistä vihjeistä Sinulle apua?- .............
kaikki etanoli haisee oli se sitten kermalikööriä tai pirtua.
- tuuri-juoppo
Joku ulkotyö voisi olla hyvä. Itse olin eräällä hautuumaalla hommissa. Palkka oli surkea mutta siellä oli helppo maistella taskumatista pitkin päivää. Joskus tosin joutu sellasella pikku bobcatilla ajelee, mutta hyvin se suju pienessä maistissakin.
- vinkkejä..
Kotona tai omassa toimistossa (yksin) tehtävä duuni, jossa olet yhteydessä asiakkaisiin VAIN sähköpostin välityksellä ja jossa et välttämättä tapaa asiakkaita nenätysten. Eli siis yrittäjäksi. Itse olen tehnyt sellaisia hommia jo kolmisen vuotta ja kyllä sitä maistissa on tullut oltua ja krapulassa myös.
Ja kyllä se votka haisee siinä missä kaljakin, jos ei enemmänkin. Juoppo vaan kuvittelee, ettei muut haista mitään. - ..............................
Jonkinsortin esiintyvä taiteilija vaikka. Stripparina voi kekkuloida pikkuhiprakassa. En tiedä sitten kuinka asiallinen duuni tuokaan, mutta duuni kuitenkin.
- kirjanpitäjä...
Yrittäjänä kotikonttoripohjalta. ajiiri koskaan ei tarvitse ihmisiä tavata, ei tarvitse peseytyä. Voi olla niin juubassa kuin haluaa jne.
Tarkkana kuitenkin pitää olla. Meilejä ei kannata kännissä hoidella, liika typoja ja sisältökin voi oll liian nerokas. Asiakkaita ei pidä päästää byrooseen, vaan on itse käytävä niillä. Puhelin on ongelmallinen, siihen nyt vaan on pakko vastata, riippumatta kondiksesta.
Itseään työntekoa juopottelu ei juuri haittaa. Sama kuin monissa muissakin ammateissa, parhaat ideat tulevat joko nousuhumalassa tai kankkusessa. Noita originaaleja sun muita voi sitten väännellä melkein missä kunnossa tahansa.
Kyllähän niitä monenlaisia keinoja näyttää olevan. Tympein juttu oli kuorma-autoilija, joka pani kossua maitopurkkiin ja dokaili sitä duuneissa. Onneksi joku poltti siltä liikenneluvat ja kortin. Siis jos meinaa juopotella työaikana, pitää miettiä ammatti tosi tarkasti.
Vieraan töissä ei nykyään juuri voi juoda, melkein ainoa keino on jos tekee etänä. - ahtaajan homma
ja sitten rapparin hommat.Niissä mä pärjäilin kun dokailin nyt taitaa olla tiukempaa.
- niin väärin
On se niin väärin, että oikeen missään duunissa ei passais nykyään ryypiskellä.
Baarimikko vois olla yksi mahdollisuus - näyttää siistiltä
niin väärin kirjoitti:
On se niin väärin, että oikeen missään duunissa ei passais nykyään ryypiskellä.
Baarimikko vois olla yksi mahdollisuustukka ja parta ajeltuna.Kuka sellaista rääkkiä jaksaa joka päivä.Ja mitä jos tulee vedetty lärvit kuka siitä vastaa?
- kielenkäännöshommia
kotibyroosta käsin ja sillä on vähän tuurijuopon vikaa. Muttei haittaa, ryypyn hirttäessä kiinni se avaa aamusta kylmän lonkeron ja päivystelee sitten koneen ääressä tai vääntää käännöksiäkin. Kaikki kommunikaatio kuulemma pelaa sähköpostilla elikkä asiakkaat ei häiritse puhelimella saati tuu käymään. Tosin hommassa ei hirveesti voi kupitella mutta pikkukänni tai rapula ei tahtia näköjään haittaa.
- itellalla
Baarikäynnin jälkeen ennen kotiin menoa jaat sanomalehtiä - polkupyörällä eikä autolla.
- se on rankempaa kun luulis
Vai on lehdenjako sopivaa hommaa jos meinaa maistis olla joo-o kokemusta on siltä alalta jopa yö jakoa ja sitten toistakytvuotta päivähommii ja sanon kyllä että ei takuulla onnistu kovin kauaa se homma krapulassa eikä kännis on se vaan niin rankkaa..
-muistam kerran erään alkoholiongelmaisen jakajan siit on nyt aikaa niin lopussa oli sammunu käytävälle siellä oli korsannu lehtiensä kanssa no ei kauaa ollu jakanu...sen tietää että mikään ammatti ei oikeen sovi känniselle ei edes maistajan homma sehän ei saa edes polttaa ja senkin tuotteen tietääkseni sylkäsee ulos eli ei niele! et se siitä !!!! paras lopettaa koko juopottelu niin maistuu jo työ kun työ.
- luomua.
Miten olisi joku maanviljelijä? Niillähän on tunnetusti jemmapulloja ladot täynnä ja pikku tuiterissa ajelevat traktoreillaan.
- calmato
Alkoholisteja on kaikissa ammattikunnissa.
Itse otin kerran raidat paikallisessa linja-autoaseman kampaamossa, jossa kampaaja oli lähellä sammumispistettä mutta antelias niin, että yritti saada minut juomaan kanssaan "pikkujouluglögiä".
Vaalennusaine oli ylipitkän ajan tukassa. Raidoitetut hiukset katkesivat irti seuraavassa pesussa. Oli kiva uusi kampaus, jossa oli pitkän tukan seassa 2 cm pituisia tupsuja.
Vahinko ei ollut kovin suuri.
Liikennettä tai hoitoalaa en suosittele, mutta olen ollut krapulaisen hammaslääkärinkin hoidossa. Äijällä tärisi kädet niin, että instrumentit vaan kolisi hampaitani vasten.
Ehkä joku riittävän korkea asema ja itsenäinen työ sopisi sinulle parhaiten? Opiskele sen verran, että pääset jonkun tiedekunnan professoriksi. - vinkkaaja-
calmato kirjoitti:
Alkoholisteja on kaikissa ammattikunnissa.
Itse otin kerran raidat paikallisessa linja-autoaseman kampaamossa, jossa kampaaja oli lähellä sammumispistettä mutta antelias niin, että yritti saada minut juomaan kanssaan "pikkujouluglögiä".
Vaalennusaine oli ylipitkän ajan tukassa. Raidoitetut hiukset katkesivat irti seuraavassa pesussa. Oli kiva uusi kampaus, jossa oli pitkän tukan seassa 2 cm pituisia tupsuja.
Vahinko ei ollut kovin suuri.
Liikennettä tai hoitoalaa en suosittele, mutta olen ollut krapulaisen hammaslääkärinkin hoidossa. Äijällä tärisi kädet niin, että instrumentit vaan kolisi hampaitani vasten.
Ehkä joku riittävän korkea asema ja itsenäinen työ sopisi sinulle parhaiten? Opiskele sen verran, että pääset jonkun tiedekunnan professoriksi.Kansanedustajan homma voisi olla hyvä, siellähän voi ottaa lunkisti ja ryypätä rauhassa vaikka koko päivän.
- Maroolofi
Kokit kuulemma tissuttelee. Sopis hyvin, ainakin tunnen yhden entisen pitzanpaistajan joka on ammattidoku. Tosin ei kai sitä kokiksi voi sanoa, mutta kuitenkin...
- isä Metro
Metrokuski. Siellä voi omassa ohjaamossaan ryypätä ihan rauhassa. Kiskot kyllä pitää metron oikeassa suunnassa vaikka olisi kuski tumussa.
- Maroolofi
isä Metro kirjoitti:
Metrokuski. Siellä voi omassa ohjaamossaan ryypätä ihan rauhassa. Kiskot kyllä pitää metron oikeassa suunnassa vaikka olisi kuski tumussa.
Ei saa sanoa tuommoista leikilläänkään. Just tuommosissa ajohommissa pitää olla raitis miesh.
- kirurgi-
Maroolofi kirjoitti:
Ei saa sanoa tuommoista leikilläänkään. Just tuommosissa ajohommissa pitää olla raitis miesh.
Neurokirurgi voisi olla hyvä ratkaisu. Sairaaloissa on aina pirtua ja käsidesiä juomiseksi, sekä tietysti erilaisia ryynejäkin, ja pikku hutikassa käsi on tunnetusti vakaa.
Itse olen alkoholisti ja kirurgi, monet leikkaukset tehnyt ryynikänneissä. Suosittelen!
- saa rahaa..
Tätä ei ehkä ole vielä ehdotettu. Olit sitten mies tai nainen, niin kyllä joku löytyy joka maksaa siitä, että saa tehdä mitä haluaa.
Eli jos ulkonäkösi ei enää ole kummoinen, niin panosta erikoisuuksiin.- ei ei
Ei tuo miehellä onnistu, erektio ja paukut ei riitä tarpeelliseen määrään asiakkaita päivässä. Ja on tunnettua, että kännissä ei oikeen seiso hyvin. En pidä ehdotusta kovin hyvänä.
- sport!
ei ei kirjoitti:
Ei tuo miehellä onnistu, erektio ja paukut ei riitä tarpeelliseen määrään asiakkaita päivässä. Ja on tunnettua, että kännissä ei oikeen seiso hyvin. En pidä ehdotusta kovin hyvänä.
Joku ammattiurheilija, vaikka formulakuski tai hiihtäjä. Nehän on tunnetusti kaikki juoppoja.
- 000000001111111
Sitähän olet ihan luonnostaan...
- lentäjän poika
Lentäjän homma voisi toimia, koneissahan on jo automaattiohjaus.
Taitava peittelijä tosin onnistuu juopottelemaan missä hommassa tahansa, mutta se vaatii taitoa.- ===============
Kuppari.
- hyvä liksa putkessa
Putkimies!
- .....
Joo ei anneta putken katketa!
- vanha lääkäri
Lääkäri on alkoholistille hyvä ammatti. Yöpäivistyksissä voi varsinkin ottaa kuppia kaikessa rauhassa.
- .....
Kirjailija ? Tai Suomi24:sen ylläpitoon kirjoitteleen provoja. Eikös se ylläpito muutenkin oo jatkuvassa krapulassa tai kännissä ?
- haluan kirjailijaksi
Eikös se joku autoileva kirjailijakin heilu kännissä joka paikassa ja rahaa paukkuu kassaan vanhoista teoksista.
- Loop
Tiedän monta juoppoa jotka juomisen vakavoituessa ovat alkaneet yrittäjiksi.
Siinä saa olla oma herransa eikä pomo häiritse rakasta harrastusta.
Olin aikoinaan yrittäjäjuhlissa usein eikä punakampaa, lihavampaa ja viinaan menevämpää sakkia ole missään muualla niin paljoa koolla yhtäaikaa. - hääääh
Mitä?
- Sahurin.kulli
Eduskunnassa suurinosa juoppoja *Malliesimerkkinä teukka
- KaIervo
Kauhoittaja on hyvä ammatti. Perustat kauhoituskeskuksen ja työntelet löylykauhaa ihmisten persereikiin maksusta.
- Sutimaanvaan
Taidemaalari! Inspiksiä varmasti syntyy kunnon kännissä eikä yhtään haittaa vaik mitä kankaalle roiskii. Paitsi... jaa juu... ansiot ei ehkä ole kummoisiakaan, ainakaan jos et onnistu heti nimeä hankkimaan.
- patonkipoika
Patonkilähetti
- Dokun_Ykkösammatit
Paronkipoika tai persettä myyvä sokeripersehintti.
- Anonyymi
Toimin kiinteistöalalla. Huoltomies, teollisuus. Kohtuu hyvä homma juopolle, töissä juominen on helppoa ja sitä tulee myös tehtyä.
- Anonyymi
Ministeriöiden kansliapäällikköinä ja kaupunginjohtajina on menestyksellä toimittu vuosikymmeniä juovuksissa.
- Anonyymi
Kävelevä pisuaari.
Ketterä, liikkuva pisuaarijuoppo imaisee kuset siististi sisuksiin ja isomman hädän myös.
Pyyhkii asiakkaan pyllyn kaupanpäälle.
Otollisia kauppapaikkoja bussit, lentokoneet, markettien kassajonot ruuhka-aikaan ja rautatieasemat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kävelevä pisuaari.
Ketterä, liikkuva pisuaarijuoppo imaisee kuset siististi sisuksiin ja isomman hädän myös.
Pyyhkii asiakkaan pyllyn kaupanpäälle.
Otollisia kauppapaikkoja bussit, lentokoneet, markettien kassajonot ruuhka-aikaan ja rautatieasemat.Päihdelääkäri, joka erikoistunut juoppojen kirurgisiin toimenpiteisiin mm. murtumat, plastiikkakirurgia, elinsiirrot, lobotomia, hampaiden oikomishoidot, hammaslääkäripalvelut jne.
Todellinen erikoislääkäri, mutta vain alkoholisteille. Koulutuksena nykyisen lääkäripulan ja hoitojonojen takia olisi työvoimapoliittinen 3 kk täsmäkoulutus, esitietovaatimuksena kirvesmiehen, maatalouslomittajan tai putkimiehen ammattikoulutus. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Päihdelääkäri, joka erikoistunut juoppojen kirurgisiin toimenpiteisiin mm. murtumat, plastiikkakirurgia, elinsiirrot, lobotomia, hampaiden oikomishoidot, hammaslääkäripalvelut jne.
Todellinen erikoislääkäri, mutta vain alkoholisteille. Koulutuksena nykyisen lääkäripulan ja hoitojonojen takia olisi työvoimapoliittinen 3 kk täsmäkoulutus, esitietovaatimuksena kirvesmiehen, maatalouslomittajan tai putkimiehen ammattikoulutus.Tai Afrikan Sarvessa hankittu mikä tahansa toteennäyttämätön koulutus. Välttävä kirjoitus- ja lukutaito plussaa.
- Anonyymi
Oon kaivinkonekuski ,ihan ok homma humalassa. Omassa hytissä vaan naukkailee, ei kukaan huomaa eikä haista!
- Anonyymi
Alkoholisti ei kelpaa työelämään.
Risusavotta, jätteiden lajittelu ,roskien keräämien puistoista, lääkkeiden testaaja ja patologisissa tutkimuksissa potilaana ja autojen törmäyskokeiden kuljettajana….löytyyhän noita.
Suurimmat kelatukia nauttivat alkoholistit tulisi laittaa jalkapuuhun näkyvälle paikalle, jossa veronmaksajat saisivat heitä kurittaa.
- Anonyymi
Meilläpäin linja-autokuski puhalsi 4,2. Asemalla olivat ihmetelleet kun ei ruutuun osu peruuttamalla. Muuten kai kukaan mitään olis huomannu. Saman virman toimari ajo pöllyssä henkilöautollaan edessä liikennevaloissa seisoneen perään. 3,4 romillee.
70 -luvulla melkeen kaikissa hommissa oli "vaakamiehiä". Nenä punasena vaan koittivat hengittää sisäänpäin.
Lyypekissä rekkakuskit sammu rattiin perjantai-iltana, kun viikkolepo alko. Otsasta näki auton merkin sitten maanantaiaamuna.
Nykyään ehkä kaivinkoneen perämies ja asfaltinlevittäjän kolamies vois tulla tissuttelumielessä kysymykseen muiden jo aiemmin mainittujen lisäksi.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1193412Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.881202- 93965
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827