Olenkohan ymmärtänyt tämän trendin ihan oikein.
Mun mielestä työnantajalla on oikeus omaisuuteensa ja siihen kuinka sitä käytetään.
Mikä siinä yksityisyyttä hiertää. Love Storyt ja privamailit voi näpytellä omalla koneellaan.
Lex Nokia
22
672
Vastaukset 22
Ihmettelin koko kohua. Ainakin ex-duuni paikassa minulla oli käytössä firman sähköposti ja kun samalla pääsin myös nettiin, tuli kirjoiteltua epävirallisemmat lirkutukset S24 postin välityksellä.
En tiedä mikä käytäntö Nokialla on, mutta meillä oli näin.- sola
..niin mielestäni kaikki työajalla tehty kuuluu palkan maksajalle. Kummallisia ajatuksia joillakin duunista...
Itse laki ja sen läpi runnominen KIRISTÄMÄLLÄ on kyllä syvältä, joten melkoinen ristiriita taas siitä, kenen puoleen kallistuis..kukaan ei mun moraalin ja oikeudentajun mukaan ole nyt oikeassa.. :/ tutustunut tarkemmin Lex Nokiaan,mutta mun kantani on yksiselitteinen. ajalla jolta saadaan palkkaa työtä, ei hoidella yksityisasioita. JOS kyseessä on urakkapalkka ja urakka antaa myöten, niin silloin voi muutaman hellän sanan suomen meiliin tuupata :)
- Dorodea
Mun työnantaja ainakin on tiukka..hus häivy siitä näppikseltä..enpäs..joopas..muks!
Meillä ei työajalla kirjoitella, juuri pistin tuon orjan kuriin :)- T-muna
Ja sormet pois sieltä. Haluaako työnantaja maksaa siltä, mahdolliselta 'leperrysajalta' täyttä liksaa. Ei halua, mutta voisiko sitten lepertelijä hyvällä omallatunnolla vittuilla työnantajan niuhoomisesta.
- Dorodea
T-muna kirjoitti:
Ja sormet pois sieltä. Haluaako työnantaja maksaa siltä, mahdolliselta 'leperrysajalta' täyttä liksaa. Ei halua, mutta voisiko sitten lepertelijä hyvällä omallatunnolla vittuilla työnantajan niuhoomisesta.
on, tottelin heti :D
Ihan oikeesti ei voi määkiä hyvällä omallatunnolla. En ymmärrä jos valittaa asiasta, työssä työtä ja sitten lepertelyt omalla ajalla. - T-muna
Dorodea kirjoitti:
on, tottelin heti :D
Ihan oikeesti ei voi määkiä hyvällä omallatunnolla. En ymmärrä jos valittaa asiasta, työssä työtä ja sitten lepertelyt omalla ajalla.Miks tää on niin suuri haloo!
- Dorodea
T-muna kirjoitti:
Miks tää on niin suuri haloo!
että saavutetuista eduista ei haluta luopua? Tai omantunnon puutteesta?
- T-muna
Dorodea kirjoitti:
että saavutetuista eduista ei haluta luopua? Tai omantunnon puutteesta?
Harmi, etten joustavana, parisuhteen puolikkaana sitä nähnyt.
- Dorodea
T-muna kirjoitti:
Harmi, etten joustavana, parisuhteen puolikkaana sitä nähnyt.
se on, kun toinen haluaa katsoa muuta. Olet sä se joustava aina?
- T-muna
Dorodea kirjoitti:
se on, kun toinen haluaa katsoa muuta. Olet sä se joustava aina?
Näkee joustavuudessa kokonaishyödyn, luulisin.
- Dorodea
T-muna kirjoitti:
Näkee joustavuudessa kokonaishyödyn, luulisin.
ymmärrän, sä olet ovela :)
- T-muna
Dorodea kirjoitti:
ymmärrän, sä olet ovela :)
Tippaleipä ja siperia kouluttaa.
- Dorodea
T-muna kirjoitti:
Tippaleipä ja siperia kouluttaa.
ovat vaan niin jukuripäitä että oppi ei mene perille. Sä olet oppivainen :)
- T-muna
Dorodea kirjoitti:
ovat vaan niin jukuripäitä että oppi ei mene perille. Sä olet oppivainen :)
Pusu.
- Dorodea
T-muna kirjoitti:
Pusu.
pusu ja toinen ja kolmas jne. :)
- Moikka.
Jos tarkoitat siirtymistä ulos ( ulos liputusta ) niin siihen ei kyllä voida puuttua .
Ainoastaan on pääosakkeen omistajan sana tai inter ( ? ) group paperi osakkaita joka liikuttaa Nokia.n lippua .
Mitään LEX ei ole suotu liitettäväksi NOKIA.nn koska nokia ei ole laki eikä siten saa yhdistää lakiin, Nokia joutuu Suomen Lakia noudattamaan joka ei estä liputusta .
1BKT % on paljon rahaa valtion vuotuisista tuloista pois kun konttori on liputettu ulos .
Johtoko kirjoittaisi Love Storyt ja privamailit omalla koneellaan kilometritehtaalla, Hui Hui ?
En sitä Chapital House`s Cip cordea vielä tiedä että kotonako ? - ei kun
....?
- ja törmännyt
seuraavaan jossa omistaja joka myy tavaran on määränny (ns. heittänyt vastuun) asiakkaalle vartioida teostaan eli objektia.Esimerkiksi tekstuuri kuvio väri yms jota on käytetty 3D objektissa jota virtuaalielämässä käytetään on säädelty kuinka siitä saa ottaa kuvia yms ettei se paskiainen joka varastaa ja kopioi teosta mahdollisesti saisi siitä mitään irti.Tämä ketuttaa esimerkiksi niitä jotka ottavat ja harrastavat virtuaali valokuvausta.
Kyllä rosmo keinot keksii ei sitä pysty objektin luoja eikä seuraava omistaja/käyttäjä estämään.Eikä sitä saisi sälyttää toisten hartioille.
Suurimmaksi osaksi porukka on siellä usalaista joten persereikäisempää lainsäädäntöä voi etsiä käyttöohjeista ja copyrighteista.
Jos jotain tekee niiinkun siellä eli yritetään reaalielämää rikastutta rahalla ja teoksilla alkaa olemaan kyllästyttävää seurata tuota rahanhimoa ja kiskontaa ja määräyksiä.
Linden labs joka omistaa koko puljun tulisi olla määräävässä asemassa asioiden suhteen ja omistaa kaikki luomat tavarat ja asettaa niille kiinteät hinnat ja säädökset eikä käyttäjät jotka rohmuavat ahneuksissaan rahaa siellä. - kun on olemassa
ihmisiä jotka salaavat proxyillä osoitteensa....höh...typeriä ei sitä jotain jolle mahdollinen tieto on mennyt saada koskaan kiinni joten ei suojellut tuotetta narauttaa vain kiinni mahdollisen epäilyn joka tuotteen idean tms on eteenpäin laittanut.
- niin tyhmä että
firmasta jakelisi tietoja eteenpäin eiköhän ne kopsailis niitä levykkeille yms...tai laittais muistiluuhun asioita ja levittelisi niitä sitten muita teitä pitkin..aika hauskaa seurata maallikkona tätä touhua ja logiikkaa...
- Bitt sekoitin
Taisi sinun otsikkosi liittyä tänään olevaan artikkeliin Kauppalehdessä otsikolla Lex Nokia .
Mielestäni vähän niin että työnantajan vastuulla on miten Bitti kartat pakataan tehden niin ettei mikään argumentin ( skann ) eikä tiedostojen verkko siirto ole mahdollista .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1691189
Palstamiittinkiä taas ajattelen
Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka178746Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s28583Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm47560Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät341502- 30491
Kyllä siinä oli jotain enemmän
vaikka moni asia meni pieleen ja mutkille. Oli sähköä välillämme ja siis sinäkin olit kiinnostunut. Mutta kun ne esteet,11472- 31459
- 17457
Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte19456