Onko tälläinen hyvä peli? Itse pidän tuosta 90-luvun alun ulkonäöstä? Kestäviä lienevät ainakin, mutta entä ajo-ominaisuudet, ovatko todella ankeat? Näitä 90-91 saa noin 3500 euroon? En halua 92- koska ne on taas rumempia :)
Entinen pyöräni oli ZZR 1100 -91, eroaako Suzuki paljon tälläisestä?
Ei kannata ehdottaa banditeja ym, kun en pidä sellaisen ulkonäöstä? mutta onko Suzuki Bandit 1200 parempi ajaa kuin Gsx-r ?
Entinen pyöräni oli ZZR 1100 -91, eroaako Suzuki paljon tälläisestä?
Ei kannata ehdottaa banditeja ym, kun en pidä sellaisen ulkonäöstä? mutta onko Suzuki Bandit 1200 parempi ajaa kuin Gsx-r ?
Vastaukset 7
Vanhimmat
käsitteellä "parempi ajaa",, voi tarkoittaa eri ihmisille eri asioita
Millaisia "ominaisuuksia" noiden ajamisissa on? Eli kumpi sopii paremmin mutkateille ja vauhdikkaaseen ajamiseen? Ei rata-ajoon.
Minulla on myynnissä -92 vuoden gsx-r 1100. Tuo vuoden 92-malli on viimeinen ilma-/öljyjäähdytteinen, vuodesta 93 alkaen on ollut vesijäähdytteinen ja erinäköinen.
Pyörälläni on ajettu 26tkm, putki vaihdettu 4-1 -malliseksi. Muuten täysin alkuperäinen ja hienokuntoinen. Pyörä on Uudellamaalla, voin lähettää spostitse kuvia ja lisätietoja.
ajettu vain 26 tkm ?
Näin mittarissa seisoo, eikä pyörän kunnon perusteella ole syytä epäillä lukeman olevan virheellinen.
talvihinta
4500e
Kerro lisää mopostasi. Millainen on ajaa nopeaa ajoa esim mutkatiellä, onko painava tykkilavetti verrattuna nykyfillareihin ym?
Kyllä suzukilla nopeaa ajoa mukavasti ajelee, menohaluja on vähintäänkin riittävästi. Vauhti karkaa helposti vakavaa piittaamattomuutta liikenneturvallisuutta kohtaan osoittaviin lukemiin :)
Onhan tuollainen vanhempi pyörä painavampi kuin uudet kyykkypyörät, ja sitä saa kammeta kurveihin hieman voimakkaammin kuin nykyisiä vehkeitä. Toisaalta leveä moottori antaa hyvän suojan jaloille, ja korkeamman pleksin vaihtamalla ajoviiman saisi varmasti lähes kokonaan siirrettyä sivuun. Ajoasento on mielestäni mukavampi kuin monissa uudemmissa kyykyissä, mutta silti aika etukenoinen. Ehkä juuri painon puolesta pyörä kulkee vakaasti kuin juna. Minä olen pyörästä ja sen ajo-ominaisuuksista tykännyt.
Olen kikseristäni juuri ajokortin menettämisen pelkoni vuoksi. Helposti tulee ajeltua sellaista vauhtia, että miekkataksin vastaantulo lopettaisi varmasti kesän ajelut niin moottoripyörällä kuin autollakin kertalaakista. Toistaiseksi on kuitenkin lappu pysynyt pois vallesmannin pyykkinarulta :)