Jos autossa on pelkkä kuski? Sanotaanhan tietysti, että silloin se on turvallisinta. Eikö myös virallisissa takseissa hinta sovita etukäteen?
Kiitokset vastauksista.
Kiitokset vastauksista.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ilman kuskiahan se auto tuskin liikkuukaan? Hintahan sovitaan tietysti etukäteen - näin on hyvä tehdä myös oikeilla takseilla liikuttaessa niin säästyy turhilta - usein ikäviltä yllätyksiltä! Ei muuta kuin anna käsimerkki ja matkaan!
Da, kokeile saat ehkä uusia elämyksiä ja näkemyksiä miten kansa elää. Jos et puhu paikallista murretta hinta on lähellä oikeita takseja.Turisti on turisti ja maksaa turistihinan.
Kokeile elämyksenä ei säästönä!
Aina kannattaa näköjään sopia hinta, viimeksi Riiassa syksyllä pääsi taksi höynäyttämään tyhmää kun ei ollut ns. tasarahaa.
Venäläiset taksit yrittää nyhtää turistilta enemmän tottakai mutta edullisiahan ne siellä ovat.
Kansantaksi on ihan ok, mulla ainakin on aina pelannut samoin kuin ´oikeakin´. Baltianmaiden takseista ei voi samaa sanoa, ovat joskus yrittäneet rokottaa määränpäässä ylihintaa.
Tsasnika on oikeen hyvä vaihtoehto ja edullinenkin. Ehkä Venäjänkielen osaaminen auttaa vähän, mutta hinnan saa helposti oikeaksi. Eihän hinnan halapa tartte olla, mutta oikia ja jos kuski on menossa sammaan suuntaan niin ei se kallista silloin ole? Ei kannata aina ensimmäistä autoa ottaa.
Eilen matkustettiin ton parasoonakin kanssa Vasilinsaarelta Pervogratskajalle n. 3,5km ja 100p maksoi. Kazanin kirkolta sportivnajan metrolle samoin 100p pari päivää sitten. Junonan torilta Pervogratskajalle 400p pari viikkoa sitten ja pysähtyi vielä oottelemaan meitä rahanvaihdossa sammaan hintaan.
Paras saavutukseni lienee kuitenkin tuolla isolla kirkolla käydessä Mitizistä Moskovaan Leningradin asemalle 500p. Moskovahan on kuitenkin maailman kallein kaupunki..
Ja jos on tarpeeksi säälittävä tarina, kuten tolla mapko135kg:lla on ainaki yks nii ilmaseksiki voi päästä..
Kiitokset tiedoista
Auto niin sen parempi.