Fiatagri 65-90 vaijerit

tumpelo

Mistä suunnasta Fiatagrin käsikaasun vaijeristoa pitäisi lähteä purkamaan? Vaipan sisään on päässyt vettä ja nyt ne olisi tarkoitus vaihtaa öljyksi.. Hytin puolelta ei saa näkyviin juuri mitään, joten ilmeisesti paketti aukeaa alakautta?

3

2434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse ajelin päivällä tuollaisen isoveljellä, Fiat 130-90 DT. Lumitöitä tein. Pakkasta -15°C ja lunta on tullut sikana pari vuorokautta. Kaasu meinasi tuossakin hirttää, mutta se hirttää jalkakaasun takia. Lunta, ym. töhkää kertyy kaasupolkimen juureen ja sieltä se kangertaa ainakin tuossa.

      Nosta jalallasi kaasupoljinta välillä ylös ja odottele lauhempia kelejä, tai piikkaile jäät pois kaasupolkimen alta. Näillä keleillä Fiatin lattia pysyy niin kylmänä, ettei lumi sula lattialla, kun ne lämpösuulakkeet ovat kaikki siellä katossa.

      Jos kuitenkin olet onnistunut saamaan jostakin vettä vaijerin sisään? ja haluat sen pois, joudut ilman muuta purkamaan sekä ohjaamon, että ruiskutuspumpun puoleisen pään kiinnitykset. Koko vaijeri vaan irti, lämpimään, puhdistukseen, öljyämiseen... tai sitten vaihtoon. Saattaahan siinä olla joku säie poikki ja sylttääntyneenä kuoren ja sisuksen väliin.

      • tumpelo

        Jees, ei tosiaan taida onnistua huolto ilman vaijerin irrottamista. Meinas vaan eilen tulla epätoivo, kun availin noita hytin puoleisia kiinnityksiä, eikä sieltä saa mitään järkevää esille. Noh, mistä sinne sitten on vettä päässyt? Arvatenkin auki jääneestä sivuikkunasta. Kaiken hyvän lisäksi verhoilussa on juuri kaasuvivun yläpuolella repeämä, joten kaikki vesi valuu juuri sinne missä sitä vähiten kaivataan. Sama oire tän kaasun vieressä olevassa pikanostolaitteen kytkimessä.. Eiköhän tuosta vielä peli saada :).


      • vaihtaa...
        tumpelo kirjoitti:

        Jees, ei tosiaan taida onnistua huolto ilman vaijerin irrottamista. Meinas vaan eilen tulla epätoivo, kun availin noita hytin puoleisia kiinnityksiä, eikä sieltä saa mitään järkevää esille. Noh, mistä sinne sitten on vettä päässyt? Arvatenkin auki jääneestä sivuikkunasta. Kaiken hyvän lisäksi verhoilussa on juuri kaasuvivun yläpuolella repeämä, joten kaikki vesi valuu juuri sinne missä sitä vähiten kaivataan. Sama oire tän kaasun vieressä olevassa pikanostolaitteen kytkimessä.. Eiköhän tuosta vielä peli saada :).

        Jos alkaa purkamaan niin kannattaisi varmaan vaihtaa vaijeri uuteen samalla kertaa. Fiatin vaijerit ovat kulutustavaraa ja jos alkavat takeltelemaan niin lienevät vaihtokunnossa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      242
      9236
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      151
      3392
    3. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      4
      2775
    4. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      174
      2324
    5. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      104
      1889
    6. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      187
      1855
    7. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      182
      1745
    8. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      139
      1381
    9. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      60
      1367
    10. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      126
      1238
    Aihe