Olen ollut nyt jo 6kk Sveitsissä turistina, matkustelen, opiskelen kieliä jne. Olen miettinyt jo pitkään tänne lopullisesti asettumisesta. Minulla on täällä sukulaisia, ystäviä, asunto ja kielitaitokin on hallussa. Ongelma on työpaikan kanssa. Töitä ei saa ilman kunnon oleskelulupia, mutta olen myös kuullut ettei näitä lupapapereitakaan saa ilman töitä. Mitä siis tehdä? Entä jos etsin aluksi jonkun vaatimattoman työpaikan jossa papereita ei kysytä, kuten siivous, tiskaus vain jotta saisin paperit? Olisin erittäin kiitollinen jos saisin kuulla muiden ajatuksia.
Muutto EUn ulkopuolelle
miten mahdollista
1
769
Vastaukset
- uuhuu
Ei se ihan noin käy, että menee papereitta töihin ja sitten sen luvattoman paikan avulla hankkisi ne paperit... Käytännössä homma yleensä hoidetaan niin, että etsit työnantajan, joka haluaa sinut palkata, ja tämä firma sitten sponsoroi sinulle työluvan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475405Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "612176Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181790Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1421742- 171525
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol301447Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5132881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171097Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771068Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?
Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se210926