floridaan lokakuussa

hurrikaanit?

Olisiko kenelläkään kokemusta Floridan matkailusta hurrikaanikauden aikana? Pari kertaa olemme lomailleet siellä, mutta alkukesästä ja keväällä. Nyt haluaisimme syyslomalla reissuun, mutta hurrikaanit mietityttää...

4

3490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vierailija

      Kerran ollaan lokakuussa oltu Floridassa ja silloin kelit suosivat ja hurrikaaneilta vältyttiin. Mutta jo seuraavana vuonna samaan aikaan oli kamalat myräkät. Sähköt oli poikki päiväkausia ja monet paikat suljettuina. Sen jälkeen on reissut tehty keväämmällä. Vaan eipä sitä koskaan voi tietää miten ne hurrikaanit kulkee. Syksy olisi kyllä mukava aika käydä lomalla, mutta kelit nykyisin niin arvaamattomat, että mieluummin lomailen muina aikoina.

      • takaisin Floridaan

        Me aateltiin lähteä ehkä marraskuussa Floridaan takaisin, vaikka viikko sitten tultiin sieltä takaisin Suomeen. Mites marraskuussa, onko noita hurrikaaneja sillon miten paljon?


      • takaisin Floridaan kirjoitti:

        Me aateltiin lähteä ehkä marraskuussa Floridaan takaisin, vaikka viikko sitten tultiin sieltä takaisin Suomeen. Mites marraskuussa, onko noita hurrikaaneja sillon miten paljon?

        Oltiin elokuussa 2007 reissussa ja kierrettiin Floridaan ristiin rastiin ja meidän kohdalle sattui Hurrikaani Dean. (4 Asteen hurrikaani)
        Se kulki Jamaicalta ja jatkoi Meksikoon, mutta noski valtavia ykkosmyrskyjä aina Key Westiin ja Miamiin asti. Kyllä itse ainakin pikkuisen säikähdin, kun jossain vaiheessa oli suuntana vielä mahdollisesti Florida. Tuli weather channelia tuijotettua kyllä aika tiiviisti paikan päällä.
        Nyt ollaankin menossa takaisin näin keväämmällä:)


    • 2008

      Olimme Floridassa S:t Petersburg - Orlando - S:t Petersburg yhteensä 10 päivää 14.-24. välisenä aikana. Koko ajan oli kaunista ja alussa yli 30C lämmintä. Vähitellen viileni ja viimeisenä päivänä sateli vettä hissukseen, mutta silloinkin oli vielä 24C lämmintä. Tuulet olivat leutoja/lämpimiä, paitsi yhtenä päivänä tuuli pohjoisen puolelta joka varjossa tuntui.
      Meillä siis säidenkin osalta loistava reissu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      113
      5263
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      67
      5064
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      91
      4124
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3610
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3218
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2801
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2297
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      52
      1924
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      40
      1800
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      37
      1638
    Aihe