http://yle.fi/uutiset/alueelliset_uutiset/hame/2009/02/vastaanottokeskus_kiinnosti_kuntalaisia_529728.html
Hyvä että tulee Pakolaiskeskus Lammille! Sieltä on matkaa Hämeenlinnaan...
Hyvä että tulee Pakolaiskeskus Lammille! Sieltä on matkaa Hämeenlinnaan...
Vastaukset 19
Vanhimmat
""Ristiriitaisista mielipiteistä huolimatta Jukka Lindbergin pitää pakolaiskeskuksen sijoittamista Ronniin järkevänä ratkaisuna muun muassa työpaikkojen näkökulmasta.
- Tarjolla on 20-30 työpaikkaa ja semmoista aktiviteettiä, joka lisää kunnanosan elinvoimaisuutta. Kyllä tätä on tästä näkökulmasta syytä vakavasti punnita. ""
-jes, 20-30 työpaikkaa jotka eivät tuota mitään. palkka tulee kunnalta / valtiolta. eli veronmaksajat maksavat nuo työpaikat. loppujen lopuksi pelkkää menoa.
työpaikka joka on teollisuudeessa tai tuotannossa tuottaa oikeasti jotakin yhteiskunnalle ja on hyödyksi suomelle. suojatyöpaikoista ei ole hyötyä, pelkkää rahan hukkaan heittämistä
..keskusteluun!
http://hommaforum.org/index.php?topic=1806.msg24737;topicseen#msg24737
ihan oikea paikka pakolaisille,alkuperäis väestö valmiiksi sisäänpäin kääntynyttä kaikesta kaiken tietävää kyylää,nyt saavatten kyyläillä yön mustia timoja.kokemusta paikasta 30vuotta,näitä traumoja ei mikään viina määrä huuhtele pois:)
mistä rahat? taikaseinästä?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000001609&posting=22000000041529106
Joo mut ei se ole tarpeeksi kaukana Hämeenlinnasta!
Kyllä tekin oman osanne saatte.
Joo kyllä oman mielipiteen saa sanoa ja se on hyvin negatiivinen asiaa kohtaan.
Hämeenlinnassa pärjää kyllä hyvin, kun vastustaa aina ja kaikkea, periaatteella asiaa en tiedä, mutta vastaan panen. Mitään uutta ei hyväksytä eikä vahingossakaan jutella vieraan ihmisen kanssa kadulla tai kapakassa. Siinähän voi puhdas hämeenlinnalaismieli saastua ja ihmisriepu saada uusia vaikutteita. Joku voi vielä vaikka muuttua täällä museossa.
Joo sähän niitä voisit sinne kammariis ottaa kotiin.
Mitä ne sua siellä Lammin perämettässä haittaa? Eihän ne oo sen kummemmin sun kun munkaan kammariin tunkemassa. Vai ekkö uskalla enää sitte töihin mennä, jos vaikka akkas päästää sillä aikaa kammarin puolelle?
Loppuko konstit asialliseen keskusteluun.
että jäärien kans on turha vääntää. Pyörittipä asiaa mihin suuntaan tahansa, aina tulee lunta tupaan ja räntää porstuaan. Kun ei muuta enää osata, aletaan pottuilemaan. Elämä on. Ainakin Hämeenlinnassa, oli se sitten kuinka suuri tahansa.
vaikka kaksi "pakolaista" täyshoitoon muutamaksi vudeksi,lisäksi kustannat heidän kulunsa omasta kukkarostasi,ja mitä saat vastineeksi onnistuuko mitä olet mieltä,ja näitä pakolaisiahan riittää riittääkö Eurot vai otetaanko lainaa.
http://www.thenewspaper.com/news/13/1347.asp
Kevyesti kaasutelkaa jatkossa!
...turvapaikanhakukeskus, koska vain murto-osalle keskusten asiakkaista täyttää pakolaiskriteerit!
Pakolaisethan juuri hakevat turvapaikkaa. Elintasoturistit on asia erikseen, niitä minäkään en hyväksy.
Ensiksi lähti itsenäisyys ja nyt Lammista tehdään pikku somalia.
ei käy kateeksi.
"Kaupunginhallitus myönteinen vastaanottokeskuksen perustamiseen Lammille
Kaupunginhallitus päätti suhtautua myönteisesti turvapaikanhakijoiden vastaanottokeskuksen sijoittamiseen Lammille Pääjärven laitosalueen tyhjeneviin tiloihin."
http://www.hameenlinna.fi/Menuissa-nakymattomat-sivut/Tiedotteet/Kaupunginhallitus-myonteinen-vastaanottokeskuksen-perustamiseen-Lammille/
"Radiouutisista tuli tänään tietoa Lammilla tapahtuneesta paikallisten ja turvapaikanhakijoiden välisestä kahakoinnista. Pesäpallomailaa oli ilmeisesti käytetty kyseisessä välienselvittelyssä.
Tällainen yhteenotto oli selvästi odotettavissa, sillä lammilaisten mitta alkaa pikku hiljaa täyttyä."
http://www.hameensanomat.fi/keskustelut/yleinen/1250946731228//1250946731228/turvapaikanhakijat ja paikalliset tappelivat lammilla/#m1250946731228
jos vastustaa pakolaiskeskusta tai maahanmuuttoa yleensä.
emmehän ole rasisteja! ihmiset, suvaitkaa!
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2009082710146886_ul.shtml
10-vuotias saudityttö pakotettiin palaamaan 80-vuotiaan aviomiehensä luo
Torstai 27.8.2009 klo 11.47
Isä lähetti tyttärensä takaisin iäkkään miehen luo.
Saudiarabialainen isä pakotti 10-vuotiaan tyttärensä takaisin tämän 80-vuotiaan aviomiehen luo sunnuntaina, Fox News -uutiskanava kertoi.
Lapsi oli paennut sukulaistensa turviin. Tytön täti syyttää, että avioliitto iäkkään miehen kanssa rikkoo islamilaista sharia-oikeutta.
- Avioliittoni ei ole sharian vastainen. Sillä on isän hyväksyntä, aviomies puolestaan väitti paikalliselle medialle.
Ihmisoikeusjärjestöt vastustavat lapsiavioliittoja, jotka ovat Saudi-Arabiassa sangen yleisiä.
- Sellaiset avioliitot rikkovat ankarasti lasten oikeuksia, jotka Saudi-Arabia on vahvistanut ja joiden mukaan vasta 18-vuotiaat ovat täysi-ikäisiä, Maatouq Al-Abdullah ihmisoikeusjärjestö National Society for Human Rightsista sanoi Arab Newsille.