Hain sittenkin seriffiksi

Meinasin aikaisemmin ettei seriffin hommat kiinnosta mutta kun Penguinilla ei tärpännyt eikä täällä vieläkään ole sefua niin pistinkin tänään hakemuksen menemään. En sitten tiedä nauraako ylläpito mut pihalle vai lukeeko ne sentään hakemuksen läpi ;)

Onhan tässä välillä itekin pistänyt aika provoa kun oikein täällä meidän omassa vesilasissamme myrskyää mutta uskon että pystyisin olemaan sefuna tasapuolinen (mitähän Pentti tuumaa?). Toki se rajoittaisi omaa kannanottoa kun seriffin pitää olla neutraali ja kantaa vastuuta.

No, vielä ne ei ole vastanneet mitään vaikka pistin hakemuksen jo aamupäivällä, ehkä ne kieriskelee vielä lattialla nauramassa tai sitten perjantai hidastaa käsittelyä, mitään vastausta puolesta tai vastaan ei ole tullut. Omasta mielestäni perustelin hakemuksen kuitenkin ihan kohtuullisen hyvin.

Äsken olin autotallissa korjailemassa autoa, jarrulevyt täytynee vaihtaa ja kengätkin, purkasin ne jo valmiiksi huomista odottelemaan. Tulpat tuli vaihdettua ja bensan haju paljastui hieman vuotavaksi kaasarin paluuletkuksi, ei ollutkaan kohon neulassa kuten arvelin kun ilmanputsariin kertyi hieman bensaa mutta vuotojälkiä ei ollut missään. Letku vuoti sellaisesta kohdasta läheltä kaasaria että ilmanputsarissa oleva alipaine veti kapillaarina bensan tiivisteiden välistä kopan sisään joten ulkopuolista vuotoa ei ole nähtävissä, bensiinihän tunnestusti menee pienestä reiästä. Nyt täytyy mennä saunomaan, totesin tässä vain että ehkä mä saisinkin puristettua iltaisin pienesti aikaa siihen sefun hommaan jos vaan valinta sattuu.
17547
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Juuri äsken osoitin lähdeaineiston Microsoftin harjoittavan lähes terroristista toimintaa eri puolella maailmaa. Minun kirjoituksiani ei ainakaan voi sensuroida sillä niissä on lähdeainesto mukana.

Sen sijaan Pentti Nelonen ja hänen klooninsa suoltavat joko paskaa tai sitten heidän lähdemateriaalinsa poimii asiayhteyksistä irroitettua moskaa.

Kannatan sinua sheriffiksi.

Äänestä
  • Saunassa istuskellessani tuumailin että mitä jos käy niin merkillisesti että päädyn seriffiksi, miten teihin pitää sen jälkeen suhtautua. En ollut ajatellutkaan tällaista aiemmin mutta ehkä sen hakemuksen lähettäminen laukaisi tällaista ajattelukaarta.

    Tuumailin siinä että jos olisin sefu niin todellakin, näkisin mielelläni väitteisiin liitetyn mukaan lähdetietoa, tietenkin tilanteeseen soveltaen. Ei sekään aina niin yksinkertaista ole. Oikeastaan tuo sefun homma onkin ehkä aika vaikea ainakin jos siihen suhtautuu vakavasti. Ja tällä palstalla pitää saada myös hieman pitää hauskaa ja tuuletella joten tasapainottelu ainakin sodat-palstalla voikin olla aika hankala homma seriffille. Sefun täytyy tietenkin olla tasapuolinen, neutraali ja jokin linja täytyisi myös kehittää mitä sitten noudattaa ettei sarttumanvaraisesti ketään ala rankaisemaan. Huumoriakin tarvitaan sekä sefun että kirjoittajien puolelta.

    Äänestä

1) Poista kaikki aloitusviestit missä viitataan viikkoa vanhempaan uutiseen.

2) Poista kaikki viestit jossa valehdellaan ilmeisen tietoisesti

3) Poista kaikki viestit jossa mainitaan
- A) jotain prosenttiosuuksia
- B) jotain esihistoriallisia "ongelmia" jotka koskee vanhempia käyttöjärjestelmiä tai muita tuotteita kuin nykyisten versioiden edeltäjät. Esim. "windows kaatuu kerran päivässä" yms. mitkä on Windows Me ajalta, IE5 ongelmat.
- C) Kuten B, mutta rajaa myös pois lätinät jotka koskee tuotteita joita ei tueta Esim. Debianin Sarge.

Äänestä
  • Noh, jos katsoo mun kirjoittamiani viestejä niin voihan siellä olla sellaistakin tekstiä joka tekee mut esteelliseksi joten eihän tässä ole ollenkaan varmaa mikään, ihan yhtä hyvin joku tiukka ylläpitäjä joka ei henkilökohtaisesti tykkää mielipiteistäni saattaa huuhtoa koko hakemuksen bittiavaruuteen. Emme tiedä kuinka paljon seriffillä loppujen lopuksi on valtaa, kuinka paljon ylläpito ohjeistaa ja sefukin voidaan kenkäistä pihalle huonotapaisuuden tai muiden huonojen ominaisuuksien takia.

    Tarkoitan että kaikilla kirjoittajilla on tietenkin oikeus esittää mielipiteitään ja näkemyksiään vaikkei ne aina ihan niin puhtaaseen faktaan pohjatuisikaan. Ei kai ketään voi poistaa koska hän esim. uskoo oikeasti urbaanilegendoihin eikä välittäisi tarkistaa taustoja

    Toki siitä on lähdettävä että asialinja säilyisi ja mahdollisesti saataisiin keskustelun taso nousemaan mutta kuitenkin täytyisi pitää mielessä että tämä tosiaan on sodat-palsta. Huumorikin on sallittu joten yrittäisin kuitenkin välttää hitlerlinjaa.

    Tuossa olit kyllä oikeassa ettei ikivanhojen käyttöjärjestelmien ominaisuuksilla saisi leimata nykyaikaisia järjestelmiä.

    Äänestä

  • old_profile_3778 kirjoitti:

    Noh, jos katsoo mun kirjoittamiani viestejä niin voihan siellä olla sellaistakin tekstiä joka tekee mut esteelliseksi joten eihän tässä ole ollenkaan varmaa mikään, ihan yhtä hyvin joku tiukka ylläpitäjä joka ei henkilökohtaisesti tykkää mielipiteistäni saattaa huuhtoa koko hakemuksen bittiavaruuteen. Emme tiedä kuinka paljon seriffillä loppujen lopuksi on valtaa, kuinka paljon ylläpito ohjeistaa ja sefukin voidaan kenkäistä pihalle huonotapaisuuden tai muiden huonojen ominaisuuksien takia.

    Tarkoitan että kaikilla kirjoittajilla on tietenkin oikeus esittää mielipiteitään ja näkemyksiään vaikkei ne aina ihan niin puhtaaseen faktaan pohjatuisikaan. Ei kai ketään voi poistaa koska hän esim. uskoo oikeasti urbaanilegendoihin eikä välittäisi tarkistaa taustoja

    Toki siitä on lähdettävä että asialinja säilyisi ja mahdollisesti saataisiin keskustelun taso nousemaan mutta kuitenkin täytyisi pitää mielessä että tämä tosiaan on sodat-palsta. Huumorikin on sallittu joten yrittäisin kuitenkin välttää hitlerlinjaa.

    Tuossa olit kyllä oikeassa ettei ikivanhojen käyttöjärjestelmien ominaisuuksilla saisi leimata nykyaikaisia järjestelmiä.

    Tänne on pesiytynyt liuta viestienpoistattajia, onko tietokoneen(kin) käyttäjissä sukupolvi noin heikentynyt, että nyyhkien tippa silmässä ja käsi täristen haetaan asiattoman viestin poistonappia, jos kirjoitetaan omassa koneessa olevasta käyttöjärjestelmästä jotain negatiivistä. Ilmeisesti kaikkea netistä, omalle näytölle ryöpsähtävää tekstiä, jotkut pitävät ainoana totuutena.
    Näitten kannattaisi pysyä foorumeilla, missä isähahmona toimiva kymppitonnarimoderaattori vakuuttelee käyttisvalinnan olevan hyvä ja lohduttelee muutenkin.

    Äänestä

  • puuta !!!! kirjoitti:

    Tänne on pesiytynyt liuta viestienpoistattajia, onko tietokoneen(kin) käyttäjissä sukupolvi noin heikentynyt, että nyyhkien tippa silmässä ja käsi täristen haetaan asiattoman viestin poistonappia, jos kirjoitetaan omassa koneessa olevasta käyttöjärjestelmästä jotain negatiivistä. Ilmeisesti kaikkea netistä, omalle näytölle ryöpsähtävää tekstiä, jotkut pitävät ainoana totuutena.
    Näitten kannattaisi pysyä foorumeilla, missä isähahmona toimiva kymppitonnarimoderaattori vakuuttelee käyttisvalinnan olevan hyvä ja lohduttelee muutenkin.

    Mullakin valuu vesi tihrusilmistäni niin että häthätää näen koko näppistä, poistolistalla on 469 Pentin viestiä mutten näe enää näpytellä vaatimuksiani ylläpidolle. yhyy..yyyy..

    Äänestä

Taidat olla kuitenkin väärä henkilö seriffiksi en usko että pystyt hoitamaan tehtävää puolueettomasti ja oikeudenmukaisesti suosimatta linuxporukoita joihin itsekin kuulut.

Äänestä
  • Niinpä. Tietokonepuolen sheriffi ei saa omistaa eikä käyttää tietokonetta niinkuin koirapuolenkaan shefulla ei saa olla koiraa eikä autopuolen shefulla autoa. Tasapuolisuutta kehiin. :)

    Äänestä

  • Jos valintaan niin yritän parhaani mukaan. Seriffiäkin saa kritisoida kuten itse tein Saggelle. Seriffiä voi vaikka äänestää ulos jos haluaa.

    Äänestä

sä pääset seriffiksi, ihan vilpittömästi. :)

Ehkä täällä alkaa sitten vähän eri tuulet puhaltaa kun ei kaikkea P4:n sivupersoonineen laittamaa valhetta enää pääsekään eettteriin.

Siis windowsia saa toki puolustaa, linuxia kritisoida mutta tapahtukoon se FAKTOIHIN perustuen eikä nyt että keksitään puolet satua ja väännellään loput totuutta niinkuin Pentillä ja kumppaneilla on tapana tehdä.

Äänestä

palsta todella yksipuolistuu. Linuxistit voivat tehdä open sourcella vaikka kyrpienmittaamistaulukoita, luonnollisesti velttona, eihän kokiksella ja atrian laktoosittomalla pitsalla seiso, saakohan linuksilla tehtyä tälläisen vertailutaulukon, että paljonko esinahkaa on rytyssä terskan ulkopuolella?

Äänestä
  • .. ööö.. jotain sentin verran, täytyy hakea työntömitta rullamitan sijaan että pääsee mikroihin kiinni ;D

    Äänestä

  • samaa rataa, nimittäin sun viestit on varmaan juuri sellasta kamaa jotka lentää ensimmäisenä pihalle, minä ainakin sefuna laittaisin ja jos jatkaisit samaan malliin niin antaisin sulle jopa porttarit mikäli se sefun valtuuksiin kuuluisi...ainakin vähintään ylläpidolle ehdotan porttaria.

    Äänestä

  • jatka vaan kirjoitti:

    samaa rataa, nimittäin sun viestit on varmaan juuri sellasta kamaa jotka lentää ensimmäisenä pihalle, minä ainakin sefuna laittaisin ja jos jatkaisit samaan malliin niin antaisin sulle jopa porttarit mikäli se sefun valtuuksiin kuuluisi...ainakin vähintään ylläpidolle ehdotan porttaria.

    Tyypillinen linuxisti käyttää proxyä nettailuun, netinkäyttöhän on linuxisteille todella "paljastavaa" toimintaa. Proxyn blokkaamalla voi viestit tällä palstalla vähetä jopa 80 prosenttia!!

    Äänestä

  • old_profile_3778 kirjoitti:

    .. ööö.. jotain sentin verran, täytyy hakea työntömitta rullamitan sijaan että pääsee mikroihin kiinni ;D

    Käyttämällä pitkiä kalsareita kesällä, "ystävä hädässä" fiiliksellä kirjoitan.

    Tokko kannattaa open sourcella tehdä mikrometrimittauksia, eri asia on, jos ostaa viagraa kuitilla ja siinä paketissahan on se käyrä/tunti, jos ei toimi, saa rahat takaisin, näin windowsilla tilatessa.
    Nimittäin otin juuri viagran ja emäntä on kolmivuorotöissä, siis onko tässä ryhdyttävä naapurin shääferiin?
    Miten ajattelit noita macintosh-käyttäjiä, nimittäin täällä on kirjoittanut vuonna 2006 yksi macin käyttäjä, toivotatko hänet niinkuin uudestaan ??

    Äänestä

  • Sittenhän kirjoitti:

    Käyttämällä pitkiä kalsareita kesällä, "ystävä hädässä" fiiliksellä kirjoitan.

    Tokko kannattaa open sourcella tehdä mikrometrimittauksia, eri asia on, jos ostaa viagraa kuitilla ja siinä paketissahan on se käyrä/tunti, jos ei toimi, saa rahat takaisin, näin windowsilla tilatessa.
    Nimittäin otin juuri viagran ja emäntä on kolmivuorotöissä, siis onko tässä ryhdyttävä naapurin shääferiin?
    Miten ajattelit noita macintosh-käyttäjiä, nimittäin täällä on kirjoittanut vuonna 2006 yksi macin käyttäjä, toivotatko hänet niinkuin uudestaan ??

    Ilmoitin hakemuksessani selvästi etten ymmärrä mac-käyttöjärjestemistä mitään. Rehellinen peli. Viagraa en tarvitse ainakaan vielä.

    Äänestä

  • Sittenhän kirjoitti:

    Tyypillinen linuxisti käyttää proxyä nettailuun, netinkäyttöhän on linuxisteille todella "paljastavaa" toimintaa. Proxyn blokkaamalla voi viestit tällä palstalla vähetä jopa 80 prosenttia!!

    käytöstä ja kuka käyttää proxya ja kuka ei?

    Kysymys oli nyt vain sinusta! Eli jos jatkat samaa rataa eli käyttäydyt huonosti niin lentäisit määräajaksi ulos.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


exergy kirjoitti:

Meinasin aikaisemmin ettei seriffin hommat kiinnosta mutta kun Penguinilla ei tärpännyt eikä täällä vieläkään ole sefua niin pistinkin tänään hakemuksen menemään. En sitten tiedä nauraako ylläpito mut pihalle vai lukeeko ne sentään hakemuksen läpi ;)

Onhan tässä välillä itekin pistänyt aika provoa kun oikein täällä meidän omassa vesilasissamme myrskyää mutta uskon että pystyisin olemaan sefuna tasapuolinen (mitähän Pentti tuumaa?). Toki se rajoittaisi omaa kannanottoa kun seriffin pitää olla neutraali ja kantaa vastuuta.

No, vielä ne ei ole vastanneet mitään vaikka pistin hakemuksen jo aamupäivällä, ehkä ne kieriskelee vielä lattialla nauramassa tai sitten perjantai hidastaa käsittelyä, mitään vastausta puolesta tai vastaan ei ole tullut. Omasta mielestäni perustelin hakemuksen kuitenkin ihan kohtuullisen hyvin.

Äsken olin autotallissa korjailemassa autoa, jarrulevyt täytynee vaihtaa ja kengätkin, purkasin ne jo valmiiksi huomista odottelemaan. Tulpat tuli vaihdettua ja bensan haju paljastui hieman vuotavaksi kaasarin paluuletkuksi, ei ollutkaan kohon neulassa kuten arvelin kun ilmanputsariin kertyi hieman bensaa mutta vuotojälkiä ei ollut missään. Letku vuoti sellaisesta kohdasta läheltä kaasaria että ilmanputsarissa oleva alipaine veti kapillaarina bensan tiivisteiden välistä kopan sisään joten ulkopuolista vuotoa ei ole nähtävissä, bensiinihän tunnestusti menee pienestä reiästä. Nyt täytyy mennä saunomaan, totesin tässä vain että ehkä mä saisinkin puristettua iltaisin pienesti aikaa siihen sefun hommaan jos vaan valinta sattuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu