Löytyi vanha pariton luikkasuksi, voitelutelineeseen kiinni, siklasin ison katkoteräveitsen terällä, tehotonta hommaa, ei ota tarpeeksi "lastua", jälki jotenkin puolinainen ja mattamainen, ei hjuva. Sitten sähkö käsihöylällä tosi pienellä syötöllä(n. 0.1mm), silti haukkaa melko holtittomasti ja jälki voimakkaan aaltomainen, pyykkilauta, ei hjuva.
siklaus ja höyläys
kokeiltu..
7919
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kiillottuu esim veitsenter.puikolla,ja lastuahan lähtee kuzminilla.
saa pois messingillä..
joku uusi innovaatio tähän hommaan? Koska eikös sitä messinki harjaa käytetä vasta takomisen jälkeen? Vai tarkoitatko, että heti siklauksen jälkeen tuota harmaata pintaa kuurataan kiiltäväksi jollain messinki harjalla tai vastaavalla, eli jonkinlainen välikiillotus ennen sitä takomista ja loppupuleerausta?
mutta eikö sitä kannattas hommata kunnon vehkeet..jää toi ei hjuva jälki sitten historiaan..on se kumma juttu..
on, ne kunnon vehkeet, millä homma hoituu. Siklaus ei oman kokemukseni mukaan ole todellakaan helppoa. Helppoa siinä on tuhota muutamat sukset.
sikli..puikko..harjat..ja kaiken oppii jos haluaa..niin olen itsekkin kantapään kautta tehnyt!
ihan maalaisjärjellä tämäkin homma hoituu..ei se ole sen ihmeellisempää kuin mikään muukaan uuden asian oppiminen!
niistä vehkeistä mitä tarvitaan siklaukseen!kaikilat löytyy kamera tai kamerakännykkä...????