Kun valtakunnallisesti uutisoitiin juniorivalmentajien heikosta tasosta (laajassa mielessä), tuli mieleen omat kokemukset kotkalaisesta juniorivalmennuksesta, jossa valmentajiksi valikoidutaan kaiketi huonon käytöksen ja ammattitaidottomuuden perusteella.
Lapsen kehitykselle tasapainoiseksi aikuiseksi ei ole eduksi kuunnella tosikkomaisten valmentajien kiroiluja ja raivoamista, jota säestää muutamat verenhimoiset kaistapäät kentän laidalla.
Lapsen kehitykselle tasapainoiseksi aikuiseksi ei ole eduksi kuunnella tosikkomaisten valmentajien kiroiluja ja raivoamista, jota säestää muutamat verenhimoiset kaistapäät kentän laidalla.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Melkoista yleistystä tuo kirjoituksesi. Voisitko tarkentaa väitettäsi? En nimittäin allekirjoita tuota mielipidettä. Toki tietoni ja kokemukseni ovat yhden (valmentamani) lajin piiristä.
rouva on hyvä kun valmennus ei kelpaa niin hoitaa uudet valmentajat tilalle.luuleeko kirjoittaja että nuoriso kuuntelee valmentajaa joka akkamaisesti piipittää kentän laidalla.kyllä raivoamista kieltämättä tapahtuu,mutta pelaajien ei pitäisi olla niin heikkonahkaisia.eihän kukaan valmentaja henkilökohtaisesti ketään pelaajaa halua loukata ja luulenkin että jokaisen pitää valmentaa omalla tyylillään.mikä se tyyli sitten on en tosta sun rakentavasta kirjoituksesta päässyt oikein jyvälle.helppo kritisoida ,mutta kerro se oikea tyyli mielestäsi...
koulusurmat ja tuhokäyttäytyminen.
-----------------
ja erittäin huonoja. Jalkapallo oli lajina ja valmentajat olivat käytöksellään kaikkea muuta kuin oikeudenmukaisia ja kannustavia kiroilusta puhumattakaan. Lisäksi syrjiminen ja suosiminen olivat ne kaksi vahvaa tapaa valmentaa. Moni lapsi lopetti kyseisen harrastuksen em. syiden takia.
Tältä pohjalta juniorivalmennusta ei pitäisi harjoittaa lainkaan.
Noniin ..isät valmentamassa siksi ettei jupen harrastus tulisi maksamaan liikaa , ja kaikki huutajat vaatikaa "vanhempain" palavereita joissa pääsette antamaan oman miellipiteen miten joukkueessa toimitaan / valmennetaan. Aivan turha huutaa kolmen saunakaljan jälkeen vääryyksien perään tms. Kuukausimaksut laji kuin laji riittävän korkeaksi niin juppe käy saamaan "kunnon"valmennusta. Esim. seura palkkaa valmenuspäällikön kuka katsoo touhun perään etc. Valmennukseen saatava entisiä aktiiveja joilla perusietoa lajista ja nuoremmissa ikäryhmissä voiton tavoittelu ei saa olla 1 asia vaan annetaan jokaiselle jussille mahdollisuus...Vanhemmille= 3 k = kannusta,kuljeta,kustanna
Ei kun valittajat kurseille ja valmentamaan. Sitten näette miten kullannuppunne käytäytyy harjoituksissa. On se kiva tehdä vapaaehtoistyötä, kun haukuilla palkitaan.
Kyllä valmentajien pitää tuntea vastuunsa, jos ovat pestin kerran ottaneet hoitaakseen!
Avaaja on siinä aivan oikeassa, että kotkalainen valmennuksen taso on luvalla sanoen kovin kirjavaa ja meidän valmentajien pitää muistaa myös kasvatuksellinen aspekti työssämme.
Kotkalainen hinttikyykkä menestyy sillä,että nuorisovalmennuksen taso on korkeaa kansallista luokkaa.Valmennuksessa kiinnitetään huomio peruskunnon hankkimiseen.Kuntoradalla näkee hiihtäviä,käveleviä ja juoksevia kyykänharrastajia päivittäin.Kertaakaan ei ole valmentaja haukkunut poikaani,ollaan jopa perhetuttuja harrastuksen ansiosta.Jalkapallovalmentajat:Ottakaa leppoisampi asenne,se tuo menestystä.
Mene sitten itse valmentajaksi. Jospa se laatu siitä paranee. Ja muista lässyttää, ettei vaan kenekään henkinenkasvu kärsi kun asioista sanotaan.