miten huono Raamattu-tietämys lestadiolaisilla onkaan!
He eivät tiedä edes perusasioita Raamatusta, kuten:
1) Evankeliumit eivät todellakaan ole Jeesuksen opetuslasten kirjoittamia
2) Raamatussa on tuhansia virheitä ja epäjohdonmukaisuuksia
3) Lähes kaikki Raamatun tarinat ovat lainattuja muista uskonnoista tai tarustoista.
Esimerkki epätietoisesta:
Pöhlö
Kirjoittanut: et sitten mitenkään 6.2.2009 klo 22.52
tajua noita asioita?
Ei kukaan taatelin tallaaja nyt toisen nimissä mitään tee tai ole tehnyt.
Ne on kirjoitettu sen nimellä, kenen mukaan ne ovat.
Että sua pitäis kyllä uittaa lumihangessa ainakin 7 minuuttia.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000098&posting=22000000041514912
Hämmästyttävää,
25
606
Vastaukset
- Kröhöm!
Lue, poloinen, jos kansakouluenglannillasi osaat:
http://www.christiancadre.org/topics/historicaljesus.html - kalikka.
Niin, olet oikeassa siinä, että monilla lestadiolaisilla on melkoisen huono Raamattutuntemus. Se on todellakin kovin valitettava asia.
Mitä olen hämmästellyt on se, miten huono kristinuskon tuntemus on näillä hemmoilla, jotka tänne jatkuvasti ihmettelevät esimerkiksi Raamatussa esiintyviä ristiriitaisuuksia.
Kannattaisi varmaan hieman tarkemmin tutustua siihen, mitä vastaan taistelee.
Kristinuskossa ei ole kysymys uskosta Raamattuun.
Kristinuskossa ei ajatella Raamatun olevan Jumalan kirjoittama kirja (toisin kuin esimerkiksi islamissa)
Kristinuskossa ajatellaan Jumalan ilmoittaneen itsensä erityisellä ilmoituksella Raamatussa.
Selväkielisesti sanottuna tämä tarkoittaa, että Raamattu kertoo Jumalasta.
Kristinuskossa ajatellaan Jumalan myös ilmoittaneen itsensä yleisellä ilmoituksella luonnossa. Jos et siis saa kiinni tuosta Raamatun ilmoituksesta, voit nähdä Jumalan työt luomakunnassa.
Voipi olla, että tämä oli jo liian pitkästi teille selitetty, koska on ilmeistä, että ette kykene keskittymään muutamaa lausetta pidempiin viesteihi, mutta kirjoitinpa kuitenkin.
Aika erikoinen on tuo kolmos-kommenttisi myös. Kuvitteletko jonkin asian maailmassa jotenkin tyhjästä syntyneen? Oman kulttuurisi? Ajattelusi? Tieteen?
Laitanpa vielä tuon linkin tuohon tekstiini, missä kerron tuosta kuvitelmasta, mikä ilmeisesti teillä on jumalasta. Ja kun Raamattu ei sitten sellaista jumalaa kuvaakkaan, on se teidän mielestänne jotenkin ristiriitaista tai kummallista.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000098&posting=22000000041459140
Sanalla te, tarkoitan paljon lukevaa, naurun paikkaa ja muita Raamatulla irvailevia.
Kovin paljoa Raamatun tuntemusta ei todellakaan vaadi raamatunkohtien kopiointi vapaa-ajattelijoiden sivuilta. Tapanne tehdä se ja perustella sillä asioita, joilla ei ole kristinuskon kanssa juurikaan tekemistä osoittaa syvän asiantuntemattomuutenne.- menepäs koulunpenkille
Raamattuhan onkin Pyhän Hengen sanalemaa Jumalan sanaa = Jumalan kirjoittama
Kirjoitit:
"Kristinuskossa ei ajatella Raamatun olevan Jumalan kirjoittama kirja (toisin kuin esimerkiksi islamissa)" - !Vastaus
Esiintyy useilla eri nimimerkeillä. Sama heppu häiriöi muun muassa helluntailaisten palstoilla ja vanhoillislestadiolaisten palstoilla. Mies on tyhmä kuin saapas, ja olettaa ihmisten lähtevän seuraamaan hänen valheitaan.
Raukkaparka ei osaa edes uneksia siitä kuinka väkevästi Jumala ilmoittaa JOKA PÄIVÄ itsensä niille jotka häntä seuraavat. Onnellinen elämä, raittius väkijuomista ja saastaisista henkivalloista, vapaus ilo ja rauha, onnelliset parisuhteet, laaja ihana luotettava ystäväpiiri, ja hyvin paljon muuta joista jumalaton ei osaa edes uneksiä. - !Vastaus
menepäs koulunpenkille kirjoitti:
Raamattuhan onkin Pyhän Hengen sanalemaa Jumalan sanaa = Jumalan kirjoittama
Kirjoitit:
"Kristinuskossa ei ajatella Raamatun olevan Jumalan kirjoittama kirja (toisin kuin esimerkiksi islamissa)"Ihmiset ovat kirjoittaneet kaikki Raamatun 66 eri kirjaa. Mutta he ovat tehneet työnsä USKOSSA JA HENGESSÄ, siis Jumalan ohjauksessa ja varjeluksessa.
- samaa mieltä
!Vastaus kirjoitti:
Ihmiset ovat kirjoittaneet kaikki Raamatun 66 eri kirjaa. Mutta he ovat tehneet työnsä USKOSSA JA HENGESSÄ, siis Jumalan ohjauksessa ja varjeluksessa.
Jos siis Raamatussa on virheitä, täytyy niiden olla Jumalan syytä.
- kalikka.
menepäs koulunpenkille kirjoitti:
Raamattuhan onkin Pyhän Hengen sanalemaa Jumalan sanaa = Jumalan kirjoittama
Kirjoitit:
"Kristinuskossa ei ajatella Raamatun olevan Jumalan kirjoittama kirja (toisin kuin esimerkiksi islamissa)"Kristinusko (reilut kaksi miljardia ihmistä) ja islam (melkein puolitoista miljardia ihmistä) ovat kirjauskontoja, eli niissä on varsin olennaisella paikalla kirja.
Kummankin juuret ovat juutalaisuudessa. Juutalaisuus on eräs maailman vanhimmista edelleen voimissaan olevista uskonnoista, huolimatta siitä että sitä on monesti kovin väkivaltaisesti pyritty tuhoamaan. Uskomattomalta tuntuukin ja kovin pahoillaan olemme, että vapaa-ajattelijoiden sivuilla melkeinpä natsityyliin ivataan juutalaisuutta ”primitiivisenä heimouskontona”.
Juutalaisilla on Raamattu, kristittyjen Vanha testamentti. He ovat kirjan kansa. Koko heidän elämänsä kietoutuu Raamatun ympärille niin uskovien kuin ateistienkin. Monet 1800-luvun merkittävistä ateisteista olivat nimenomaan juutalaisia.
Ensimmäiset kristityt ovat juutalaisia - kaikki Uuden testamentin kirjoittajat ovat juutalaisia - ja kristittyjen Uusi testamentti on itse asiassa ohut vihkonen paksun, yli tuhannen vuoden aikana kirjoitetun Raamatun päällä.
Kristityt käyttävät ilmaisua Vanhan testamentin profeetallinen ja Uuden testamentin apostolinen sana.
Kaikista näistä kirkon pilarina olevista henkilöistä, profeetoista ja apostoleista, Raamattu antaa erittäin todellisen ja realistisen kuvan, osoittaen heidän heikkouksiaan, uskonsa vajavuutta ja epätäydellisyyttä.
Ajatelkaapa vaikkapa kirkon suureksi johtohahmoksi noussutta Pietaria. Lihaa ja verta on tuo mies ja saa kyllä kuulla kunniansa.
Näitä vajavaisia, kovin inhimillisiä, ihmisiä Pyhä Henki on käyttänyt, ei sanelemalla heidän ylitseen ja ohitseen, vaan heitä käyttäen, todellisina aikansa lapsina, aikansa maailmankuvan ja aikansa arvojen ja kulttuurien lapsia. Oikeita ihmisiä.
Jumalan Sana tuli Beetlehemissä lihaksi. Oikeaksi ihmiseksi. Keisari Augustuksen aikaiseen Rooman imperiumiin, Välimeren itärannalla olevan pienen Herodeksen kuningaskunnan avuttomaksi lapseksi, jonka Pontius Pilatuksen aikana viranomaiset sitten myöhemmin surmasivat teloittaen orjien ja kapinallisten tapaan ristilllä.
Monet ihmiset kulkivat tuon ristin ohi, sylkivät, ivasivat ja pilkkasivat Jumalan Sanaa. Aivan samoin kuin tänään tapahtuu – näillä palstoilla.
Islamin piirissä on erilainen näkemys Koraanista kuin kristityillä Raamatusta. Koraani on Juutalaisten Vanhan testamentin ja kristittyjen Uuden testamentin päälle tullut lopullinen ja täydellinen ilmoitus. Muhammed kirjoitti sen ylös, kun enkeli Gabriel sen luki taivaassa kultakirjaimin kirjoitetusta ilmoituksesta.
Eli Koraani on on muslimien käsityksen mukaan Jumalan kirjoittama pyhä kirja, virheetön ja täydellinen, saneltu Muhammedille.
Koraanilla on valtava vaikutus islamilaiseen sivilisaatioon ja kautta koko maailman islamilaiset uskonnolliset johtajat koettavat oppia sen vaikeaa bysanttilaista kielioppia ja sanastoa.
Suurin osa muslimeista, joita on reippaasti yli tuhat miljoonaa, osaa pitkiä pätkiä Koraania ulkoa, monet osaavat kaikki suurat ulkoa.
Islamilainen graafinen taide käyttää arabialaista kirjoitusta teemanaan moskeijoiden ja uskonnollisten kohteiden koristelussa ja Koraanin sanaa näkee Kairossa lähes joka taksin takaikkunassa, pieninä koraaneina käsinelokerossa, joita ei lueta vaan jotka yksinkertaisesti ovat Sanan paikkoja.
- keksi uutta!!
akateemisena tutkijana en pidä lestadiolaisten raamatuntuntemusta lainkaan huonona.
ilmeisesti vapaa-ajattelijoilla itsellään on huono tieteen ja tieteenhistorian tuntemus.
lainausteoriat eivät ole mikään todellinen uhka VT:n luotettavuuudelle.
Samasta totuudesta voi olla monta eri toisintoa, erilaisina kerrostumina ja eri aikakaudelta, kuten poliittinen lehdistö meidän aikanamme hyvin havainnollistaa.
Terijoen hallitus ei todellakaan ole suomalaisten tai Hesarin venäläisiltä lainaama myytti, vaikka sitä arvioidaan Suomessa täysin eri tavalla kuin Venäjällä Pravdassa. - lumipesuja :)
Olet arkajalka ja lumipesut olisivat sinusta niin kauheaa.
Tuossa siis halutaan sanoa ilmeisesti, että kun Raamattuakin on kirjoitettu ( muuteltu ), niin eivät nuo ihmiset ole itse niitä tehnyt vaan niiden nimissä on ne tehty siten, kun ne on ollut tiedossa.
Kirjoittivatko opetuslapset itse evankeliumit vai joku heidän mukaansa, mukaillen heidän kertomiaan (aluneperin)?
Jumalan henki on ollut varmaan mukana noissa.
Minua on monesti ihmetyttänyt esim. Mikael Agricola käännöksissään jotka osittain Lutherin käännöksistä.
Miten ne ovat olleet oikein käännettyjä ja jopa paremmin ajatuksellisesti, kun " suuren tietämyksen tulos 1992 Raamattu" ?
Jumalan hengen ohjaus ?
Käännöstyö on yleensä ymmärrettävä ensin itse ja sitten sanoin kertoa se toisella kielellä.
Hyvää työtä ovat tehneet Luther ja Agricola, mutta siis Hengen alaisuudessa tietenkin.
Nyt nämä "paljon lukeva"t " Raamattu tietämys" ihmiset kyselevät eksyksissään joutavia.
Mistä tulet tyhjyys ?
Miksi tulet?- paljon lukeva
tuhota juutalaiset (vaikka omin käsin) myös "hengen alaisuudessa"?
- uskoa ja antoi
paljon lukeva kirjoitti:
tuhota juutalaiset (vaikka omin käsin) myös "hengen alaisuudessa"?
kansalle Raamatun,jotta kansa voi itse lukea asioita, eikä tarvitse uskoa valheita.
Nykyäänkin Lutherin työ toimii.
Kirkko esittää naista papiksi, mutta Raamatuu kumoaa sen valheena ja Jumalan tahdon vastaisena.
Myös monessa muussa yhteydessä toimii erittäin hyvin.
Luther siis työnään puhdisti uskoa , pois ihmisopeista ja valheista.
Se on Lutherin suuri saavutus.
Varmasti Luther osasi kaivaa nenääkin ja sitä ei katsotakkaan oleelliseksi Luterin työksi uskonnollisesti.
Luther oli ihminen! - paljon lukeva
uskoa ja antoi kirjoitti:
kansalle Raamatun,jotta kansa voi itse lukea asioita, eikä tarvitse uskoa valheita.
Nykyäänkin Lutherin työ toimii.
Kirkko esittää naista papiksi, mutta Raamatuu kumoaa sen valheena ja Jumalan tahdon vastaisena.
Myös monessa muussa yhteydessä toimii erittäin hyvin.
Luther siis työnään puhdisti uskoa , pois ihmisopeista ja valheista.
Se on Lutherin suuri saavutus.
Varmasti Luther osasi kaivaa nenääkin ja sitä ei katsotakkaan oleelliseksi Luterin työksi uskonnollisesti.
Luther oli ihminen!siis puhdisti "uskoa" käynnistäessään juutalaisten tuhoon johtaneen prosessin?
Miksei nainen voi tomia pappina? Voiko pappina toimiminen olla X- ja Y-kromosomeista kiinni? - vähän ymmärtävä?
paljon lukeva kirjoitti:
siis puhdisti "uskoa" käynnistäessään juutalaisten tuhoon johtaneen prosessin?
Miksei nainen voi tomia pappina? Voiko pappina toimiminen olla X- ja Y-kromosomeista kiinni?Luther puhdisti uskoa katolilaisuuden hapatuksesta ja piti Raamatun totuutta tärkeänä, Jumalan sanana.
Mies ja nainen. Lue Raamattua!
Mitä niitä täällä ihmettelet , jos kerran luet paljon.
Monessa paikassa Raamattua käy ilmi miehen ja naisen erilaisuus ja tehtävät.
Jos se ei kelpaa sinulle, niin sinä taistelet Jumalaa vastaan , sillä ne ovat Jumalan ilmoituksia.
Uskovainen uskoo, "paljon lukeva" ei usko? - paljon lukeva
vähän ymmärtävä? kirjoitti:
Luther puhdisti uskoa katolilaisuuden hapatuksesta ja piti Raamatun totuutta tärkeänä, Jumalan sanana.
Mies ja nainen. Lue Raamattua!
Mitä niitä täällä ihmettelet , jos kerran luet paljon.
Monessa paikassa Raamattua käy ilmi miehen ja naisen erilaisuus ja tehtävät.
Jos se ei kelpaa sinulle, niin sinä taistelet Jumalaa vastaan , sillä ne ovat Jumalan ilmoituksia.
Uskovainen uskoo, "paljon lukeva" ei usko?Millä tavoin juutalaisten tappaminen "puhdisti" kristinuskoa?
Miksi Jumalasi on niin kiinnostunut siitä, onko ihmisellä XX- vai XY-sukupuolikromosomit?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sukupuolikromosomi - syntisi anteeksi
paljon lukeva kirjoitti:
Millä tavoin juutalaisten tappaminen "puhdisti" kristinuskoa?
Miksi Jumalasi on niin kiinnostunut siitä, onko ihmisellä XX- vai XY-sukupuolikromosomit?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sukupuolikromosomiarmosta. Katumalla , kaikki anteeksi annetaan.
Vaikka et ymmärrä selviä asioita , niin älä sillä pahenna itseäsi.
Jumalan suuruus on paljon suurempaa, etkä koskaan voi kaikkea ymmärtää.
Lainaten teun viisaantuntuista sanomaa " kuinka olet pärjännyt itsesi kanssa ? " - nimimerkki!!
paljon lukeva kirjoitti:
Millä tavoin juutalaisten tappaminen "puhdisti" kristinuskoa?
Miksi Jumalasi on niin kiinnostunut siitä, onko ihmisellä XX- vai XY-sukupuolikromosomit?
http://fi.wikipedia.org/wiki/SukupuolikromosomiMitä sinä olet lukenut paljon? Pornolehtiä?
Kysymyksesi paljastavat sinut vähän lukeneeksi ihmiseksi.
Monella on jo perustkuoululaisena parempi yleissivistys kuin sinulla. Kannattaisiko sinun vaihtaa nimimerkkiä? - keksi uutta!
syntisi anteeksi kirjoitti:
armosta. Katumalla , kaikki anteeksi annetaan.
Vaikka et ymmärrä selviä asioita , niin älä sillä pahenna itseäsi.
Jumalan suuruus on paljon suurempaa, etkä koskaan voi kaikkea ymmärtää.
Lainaten teun viisaantuntuista sanomaa " kuinka olet pärjännyt itsesi kanssa ? "Onko sinulle jäänyt nauha päälle? Lue muutakin, kuin sitä myyttikirjaasi.
- keksi uutta!!
nimimerkki!! kirjoitti:
Mitä sinä olet lukenut paljon? Pornolehtiä?
Kysymyksesi paljastavat sinut vähän lukeneeksi ihmiseksi.
Monella on jo perustkuoululaisena parempi yleissivistys kuin sinulla. Kannattaisiko sinun vaihtaa nimimerkkiä?Sinä olet lukenut korkeintaan Aku-Ankkaa, etkä sitäkään ymmärtänyt.
- teuta
keksi uutta! kirjoitti:
Onko sinulle jäänyt nauha päälle? Lue muutakin, kuin sitä myyttikirjaasi.
Sinun kaltaiselle saatan sanoa, on se hyvä että helvetti on olemassa .
Koska et taida tulla ittes kanssa toimeen .
Minulle ei koskaan jää nauha päälle, vaan asiaa puidaan niin kauan että se on hyvä . - teuta
keksi uutta!! kirjoitti:
Sinä olet lukenut korkeintaan Aku-Ankkaa, etkä sitäkään ymmärtänyt.
VANAH vitsi! kaksi uutta ,
ei mene sullakaan hyvin , ollaan luettu jopa Tarzan Raamattu siinä järjestyksessä. - sun tilanteesi
keksi uutta!! kirjoitti:
Sinä olet lukenut korkeintaan Aku-Ankkaa, etkä sitäkään ymmärtänyt.
Olen lukenut niin paljon tieteellistä kirjallisuutta, ettet sinä ole sellaista kirjamäärää koskaan edes yhdellä kertaa nähnyt.
Tosi on, ehkä olet lukenut paljonkin. Vika voi sinulla olla älyn puolella. Ei se kovin korkea voi häiriköintiin aikansa käyttävällä
vaparilla ollakaan. Jotain olis pitänyt omaksuakin lukemastaan.'
Kysymyksesi ovat naiveja. - keksi uutta!!
teuta kirjoitti:
VANAH vitsi! kaksi uutta ,
ei mene sullakaan hyvin , ollaan luettu jopa Tarzan Raamattu siinä järjestyksessä.Tämä teidän uskovaispässien tyyppi-vastaus.
- jo selkis
keksi uutta!! kirjoitti:
Tämä teidän uskovaispässien tyyppi-vastaus.
Taidat rakastaa meitä !
Kirjoittelet sydämiä siellä !
Rakkaudesta se hevonenkin potkii.
- ristiriitainen ?
Juuri esimerkkisi kertoo ennen sinua sen, mitä selität hänen jälkeensä.
Lipsahdus ajatuksissa?
---------------------------------------------------
Esimerkkisi:
Esimerkki epätietoisesta:
Pöhlö (Kirjoittanut:) et sitten mitenkään (6.2.2009 klo 22.52)tajua noita asioita?
---------------------------------------------------
Taisi vaan olla oikeassa kirjoituksessaan.
Jos maailma on sinulle sekainen paikka ja kiire on esteenä miettimisellesi, niin tulos on huono.
Tarkemmin katsottuna , maailma onkin aika järjestyksessä, sähläyksestäsi huolimatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 885516
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804732Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1113047Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv892958Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p232584Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.612039Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska251976- 321523
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1141439- 1851328