Heips. Annoin nuorelle koirallemme viikonloppuna matokuurin (Canex) kun se niin innokkaasti sieppaa suuhunsa kaikkea jännää kuten muiden eläinten sontaa ja yleensä mitä vaan, mikä ei ole maassa kiinni joko pultein ja viisimetrisin juurin.... koska tämä yli-intoinen sonnantonkija varmaan kantaa suolistossaan jotain ylimääräistä (mm. turkki on huonontunut) ajattelin, että viimeistelisin matojen pakkomuuton toisella valmisteella (Drontal comp, kun sitä löytyy kaapista). Mutta miten pian tuon toisen kuurin voisi antaa ensimmäisen jälkeen? Oisko kuukausi väliä okei niinkuin rokotusten yhteydessäkin?
matojen pakkomuutto
Mato Matala
6355
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minun eläinlääkäri suositteli antamaan kahden viikon päästä uuden matokuurin ( Drontal comp.), jos näyttää ettei eka valmiste tehonnut. Koirallasi voi olla myös jokin puutosoire, jos se syö toisen koiran kakkaa. Jos madotus ei ala auttaa, suosittelen eläinlääkärillä käyntiä.
Kaksi viikkoa on sopiva väli, riipuen tietenkin mitä siinä tuoteselosteessa sanotaan.
Ei nyt ole kovin miellyttävää lähteä tonkimaan, mutta sinun olisi syytä tarkastaa koirasi uloste, jotta löytyykö niitä matoja kakan seasta, ennen toisen kuurin antoa. Mato lääkkeet ovat kuitenkin "myrkkyä", eikä siksi suositeltavaa madottaa koiraa ihan miten sattuu. Pennuilla suositellaan madotukset n. kolmen kuukauden välein, mutta jos ei kakassa matoja näy, voi aikaa vähän pidentää. Syötä koirallesi ennen madotusta c-vitamiinia, sillä se neutralisoi matolääkkeen muita vaikutuksia. Koirassa on aina jonkinasteista loista. matolääkkeet tehoavat vain kuoriutuneeseen matoon, mutta kypsymisasteisiin muniin ne ei tehoa.Siis pakko elää tiedon kanssa, että ikinä koira ei ole loisvapaa. Valkosipulin kynsi päivässä ruuan seassa pieniksi palasteltuna ehkäisee myös matoja. valkosipuli kuivattaa koiran vatsalaukkua ja suolistoa, ja kuivassa loiset eivät viihdy.
Aikuista koiraa ei tarvitse madottaa, kuin keväällä ja syksyllä! Keväällä silloin kun maa on suht kuivaa ja syksyllä kun maa on jäätynyt!
Älä rasita koirasi elimistöä turhilla lääkkeillä.
Voithan antaa sille Tehobaktia, jos epäilet että sillä on "ylimääräisiä" pöpöjä massussa.
Kiitän vastauksista!
Juu, mä olen tonkinut nuorenherran sontaläjiä tikulla sekä ennen että jälkeen Canexin, mutta mitään matoja ei näy. Voihan ne lierot olla tietysti niissäkin läjissä, jotka koira väsää pimeän aikaan, eipä silloin näy onko seassa jotain ylimääräistä. Koira syö hyvin (eikä mitenkään liikaa) mielestäni ihan tasapainoista sapuskaa ja on muutenkin ihan normaali, mutta pienestä pitäen se on tonkinut kaikenmaailman kasat ja roskat. Kaveri, jolla myös on kultainennoutaja, sanoi että hänen koiransa peräti piehtaroi niissä kasoissa, että on kuulemma rodunomaista.... ei meillä sentään ihan niin, onneksi!
Voishan sitä tietysti koittaa vähän muuttaa ruokailua jotenkin, tai lisätä vaikka öljyä sapuskaan, voihan se turkki huonontua nyt talven myötä kun patterit on päällä ja huoneistossa ilma hirmu kuivaa. Vai..?
jos kerran koirasi ulosteessa ei mitään näy, älä madota koiraasi vielä uudelleen. on normaalia, että koirat tonkivat kaiken paskan ja vieläpä syövät, mutta koiran vatsahapot on niin voimakkaat, että useat pöpöt hoituvat ilman lääkkeitä. Omalla pennullani oli matoja tuossa syksyn korvilla, mutta kuurin annettua, ovat pysyneet poissa, vaikka muutamat raadotkin on jo kerennyt osittain syömään...yäk...seuraa ulostetta, madota sen mukaan. Ei ne madot öisin pelkästään tule, vaan jos niitä on, ne tulee myös päivisinkin=)On myöskin normaalia, että turkki voi kärsiä kuivasta sisäilmasta. Mutta ei ole pahitteeksi, jos lisäät joka pvä. ruokalusikallisen öljyä ruokaan. Voit myös ostaa biotiinia apteekista, jota annetaan koiran painon mukaan kuuriluontoisesti. Palauttaa turkin kunnon ja auttaa myös iho-ongelmissa.Mukavat talven jatkot sinne, me nautitaan täysin rinnoin talven tulosta, sillä mudan ja ravan pyyhkiminen tassuista on vihdoinkin ohi=)=)=)