Moro, ostin omaan Nikon D40X kameraan tuollaisen Tamronin yleisobjektiivin. Nyt kun tarkemmin aloin tutkimaan kuvia niin huomasin että kaikissa kuvissa jotka ei ole otettu tummaa taustaa vasten näkyy musta piste. Mitä pidempi polttoväli sen tarkempi ja pienempi on musta piste, kun taas 18mm välillä piste näkyy kuvassa isona ja haaleana. "Läiskä" on läpikuultava eli se näyttääkin lähinnä varjolta. Puhdistin linssit ja kameran pinnat, mutta ei auttanut. Osaatteko sanoa onko vika kamerassa vai Tamronin obiskassa? Kiitoksia jo etukäteen jos joku osaa vastata.
Musta piste kuvassa? Nikon D40X + Tamron 18-200mm
--Petri--
6692
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
...kuollut pixeli kennossa. En voi varmaksi sanoa.
Kuollut pikseli pitäisi "toimia" yhtä hyvin kaikilla polttoväleillä.
objektiivilla niin tiedät onko vika kamerassa voi objektivissa.
Ihan hakuammuntaa, mutta pienemmällä aukolla kennon roskat näkyvät paremmin ja zoomien valovoima tuppaa putoamaan polttovälin kasvaessa.
Kuvaa pienimmällä aukolla taivasta sekä laajakulmalla että telellä. Jos pölyä löytyy kennolta, niin nyt sen näkee kunnolla.
Jep, kiitoksia. Kysyin samaa kameralaukun keskustelupalstalla ja siellä tuli sama vinkki eli aukkoa pienentämällä näkee lian helpommin. Pölyä tosiaan vaikuttaisi olevan kennolla, mutta täytyy hommata ensin se ilmapumppu.
Kamera lehdessä aikoinaan niksinä kerrottiin ilmapumpun saa tyhjästä ja pestystä pullosta puhaltimen/imurin.
Pullon korkkiin tehdään ohuen letkun suuruinen reikä.
Kun imuroidaan, on muistettava pulloa puristaessa pitää letkun pää muualla kuin kameran sisällä.Muuten tulee pullossa olevat roskat takaisin kameraan.
Kuolleen kennokohdan huomaa kirkkaasta pisteestä kuvassa.