Mistä löytää Qam ja taajuusarvot?

käytetyn boxin ostanut

Voihan pahus.

Menin sitten ostamaan käytetyn dogiboxin.
Tässä onkin sellainen "vika" että automaattihaku ei löydä kuin yhden kanavan. Pitäisi käsin syöttää jotakin QAM arvoja ja taajuusarvoja. Yritin laittaa taajuuteen erilaisia lukuja ja QAM-arvoakin vaihtelin, mutta huonolla manestyksellä.

Laite antaa kentät Taaj. S/R ja QAM ja niihin pitää itse syöttää lukuja.
Mistä löydän luvut? Googlesta ei ole paljon apua, eikä Welhon aspi osannut auttaa. Käski soittaa Digitaan, joka käski soittaa Welholle. Kukaan ei osaa auttaa. Tyyppi, jolta boxin huusin kuukausi sitten, on jo muuttanut töiden perässä maasta, joten hänestä ei paljon apua enää ole. Onneksi on usb-tikkutelkku kannettavassa, ettei ihan mene televisiottomaksi elämä.

4

1229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itse avun löytänyt
    • vbnvbcn

      Itsellä on kanssa sellainen boxi joka ei osaa etsiä noita taajuuksia ja onpa muuten paskamaista noita itse käsin syöttää :D

      Sit kun vielä pitää tehdä välillä noita tehdasasetusten palautksia!

      Ei saatana mihin tää digi meidät on vieny !

      • Nyt meni telkkarin kattominen niin mahdottomaks kun muutin taloon jossa on ihme qam-järjestelmä eikä mun pikkuset boxit löydä yhtään kanavaa. Monta päivää jo mennyt ilman telkkuu ja alkaa tuntuu että ehkä pärjäis ilmankin. Hyvä. Sitte joku keksi jonkun yle-veron. jos ne alkaa sitä multa ulosottaa,muutan maasta,haen turvapaikkaa vihaista verokarhua paeten.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4822
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3952
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      119
      2257
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      78
      1980
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1366
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1324
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      168
      1296
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      546
      1178
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe