Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

missä on mun

Ongelma siis on seuraava: Olen 24 vuotias nainen ja parisuhteessa ollut jo pitkään. Mulla ei ole seksihaluja. En edes ajattele seksiä. Nyt koitetaan mieheni kanssa sitä että siirrytään kondomiin ja jätän pillerit kokonaan pois. Onko jollain muullakin kokemusta tällaisesta? Meidän suhde on meinaan ajautunu ihan hirveeseen kriisiin tän takia. Mä rakastan häntä ja haluan yhteisen tulevaisuuden niin kuin hänkin. Miten saada siis seksihalut takaisin. Nyt tarvitaan todellisia neuvoja. Voiko muka olla että mussa on nyt liikaa sitä keltarauhashormonia. Mulla on ihan sairas vauvakuumekin mutta se seksi perkele ei vaan huvita. APUA!!!!!
2327
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Heissan!

Hienoa, että olet lähtenyt etsimään apua. Tiedän liian hyvin tapauksen, jossa haluton nainen vain esittää miehelle pidättäytymisen vaatimuksen.

E-pillerit tosiaan kuuluvat ainakin joillakin vaikuttavan halukkuuteen, enkä ole lukenut niiden nostavan sitä. Joten uskoakseni päätöksenne pillereiden jättämisestä on oikea. Tosin aikahan vasta näyttää, oliko halujen puute siitä kiinni.

Oletko kovin kiireinen ja väsynyt? Esitän nyt mielipiteen, joka pohjautuu vain omaan kokemukseeni: useimmat ihmiset tuntuvat jaksava enemmän kuin olisi hyväksi. Minusta näyttää, että elintasokilpailu tai velvollisuudentunto tai jokin sellainen ajaa ihmiset kohtuuttomaan raatamiseen. Kaiken lisäksi minusta näyttää, että monilla ihmisillä väsymys ei ensisijaisesti ilmene väsymyksen tunteena, vaan monenmoisina muina ongelmina, kuten nyt vaikka seksuaalisena haluttomuutena.

Lisäksi näyttää olevan niin, että eri ihmisillä on joistakin synnynnäisistä tai muuten syvälle juurtuneista syistä erilaiset seksuaaliset tarpeet. Esimerkiksi minä kärsin tarpeiden erosta omassa suhteessani mielestän kohtuuttomasti. Kaiken lisäksi, kun olen ottanut asian puheeksi, minut on aina velvoitettu hillitsemään ja rajoittamaan itseäni. Tämänsuuntaisesti on sanonut vaimoni lisäksi parisuhdeneuvojatkin. Ja koska en pidä itseäni julmana ja kylmänä, olen halunnut huomioida vaimoni vähemmät tarpeet parhaani mukaan. Itsestäni kuitenkin tuntuu, että halut ovat patoutuneet ja se pato uhkaa pian murtua. Saatan siis kuvitella, miltä miehestäsi tuntuu.

Lopuksi: tämä on keskustelupalsta, täältä ei heru konkreettista apua. Joku voi onnistua sanomaan jotakin mikä helpottaa, mutta neuvoisin silti ottamaan yhteyttä perheneuvontaan tai vaikka lääkäriin. Sitä kautta - parhaassa tapauksessa - ongelma lähtee purkautumaan.

Äänestä

minulla on ihan vastaava ongelma.. olen ollu poikaystäväni kanssa reilut 2 ja puoli vuotta.. alussa seksiä oli.. mutta yhtäkkiä minua ei enää kiinnostanut yhtäään hän yrittää kaikkensa jotta minulle tulisi edes hiukankin sellainen olo... mutta ei auta mikään.. minua surettaa hänen puolestaan kun joudun aina sanomaan ei.. suhteemme ei kestä tälläistä ja haluan kuitenkin vielä jatkaa hänen kanssaan.. MIKÄ AVUKSI!?!??!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


seksihalut? kirjoitti:

Ongelma siis on seuraava: Olen 24 vuotias nainen ja parisuhteessa ollut jo pitkään. Mulla ei ole seksihaluja. En edes ajattele seksiä. Nyt koitetaan mieheni kanssa sitä että siirrytään kondomiin ja jätän pillerit kokonaan pois. Onko jollain muullakin kokemusta tällaisesta? Meidän suhde on meinaan ajautunu ihan hirveeseen kriisiin tän takia. Mä rakastan häntä ja haluan yhteisen tulevaisuuden niin kuin hänkin. Miten saada siis seksihalut takaisin. Nyt tarvitaan todellisia neuvoja. Voiko muka olla että mussa on nyt liikaa sitä keltarauhashormonia. Mulla on ihan sairas vauvakuumekin mutta se seksi perkele ei vaan huvita. APUA!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu