Itse laskeskelin, että armeijan kestoa voisi lyhentää huomattavasti niin miehistöllä kuin varusmiesjohtajilla. Kun menin armeijaan oli ensimmäiset päivät aikalailla pelkkää odottelua. Muutamia oppitunteja, ruokailuja ja tavaroiden noutamista, mutta suurin osa aikaa pelkkää punkissa makoilua. Mitään ei saanut tehdä koska ei ollut vielä koulutusta ja liikkuakaan ei saanut ennen terveystarkastusta, joka taisi meillä tulla vajaan viikon päästä.
Ensimmäinen kuukausi siivottiin komppaniassa neljä (4) kertaa päivässä ja ottaen huomioon kaikki tupa- ja aluepalvelun tarkastamiset ja siivouksen uusimiset tähän kului n. 2-4 tuntia päivässä aikaa. Aamulla ja päivällä ei tietenkään pystynyt siivoomaan kuin n. 30 minuuttia, koska välillä saattoi tulla jotain muuta ohjelmaa (ruokailu aika usein), jonka vuoksi piti keskeyttää, mutta illalla sitten puunattiin helposti tunnin tai puolentoista ajan, koska koko komppania pääsi vapaalle vasta kun kaikki tuvat olivat päässeet läpi. Talon palkallisten siivoojien oppitunnilla meitä käskettiin siivoamaan korkeintaan kaksi kertaa päivässä, sillä siivoojat eivät ehtineet pestä käytettyjä luuttuja sitä tahtia kuin mitä me siivosimme. Käytännössä siis siivosimme likaisilla luutuilla, jotka likaisina saavissa muhittuaan levittivät bakteereja kaikille pyyhityille pinnoille. Siivoushenkilökunnan mukaan neljästi päivässä siivoaminen oli terveysriski ja muutenkin täysin turhaan koska pöly ei ehtinyt laskeuta välillä vaan nostatimme kokoajan sitä vaan lisää. Seuraavana päivänä olikin komppanian yksikköupseerin oppitunti, jossa kysyimme hänen kantaansa tähän siivousmaniaan. Yliluutnantti totesi, että tässä komppaniassa käskee hän eikä siivoojat, joten neljästi päivässä siivotaan kunnes toisin käsketään, mitä kestikin ensimmäisen kuukauden ajan, josta vähennettiin portaittain ensin kolmeen ja sitten kahteen kertaan päivässä.
Toinen armeijan kompastuskivi tuntui olevan ruokailut. Ruokailut oli järjestetty portaittain siten, että jokaisella komppanialla oli oma aikansa. Odottelu aikaa pihalla tuli kuitenkin jokaiselle varmasti keskimäärin n. 40-60 minuuttia päivässä sillä eihän ruokalaan mahtunut kerralla 150 taistelijaa sisälle. Aika turheuttavaa kuitenkin käyttää esimerkiksi puolesta vuodesta n. 100-200 tuntia ulkona syömään pääsemisen odottelua. Ruokailemiseen oli perusjoukko-osastossa varattu muistaakseni n. tunti, mutta silti piti usein syödä ahmimalla, jos odotteluun meni yli puolet ruokailuajasta. RUK:ssa linjastot ja ruokailuajat oli järjestetty paremmin, jolloin ruokailuun meni ainoastaan n. 40 minuuttia ja aikaa itse syömiseen oli enemmän.
Taidan lopettaa kirjoittamiseni viimeiseen suureen ajansyöjään eli pinkkoihin ja punkkin vaikka pienempiä löytyykin vaikka millä mitoin kuten turhat uusimiset (siis sillä tavoin turhat, että kouluttajatkin myönsivät, että niitä tehdään vain jotta saataisiin aikaa kulumaan), kaappitarkastukset (helposti menee tuntikin ennen lomille lähtöä) ja valmistautumiset (10 minuuttia valmistautuminen, 5 minuuttia ei saa liikkua käytävällä, 3 minuuttia kaapit kiinni, 2 minuuttia istutaan jakkaralla hiljaa, 1 minuutti jäkitetään eli "istutaan asennossa").
Punkat piti olla koko päivän moitteettomassa kunnossa ja lakanan sileys vaikutti olevan komppaniassa taistelu kunnon mitta. Pinkkoja alettiin väsäämään korkeintaan tunti ennen tarkastusta ja alussa sen tekemiseen saattoi mennä puolikin tuntia ja tarkistamiseen 20-40 minuuttia. Iltavahvarissa kuuluikin hienoja lausahduksia varusmiesjohtajien suista kuten tämä taistelija on selvästi rukkiainesta, katsokaa miten suoraan pinkassa menee siniset ja valkoiset raidat. Itse olin ihan hyvä pinkkojen tekemisessä ja rukkiin päästyäni oli suuri yllätys ettei pinkasta siellä tehtykään niin suurta asiaa (ei näköjään lakanan suoruus ollutkaan tärkein asia mitä RUK:ssa arvostettiin). Kaikki tupani äijät eivät kuitenkaan olleet edes kuulletkaan mistään pinkasta (heillä lakana taiteltiin illalla vain siististi sängylle), joten Haminassa jotuivat opettelemaan jonkinlaista pinkan tekoa.Rukissa kuulin koulun johtajan sanovan meille oppitunnilla, ettei hän ymmärrä miksi pinkkoja täytyy tehdä sillä hänen mielestään riittäisi jos lakana taiteltaisiin siististi sängylle (siis ihan peri taitosta eikä mitään raitojen vahtaamista). Ei kuitenkaan lopettanut pinkkatarkastuksia, sillä kyseessä on vanha perinne.
Hieman harmitti, että armeijassa oli niin paljon turhaa asiaa kun tavallisen jääkärin (sissin, tykkimiehen tai miksi häntä kutsut) koulutuksen olisi voinut lyhentää 2/3 osaan siitä mitä se on nyt. Varumiesjohtajillakin palvelusaikaan kuuluu myös tuhottomasti turhaa hommaa. En tiedä miten tämä kaikki turha toiminta kuuluu olennaisena osana Suomen uskottavaan puolustukseen, mutta sodan aikana olisin metsässä huomattavasti iloisempi jos osaan käyttää saamaani kalustoa: sinkoja, miinoja, viestivälineitä, kranaatteja, aseita ym. kuin että osaan kasarmilla taitella lakanan siistitsti. Voimme tietenkin sodassa ehdottaa viholliselle että sota ratkaistaisiin aseiden sijaan siivoamis- ja lakanantaittelukilpailuna.
Loppujen lopuksi olen kuitenkin tyytyväinen, että kävin armeijan. Se otti paljon aikaa, voimia ja henkistä kestokykyä, mutta antoi myös mm. sosiaalisia taitoja, itsevarmuutta ja mukavia muistoja.
Armeijassa likaa turhaa
5
1476
Vastaukset
- kk-mies
Olet palveluksessa, et vain opettelmassa. Peruskoulutuksen jälkeen kuulut kalustoon.
30 tuhatta nuhanenää valmiina puolustamaan Suomea. Katsos puolustusvoimat ei ole pelkkä koulutuslaitos. Toistahan se olisi, jos 30 tuhatta ammattilaista olisi rivissä kaikkina aikoina.
Silloin voisi käydä opittelemassa 2kk ja kotiin.- Suomi kiittää
kun asevelvolliset käyttävät 75% työtunneistaan siivoamiseen ja räjäytettyjen punkkien kokoamiseen. Mikä määrä miestyövuosia, ja mikä hyödyllisyyden taso! Tee työtä jolla on tarkoitus!
- kk-mies
Suomi kiittää kirjoitti:
kun asevelvolliset käyttävät 75% työtunneistaan siivoamiseen ja räjäytettyjen punkkien kokoamiseen. Mikä määrä miestyövuosia, ja mikä hyödyllisyyden taso! Tee työtä jolla on tarkoitus!
No mitä siellä sitten pitäisi tehdä?
- näyttää toimivan
Listasit pajon negatiivisiä asioita, mutta silti kehut olevasi tyytyväinen armeijan käyntiin, eli laitos pystyy aivopesuun. Mikä sen suurin tarkoitus lieneekin.
- almasty
Oikeassa olet mutta mitä tulee tuohon lakanoiden taitteluun ym asioihin niin siitä yksi juttu.Tämä on tietysti vain minun päättelyäni jota ei kukaan ole vahvistanut.Mutta eikös ole tarkoitus että P-kauden aikana katsotaan ketä voidaan mihinkin tehtäviin asettaa,siis jos kaveri tekee pinkat ja punkat käskyistä huolimatta miten sattuu hutaisten.Niin eikö se anna jotain merkkejä siitä ettei hänelle voi uskoa mitään varovaisuutta ja huolellisuutta edellytäviä tehtäviä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1212243Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n582187Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501865EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt81417Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan801408- 941377
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191161Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311150Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men621133- 691000