Elämän parhaat puolet

Elämän parhaat puolet huomaa vasta kun on eläkkeellä, eikä ole kiire minnekään.
8418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

huomaa vasta kun on saanut kuolemantuomion. Valitettavasti.

Äänestä

koko ajan elänyt täyttä elämää laaksoineen ja huippuineen. Ei ole jäänyt elämättä, jos kutsu käy.

Äänestä
  • Onneksi ollaan jo varauduttu tulevaan. Jään Herran huomaan ja nukahdan. Paitsi, kun herään miehen kulkemisiin. Hänellekin on annettu kuolemantuomio, luuydinsyöpä eli myelooma. On juuri sairaalassa valmisteluissa pian tapahtuvaan kantasolukeräykseen. Kevätpuolella sitten saa takaisin ne ja tuhotaan omat solut tieltä. Siinä menee heikoksi vahvempikin. vaikuttaa siltä, kuin olisi saanut ns. jatkoajan. Vaikka eihän noista koskaan tiedä.
    Pienet arjen askareet ovat ihan mukavia nykyään, kun ei ole kiire. Joskus oikein ihmettelen, miten on kerinnyt kaiken tekemään töissä ollessa. Vaikka olihan silloin pienemmät ympyrät sentään. Nyt on pihaa ja taloa enemmän. Elämä on laiffia, vai miten se nyt oli... (Nykänen)

    Äänestä

  • 1947 kirjoitti:

    Onneksi ollaan jo varauduttu tulevaan. Jään Herran huomaan ja nukahdan. Paitsi, kun herään miehen kulkemisiin. Hänellekin on annettu kuolemantuomio, luuydinsyöpä eli myelooma. On juuri sairaalassa valmisteluissa pian tapahtuvaan kantasolukeräykseen. Kevätpuolella sitten saa takaisin ne ja tuhotaan omat solut tieltä. Siinä menee heikoksi vahvempikin. vaikuttaa siltä, kuin olisi saanut ns. jatkoajan. Vaikka eihän noista koskaan tiedä.
    Pienet arjen askareet ovat ihan mukavia nykyään, kun ei ole kiire. Joskus oikein ihmettelen, miten on kerinnyt kaiken tekemään töissä ollessa. Vaikka olihan silloin pienemmät ympyrät sentään. Nyt on pihaa ja taloa enemmän. Elämä on laiffia, vai miten se nyt oli... (Nykänen)

    jatkoajan. Mieheni parantui peräsuolen syövästä, mutta 7 vuotta myöhemmin sekunnit maantiellä eivät olleet hänen puolellaan. Elämä on arvaamaton. On elettävä tätä hetkeä.

    Äänestä

ole elämääkään. Sanotaan että kuudenkympin ja kuoleman välillä, taitaa pitää paikkansa.

Äänestä
  • pidä paikkaansa. Kyllä näihin muutamaan jakson alkuvuoteen on mahtunut elämää laidasta laitaan.

    Äänestä

  • Sitä elämää on kodin ulkopuolellakin! Ýstävä hyvä, älä ruoki masennusta jäämällä neljän seinän sisälle, jos suinkin voit ulos lähteä. Etkö löytäisi joitakin säännöllistä paria harrastusmenoa, jotka ainakin itselläni auttavat jäsentämään viikkoa ja piristämään mieltä? Ystäviäkin sieltä löytyy, vieläpä samanhenkisiä. Olen saanut monta uutta hyvää tuttua eläkeiässä noista harrastuksista.

    Maailma on aivan tulvillaan mielenkiintoista tekemistä sinullekin, jos vain koettaisit sitkeästi suuntautua ulospäin. Jos olisit lähellä, tulisin hakemaan sinut vaikkapa vain sunnuntaikävelylle ja vähän juttelemaan elämänmenosta. :)

    Äänestä

  • old_profile_33466 kirjoitti:

    Sitä elämää on kodin ulkopuolellakin! Ýstävä hyvä, älä ruoki masennusta jäämällä neljän seinän sisälle, jos suinkin voit ulos lähteä. Etkö löytäisi joitakin säännöllistä paria harrastusmenoa, jotka ainakin itselläni auttavat jäsentämään viikkoa ja piristämään mieltä? Ystäviäkin sieltä löytyy, vieläpä samanhenkisiä. Olen saanut monta uutta hyvää tuttua eläkeiässä noista harrastuksista.

    Maailma on aivan tulvillaan mielenkiintoista tekemistä sinullekin, jos vain koettaisit sitkeästi suuntautua ulospäin. Jos olisit lähellä, tulisin hakemaan sinut vaikkapa vain sunnuntaikävelylle ja vähän juttelemaan elämänmenosta. :)

    Vieläkin menen viideltä kaupunkireissulle. Aiheena hengelliset asiat. Sitä ammentaakin pysyvää iloa, mikä ei murru olosuhteiden muuttuessakaan.
    Onneksi mies päästää. Niitäkin on, jotka pitävät vaimon kotona.
    Eli elämä on juuri minulle sopivaa. Menoa ja rauhaa tasapuolisesti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


anita....... kirjoitti:

Elämän parhaat puolet huomaa vasta kun on eläkkeellä, eikä ole kiire minnekään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu