Mitä tehdä kun ääni tulee eri aikaan kuvan kanssa.. (videotykki ja kotiteatteri järjestelmä). Aikasemmin laitteet toiminut moitteettomasti, mutta viime aikoina kaikki elokuvat ovat näyttäneet dupatuilta ja se alkaa jo olemaan häiritsevää. Missä vika?
Onko laitteet mahdollista synkronoida jotenkin keskenään?
Kiitos etukäteen avustanne!
Onko laitteet mahdollista synkronoida jotenkin keskenään?
Kiitos etukäteen avustanne!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Riippuen viritinvahvistimestasi, sieltä pitäisi löytyä asetuskohta jolla kohdistetaan "lipsync".
eipä löytynyt sellaista valikosta...onpa kinkkistä... elikkä vika on kotiteatterijärjestelmän asetuksissa? Vai videotykin asetuksissa? Mielenkiintoista että se on nyt ruvennut temppuilemaan ja laitteita ei ole siirretty/irroitettu eikä muutettu asetuksia..
Tykissä vika tuskin on, ellei ääni sen kautta jostain syystä kierrä (itse en tähän yleensä mitään syytä keksi).
Tulevatko ääni ja kuva soittimeen hdmi-piuhan yli? Näissä on kuulema ollut jotain synkkaongelmia, josta syystä tuo lipsync-toiminnallisuus on olemassa. Joko manuaalisesti (säädetään kuvan ja äänen suhdetta käsin) tai automaattisesti (HDMI 1.3:ssa on mukana synkkaustieto, joten pitäisi onnistua).
Tietysti jos videotykissä on jonkinlainen bufferointiominaisuus kuvaa parantamassa, voisi se selittää kuvan tulemisen jälkijunassa... Mutta tuskin huomattavasti.
Jos mitään ei ole muutettu tai laitteita siirretty, tulee minulla ensimmäisenä mieleen, että hdmi-signaalin taso on ollut "niillä rajoilla" ennen, ja jostain syystä, joka on vaikka lämpölaajeneminen tai ihan pieni kosketus johtoon, on signaali huonontunut sen verran, että hdmi-tasoksi on tiputettu 1.1, jossa ei ole mukana synkkaustietoa.
Ota (hdmi-)piuhat irti, varmista että ovat puhtaat ja laita kunnolla takaisin kiinni.
Oletko tehnyt minkään valtakunnan resetointia laitteisiin. Vedä KAIKKIEN kotiteatterijärjestelmän laitteiden verkkojohdot seinästä irti muutamaksi minuutiksi ja kytke sitten uudelleen.
Kiitos paljon avusta! Piuhojen irroittaminen ja puhdistaminen auttoi heti, nyt voi nauttia taas leffojen katselusta. Hiukan viisaanpana taas. Kiitos vielä kerran!