Veneen kuljetus Ruotsista

Onko jollakin kokemusta mitä suunnilleen kustantaisi 8m/3tonnin kokoluokan veneen fyysinen tuonti Suomeen?

Kesällähän sen voisi sieltä ajaakin mutta nyt olisi kiinnostus tuoda se talvella.
73967
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

sanoa ja arvoida noin vähäisillä tiedoilla.

Antamillasi tiedoilla voi vain arvioida hintaa n.100€....tuhansiin euroihin.

Kun et edes kertonut paikkaa? Ruotsi on pidempi maa kuin Suomi ja vene voi olla vaikka Torniojärvellä taikka Göteborgissa mutta todennäköisesti sillä välillä jossain?

Mutta jos veneesi on vaikka Haaparannalla ja haluat sen Tornioon niin ei paljon maksane ja sillon vene on siirretty Ruotsista Suomeen.

Haluatko tuoda sen autolla ja laivalla Turkuun vai Helsinkiin vai autolla Haaparannan kautta? tai junalla samaa reittiä?

Miksi sitä ei voi tuoda ajamalla tai purjehtien vesitse? nythän on sulaa vettä eteläsuomessa ja ruotsissa vaikka kuinka paljon (kunhan vain ei veneesi ole Luuleossa, jossa on jo jäätä)

Tässä kuitenkin linkki yhden firman sivuille ja he osaavat varmaan arvioida hintaa hyvinkin tarkasti kunhan kerrot heille mitä, mistä,mihin ja milloin haluat tuoda, ja googlella löytynee lisääkin "fyysisiä" siirtäjiä.

http://vinces.fi/fin/v/ota-yhteytta

Äänestä

Kannattaa kysellä huolinta ja muuttofirmoistakin jos saa paluukuormana tuotua. Kyselin aikoinaan, niin saksasta olisi 10m vene tullut n.2000 € hinnalla.

Äänestä

Ruotsissa(jos se on etelä-Ruotsissa)ja ajat sen vaikka Hankoon. Sieltä ylös ja

Äänestä

Kysele suoraan kuljetusliikkeistä, paluukuormana voi tulla halvallakin. Täysperävaunu menee 700--1.000 eurolla yli ruotsiin yritysasiakkaille.

Kokeile länsirannikon liikkeitä, esim Ahola Trans tai Scandic Trans. DHL...

Äänestä
  • Edellyttänee erikoiskuljetusta, eli saattoautoja ja erikoislupia jne.

    Äänestä

juttu. Kustannukset riippuu paljolti siitä missä päin Ruotsia veneesi on jne.

Äänestä
  • Soita ekaks vaikka Aholatransport:lle ne vievät paljon uusia veneitä suomesta ruotsiin. Joten niillä on kyllä kalustoa siihen hommaan jolloin ne samoilla autoilla voivat tuoda myös takaisin. On ainakin yhdes autos kohtuullinen nosturikin jolla nostokin onnistuu. Kertovat kyllä tarkan hinnankin sille hommalle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maitse/laivalla kirjoitti:

Onko jollakin kokemusta mitä suunnilleen kustantaisi 8m/3tonnin kokoluokan veneen fyysinen tuonti Suomeen?

Kesällähän sen voisi sieltä ajaakin mutta nyt olisi kiinnostus tuoda se talvella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu