Mikä kissa lemmikiksi?

Ollaan harkittu kissan ottamista lemmikiksi. Mutta vaikeaa päättää,millainen.Saisi olla seurallinen,melko rauhallinen...Ollaan katteltu exotic -maine coon- pyhä birmat kissanpentuja,mutta ei osata päättää. Tietysti hintakin ratkaisee. Mitä te muut suosittelette lemmikiksi kotiin? Ja tiedättekö mainittujen kissojen (pentujen)hintoja?
101487
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Hei!

En osaa noista roduista sen enempää kertoa, mutta Maine Cooneja tavanneena voin sanoa, että ne ovat upeita :) Tosin aika moni kasvattaja taitaa vaatia kissalle ulkotarhaa tai sitten ulkoilutusta valjaissa.

Lemmikiksi käy periaatteessa mikä tahansa rotuinen kissa, kasvattajat valikoivat pentujen ostajat kiinnostuksen mukaan. Eli he eivät myy lupaavinta pentuaan ihmiselle, joka todennäköisesti ei koskaan lähde kissansa kanssa näyttelyyn.

Rotua valittaessa kannattaa kiinnittää huomiota turkin laatuun/määrään. Karvanlähtöaikaan pitkäkarvaista kissaa saa harjata päivittäin ja silti karvaa on joka puolella..

Kissa kuin kissa rotuun katsomatta on pentuna vilkas ja energinen. Rauhallisen kissasta saa, jos sille ei tarjoa virikkeitä, mutta samalla kissa lihoaa helpommin, kun sen liikunta on melko vähäistä. Jos tarkoitit rauhallisella kissaa, joka on aktiivinen, mutta osaa myös rauhoittua, ei rodulla ole väliä ;)

Rotukissanäyttelyissä pääsee helposti näkemään monen eri rodun edustajia, ja samalla saa keskusteltua kasvattajien kanssa rodun luonteesta jne. Rohkeasti niihin katselemaan, eiköhän se unelmien kisu lopulta selviä teillekin :)

Onnea kissan hankintaan!

Äänestä

Tuo edellinen vinkki että käy kissanäyttelyssä on oikein hyvä. Kissanäyttelyssä näkee kaikenlaisia kissoja ja voi hyvin tutustua niihin kyselemällä omistajilta ja niiden kasvattajilta.

Myös täältä löytää rotukissoista tietoa:
http://www.kissaliitto.fi/rodut.php
Rotujen omilta sivuilta pääsee rotuyhdistysten sivuille mistä saat vielä lisää tietoa roduista.

Äänestä

Ehdottaisin Brittiläistä lyhytkarvaa,se on sopivan seurallinen ja rauhallinen kissarotu.Meillä itsellä on sellainen puolivuotias tyttöpentu(väriltään sininen) ja se on aivan ihana.Ei ole kovinkaan äänekäs vaan mukava kurisija ja hiljaisella äänellä joskus vähän naukaisee,seurailee mukavasti kotona sinun touhujasi mihin menetkin,vessaankaan et pääse yksin vaan kissa tulee perässä samoin suihkuun.Suosittelen!

Äänestä

hinnat lähtevät n.800eurosta. Kannattaa valita pentu sellaiselta kasvattajalta joka testaa kasvatuskissansa ainakin HCM (DNA,ultra),FELV,FIV ja sienen varalta.
Coonipentuja ja kasvattajia voi katsoa ainakin rotuyhdistyksen sivujen kautta(sivut on tällä hetkellä remontissa).
http://www.kissaliitto.fi/yhdistykset/mainecoon.php

Äänestä

Ei kannata hankkia rotukissaa lemmikiksi. Jos vähän erikoisemman näköistä kissaa haluat, niin sekoituskin voisi sopia hyvin.

Äänestä
  • Rotukissa käy lemmikiksi ihan yhtä hyvin kuin maatiainenkin.

    Yhtä hyvinhän sitä voisi sanoa, että rotukoiraa ei kannata ottaa lemmikiksi vaan ottaa mieluummin sekarotuisen. Yhtä päätön kommentti...

    Äänestä

  • ei kannata? kirjoitti:

    Rotukissa käy lemmikiksi ihan yhtä hyvin kuin maatiainenkin.

    Yhtä hyvinhän sitä voisi sanoa, että rotukoiraa ei kannata ottaa lemmikiksi vaan ottaa mieluummin sekarotuisen. Yhtä päätön kommentti...

    Koirien kohdalla ihan sama juttu. Ei kannata maksaa turhasta. Maatiainen täyttää lemmikin tarpeen siinä kuin kallis rotukissakin. Paljon halvemmalla vain.

    Äänestä

  • yhtenä kirjoitti:

    Koirien kohdalla ihan sama juttu. Ei kannata maksaa turhasta. Maatiainen täyttää lemmikin tarpeen siinä kuin kallis rotukissakin. Paljon halvemmalla vain.

    Jos haluat tietyn luonteenpiirteen omaavan kissan, löytyy se helpommin rotukissoista kuin maatiaisista. Ei kissallakaan kasvatus kaikkia asioita ratkaise mutta rodun perusominaisuudet useinmiten täyttyvät. Toiset ovat äänekkäitä, toiset sylissä viihtyviä, toiset itsenäisiä jne...
    Maatiainen voi olla ihana kissa mutta pentua hankittaessa rotukissa on varmempi vaihtoehto.

    Äänestä

  • rotukissamme naaras on ostettu lemmikkinä,ja olemme tyytyväisiä myös toiseen kissaamme joka on sekarotuinen uros

    Äänestä

lemmikkitasoisen hinnat liikkuvat 700-750€ paikkeilla.

Birma on suhteellisen rauhallinen rotu. Kyllä se tietenkin leikkii ja vaatii huomiota, mutta osaa myös välillä rauhoittua. On myös hyvin sosiaalinen rotu ja oma birmani on tähän mennessä hurmannut kaikki tuttavani. Itseasiasas tätini ihastui niin poikaan että hankki oman birman :D

Birman turkki on myös helppohoitoinen, vaikka onkin puolipitkäkarvainen. Harjaus kerran viikkoon riittää, pestä tarttii vain tarpeen vaatiessa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


>miau< kirjoitti:

Ollaan harkittu kissan ottamista lemmikiksi. Mutta vaikeaa päättää,millainen.Saisi olla seurallinen,melko rauhallinen...Ollaan katteltu exotic -maine coon- pyhä birmat kissanpentuja,mutta ei osata päättää. Tietysti hintakin ratkaisee. Mitä te muut suosittelette lemmikiksi kotiin? Ja tiedättekö mainittujen kissojen (pentujen)hintoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu