Ajattelin pinnoittaa sokkelin ensi kesänä. Harkinnassa olisi optirocin rouhepinnoite. Mitenkähän pysyy, kun sokkeli on valettu vesivanerimuottiin ja on erittäin sileä. Pitääkö karhentaa tai käsitellä jollakin betonipeittausaineella ennen kiinnityslaastin levitystä? Vai olisiko parempi vain maalata?
Rouhepinta sokkeliin?
Harkinnassa
31324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Me laitoimme viime kesänä sellaisen Tikkurilan YKI-rouhepinnoitteen. Se on sellaista läpivärjättyä massaa, maalin ja "mykyrän" sekoitusta. Sokkeli oli noin 2 vuotta vanha eli kuivunut hyvin. Se karhennettiin/hiottiin rälläkän jollakin kuppilaikalla. Aine nosteltiin lastalla sokkeliin ja hierrettiin muovihiertimellä. Ihan hyvän näköinen tuli ja värisävyiksi saa kaikki mitä värikartoilta löytyy.
molemmista tuotteista. Tuo tikkurilan Yki on kyllä äkkinäiselle huomattavasti helpompi tuote laittaa kuin kivirouheet. Ja varsinkin hukka olematon.
älä pilaa sitä. Harmaa o hyvä väri sokkelissa ja sileä pinta paras mahdollinen.