Eräkirjailija Karsikas

MMM

Olen viime aikoina lueskellut kirjailija ja luonnossakulkija Karsikkaan luomia opuksia.

Aluksi olia aivan taatusti samaa mieltä hänen kanssaan luonnon ja elämän ekosenrisyyydestä ja niin edelleen, että luonnosta eväänsä ottaminen on sitä kaikkein parasta ja halvinta/ luontoa säästävintä toimintaa...Niin sen pitäisikin olla.

Niiinhän se on. Periaatteessa.

Vaan: Miten se hänkään olisi tuota Lappia niin kolunnu ja niistä kämpistä ja niiden kaminoista kirjoitellut, ellei niitä olisi ollut???

Siis: Jokupa net kämpät mm. Mantoselälle ja -Ojalle - ei Karsikas! - on rakentanut ja voimia ja luontoa niihin kuluttanut, että Karsikas voisi kuleksia ja muka Ilmaista elämäänsä viettää ja sitä mainostaa.

Hänhän mainostaa ja peräänkuuluttaa teollisuudesta ja muista ihmisistä näennäisesti riippumatonta elämää. Todellisuudessa se aivan luontojaan olisi laavu asumista, jota hän näyttää vieroksuvan ( miten talvella käy? Kiepissä tai lumiluolassa kaiketi..?. Voi laittaa kommenttia tähän itse kukin, joka tutaa asia itselleen olevan tärkeän ja niin edelleen....

1

594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karsikas..

      on hyvä kirjoittaja. Ei voi moittia. Hän ei ole kuitenkaan mikään varsinainen eränkävijä. Kuten sanoit, ja itsekin sanoo, että yöpyy kämpillä, tuskin on kertaakaan ollut laavussa, ulkosalla tai teltassa yötä.

      Hän on myös tavaran perään. Reppu ja ase oltava viimeistä huutoa ja parasta mahdollista. Hänellä on turhan kalliit varusteet.

      Eräässä kirjassa hän toi sellaisen näkemyksen esiin, jota soisi muidenkin metsästäjien noudattavan: Hän oli ampumassa lintua oksalle, mutta jätti ampumatta, koska tiesi ampumasuunnassa olevan kylän parin kilometrin päässä. Jos olisi ampunut ohi, luoti olisi lentänyt kylään.

      Siinä mielessä kunnioitettava mies, että väsäsi väitöskirjan ekoajattelusta ja keksi termin ekoprimaritismi. Pyrkii mukamas itsekin sen mukaan elämään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4118
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      26
      2980
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1328
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 133
      891
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe