Juho Eerola olit siis ainoa politiikko joka vastusti ökyveneille rakennettavaa aluetta.150.000 euroa on iso raha kaupungissa ,jossa vanhukset jonottavat terveyskeskuksiin.Tuleeko sinne edes kotimaisia veneitä säilytykseen/huoltoon-TUSKIN.
Kerrotko,jos sinulla on siihen lupa hankeen puolustajien nimet.
Tää touhu on mennyt ihan mahdottomaksi.
EIKÖ NIILLE VOI KUKAAN MITÄÄN!!!!
Kerrotko,jos sinulla on siihen lupa hankeen puolustajien nimet.
Tää touhu on mennyt ihan mahdottomaksi.
EIKÖ NIILLE VOI KUKAAN MITÄÄN!!!!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Venäläisten ökyveneet eivät pikkusatamiin mahdu.Joku paikka niillekin pitää olla ja vaikka alue lohkaisee ison siivun,niin vielä sinne vastarannalle ne "kelluvat"mahtuvat.Puhun siis hovinsaaren enkä mussalon kelluvista taloista.
Kyllä! Vierasvene paikka/alue PITÄÄ olla paikassa joka tunnetaan Merikaupunkina Kotka.
koittais se päivä että tavalliset hovinsaaren venepaikan omistajat saisvat vesipisteen josta sais makean veden
Lähitulevaisuudessa satsataan ökyveneisiin.Hovinsaaren venemiehet ovat huomattavasti vanhempia, ennenkuin heille mitään veneilyyn liittyvää järjestyy.Venäjän ökyt on ykkösasia,sen jälkeen akvaario,merimuseo,parkkihalli,kelluvat talot ym ym
Kelluvattalot ois kyllä kiva. Mutta kun ei vyhveä.
Miks ne kelluvattalot on paritaloja.Haluaisin olla yksin,jos mul ois kivee rakennuttaa sellanen.
santalahteen ,niin sen jälkeen voi hakea asumispaikkaa veneestä,tai rakentaa kelluvan talon. sitten ei ainakaan voi estää rakentamista koska niistä tulee ennakko tapaus uivassa asunnossa asumiseen, nyt olis ollut finjetillä hyvä paikka asunnon tuotannossa.
kokoonpano Kotkassa, joka tuo enemmän rahaa Kotkalle, kuin kuluttaa. Eikös tuo 150 000e ole kuitenkin pienempi summa kuin se Lindelöfin haaveilema 2 500 000 euron pingviiniallas ?? Häh ? Ainakin kun itse katselin Sapokkaa viime kesänä, niin siellä oli tosi paljon ökypaatteja vierivieressä. Rakennuttaja on ainakin yksityinen, eikä saa tietääkseni mitään vuokratakuita kaupungilta 1 500 000 euron edestä vuosittain niin kuin se kulttuurisatamahalliviritys. Madonnakin menee Jätkäsaareen.
Taantuma kylläkin saattaa pitää huolen, että niitä made in russia veneitä ei tule siihen tahtiin Kotkan sorsarannoille kuin viime kesinä.
Tässä on se hyvä puoli, että sijoitusriskiä ei ota harteilleen kaupunki, vaan yksityinen omistaja. Tuloja se jokatapauksessa tuo netommin kaupungille.
Voi olla, että Räikkönen piipahtaa jahdillaan siinä uudessa ökylaiturissa.