Voiko alle 17-vuotiaan pakottaa tekemään abortin vastoin omaa tahtoaan? Vanhemmat, viranomaiset, tms?
Alle 17-vuotiaan abortti
16
1073
Vastaukset
- ...M....
ei voi!
- kestäköön!
Jos alle 17-vuotias tulee raskaaksi ja on siis harrastanut / harrastaa seksiä synnyttäkööt myös sen seurauksen eli lapsokaisen.
Sitten on yhteiskunnan tehtävä hoitaa tuo alaikäinen lapsisynnyttäjä ja hänen lapsensa.
Elämme aikaa, jossa oikein tyrkytetään seksiä niin nuorille, jotka eivät sitä välttämättä vielä tarvitse. Joillakin alle 17-vuotiailla voi olla kuitenkin seksuaaliset tarpeensakin, koska luonto on tehnyt heistä jo sukukypsiä.
Abortti vaurioittaa monella tavalla. Ketään ei voi pakottaa aborttiin. On ihmisoikeus saada synnyttää oma lapsensa, vaikka olisi alaikäinen.
Miksi tällainen vahinko tapahtui juuri tälle alle 17-vuotiaalle? Mitä emme olleet ottaneet huomioon antaessamme hänelle seksuaalikasvatusta? Minkälaisen esimerkin ja viestin yhteiskuntamme on hänelle lähettänyt seksiasioissa? Eikö hän ole käynyt rippikoulua ja siellä kuullut edes puhuttavan aborttivideosta. Minkälaisessa täydellisessä eristyksessä tuo ylikypsä alle 17-vuotias on elänyt tässä yhteiskunnassa kun hän samanaikaisesti harrastaa seksiä ja toisaalta ei muka tiedä siitä ja sen seurauksista mitään?
Minkälainen koulu meillä on joka ei kerro ihmisen kehityksestä äitinsä vatsassa muka mitään - eläinten pennuista kyllä puhutaan. Jo pienelle lapselle voi näyttää pienen nuken ja kertoa (vaikka ympäristöopin tunnilla), että tällainen se vauva on kun se on äidin masussa vaikka vielä ei ulospäin näy, että äiti odottaa vauvaa.
Terveisin
aborttiblogin pitäjä- asiaa..
auttaa yhtään sen enempää valheellinen propaganda.
- pitäjä
kerrotko millä tavalla abortti vaurioittaa? Jos se on, kuten näköjään onkin, sinua vaurioittanut, se ei tarkoita, että abortti vaurioittaa normaaleita ihmisiä!
- vahingoittaa
pitäjä kirjoitti:
kerrotko millä tavalla abortti vaurioittaa? Jos se on, kuten näköjään onkin, sinua vaurioittanut, se ei tarkoita, että abortti vaurioittaa normaaleita ihmisiä!
Synnytyskin vahingoittaa. Pahimmassa tapauksessa joutuu keisarinleikkaukseen ja muutenkin esim väliliha voidaan joutua leikkaamaan.
- teiniäitejä
Aborttiin pakottaminen tai edes painostaminen on Suomen lain mukaan rangaistava rikos. Valitettavasti alaikäinen lähes poikkeukksetta ohjataan aborttiin keskustematta mahdollisuudesta synnyttää lapsi. Teiniraskaus ei ole mikään maailmanloppu; Suomessakin on monia onnellisia teiniäitejä! Äidiksi kypsytään raskauden myötä, äidin rakkaus kasvaa päivä päivältä raskauden ja lapsen syntymisn myötä. Älä pelkää ottaa vastaan ihaninta lahjaa minkä ihminen voi saada.
Teille teinin vanhempi älä pilaa lapsesi elämää painostamalla häntä aborttiin. Salli lapsenlapsesi elää.- teiniäiti
Tein ensimmäisen lapseni kun olin hädin tuskin täyttänyt seitsemäntoista, toinen syntyi parikymppisenä.
Sanon kokemuksesta että silloin ei ole valmis äidiksi, ei missään tapauksessa.
Onnistuin kasvattamaan lapsista
(isä oli juoppo)kunnon kansalaisia.
mutta tuli henkisiä ja fyysisiä trumoja.
En ala eritellä tarkemmin, älykäs ihminen ymmärtää muutenkin.
Rakastan lapsiani, mutta olisin toivonut heille kypsemmän ja valmiimman äidin.
En ole aborttia vastaan kunhan se tehdään tarpeeksi ajoissa.
Minulle on tehty kaksi, en olisi jaksanut kasvattaa enää yhtään lasta.
Juopossa miehessä on ollut tarpeeksi riesaa.
- Vaihtis
Miksi joku pitäisi pakottaa tekemään abortti vasten tahtoaan?
Eikö jokaisella ole oikeus synnyttää lapsi?
Abortti ei ole aina se helpoin vaihtoehto, moni ei halua lopettaa oman lapsensa elämää ja siihen ei saa ketään pakottaa.- vastuuta
Kyllä jos seksiä harrastaa niin täytyy olla valmis vastaamaan seurauksista. Tämä tarkoittaa sitä että olet valmis joko synnyttämään lapsen tai tekemään abortin. Jos tuntuu ettei halua kumpaakaan joutua kokemaan on parempi vielä odottaa ennen kuin aloittaa seksielämän. Ehkäisykään ei aina ole satavarmaa.
- lähtien
vastuuta kirjoitti:
Kyllä jos seksiä harrastaa niin täytyy olla valmis vastaamaan seurauksista. Tämä tarkoittaa sitä että olet valmis joko synnyttämään lapsen tai tekemään abortin. Jos tuntuu ettei halua kumpaakaan joutua kokemaan on parempi vielä odottaa ennen kuin aloittaa seksielämän. Ehkäisykään ei aina ole satavarmaa.
tappaminen on ollut muuta kuin pelkurimaista vastuun pakenemista?
- vastuuta
lähtien kirjoitti:
tappaminen on ollut muuta kuin pelkurimaista vastuun pakenemista?
Olen perustellut tämän mielipiteeni jo joskus aikaisemminkin joten en nyt jaksa sitä toistaa. Tiivistetään se vaikka näin että mielestäni abortti ei ole murha eikä tappo. Nukun siis yöni hyvin. Kiitos ja näkemiin.
- yhtä
vastuuta kirjoitti:
Olen perustellut tämän mielipiteeni jo joskus aikaisemminkin joten en nyt jaksa sitä toistaa. Tiivistetään se vaikka näin että mielestäni abortti ei ole murha eikä tappo. Nukun siis yöni hyvin. Kiitos ja näkemiin.
tyhjän kanssa "perusteltu" kuin ennekin.
- #noora
yhtä kirjoitti:
tyhjän kanssa "perusteltu" kuin ennekin.
Se voi olla tyhjän kanssa perusteltu sinulle koska olet eri mieltä. Mutta itse olen samaa mieltä siinä että abortti ei ole murha. Siksi se on minulle(kin) riittävä peruste. Outoa muutenkin että tänne palstalle kirjoittavat ihmiset eivät ikinä voi vaan hyväksyä sitä, että ovat eri mieltä eikä se miksikään muutu.
- almasty
painostaa lastasi tekemään aborttia.Kaikillehan pitäisi olla selvää ettei abortti ole ehkäisykeino,vaan se on tarkoitettu tilanteisiin joissa naisen henki vaarantuisi raskauden tai synnytyksen takia tai jos tiedetään etukäteen että syntyvän lapsen elämä tulee olemaan pelkkää kärsimystä ja hän ei kykenisi tulevassa elämässään huolehtimaan itsestään.Kun itse olet aikanasi tehnyt päätöksen tehdä tai pitää sinulle tulossa oleva lapsi olet tehnyt myös päätöksen siitä,että huolehdit lapsestasi ja hänen intresseistään myös tämänkaltaisessa tilanteessa.Sinun tehtäväsi on nyt tukea ja ohjata tytärtäsi tässä tilanteessaan ja tarvittaessa ottaa vastuuta alaikäisen tyttäresi lapsenlapsestakin.Se nyt vain yksinkertaisesti kuuluu sinun velvollisuuksiisi vanhempana ja kasvattjana siihen asti kunnes tyttäresi on riittävän vanha ja kykenevä huolehtimaan lapsestaan täysin itsenäisesti.
- tulppa P*lluun
yleensähän ne isovanhemmat ovat teiniäitien lapsille enemmän vanhempia kuin teiniäidit itse, koska teiniäideillä on "parempaa puuhaa" kun pitäisi lasta hoitaa..
mun mielestä tossa pitäisi esittää ultimatumi likalle. että jos hän haluaa sen lapsen niin sopii myös aikuistua ja hommata se oma kämppä ja oma toimeentulo. ei voida eikä saada aina olettaa että "kyllä joku aina auttaa", ei sillä pärjää maailmassa.
mitä tyttöparankin elämästä tulee kun nyt sen lapsen synnyttää..ei ammattia, ei työtä, ei omaa itsenäistä elämää..yksi sossukerjäläinen lisää.
ehkä sen tytön ajatuksia pitäisi valaista sen verran että kertoo MIKÄ se lapsi on, MITÄ se lapsi vaatii, ja lapsi ei tule ikuisesti pysymään "söpönä pikku nyyttinä" jota esitellään kavereille.
ei voi muuta kuin sääliä isovanhempia..heillä tulee olemaan rankempaa kuin teiniäidillä..hoidetaan oma lapsi ja sitten vielä lapsenlapsi, odotas vaan kun likka pamahtaa uudelleen paksuksi..kännihuuruissa käy paneksimassa.
- Ei voi
Kyllä nuoren oma tahto on se ratkaiseva. Yksikään ei viranomainen eivätkä vanhemmat voi "pakottaa" aborttiin. Tällöin mennään rikoslain puolelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse834597Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1103820Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1733612Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.552046Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1291104
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 57963
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27882