Jos kuolee ilman

ketään läheistä

Kuka hoitaa asunnon myynnin, omaisuuden, hautajaiset j.n.e. Pitäisikö järjestää omat hautajaiset ennen kuolemaa. Olisiko järkevää ottaa yhteyttä asianajajaan elossa ollessa.? Voisiko lakimiehiin luottaa luovuttamalla kaikki henkilötiedot?

4

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ole ketään

      Jos ei ole ketään omaisia eikä jätä jälkeensä testamenttia, niin ole huoletta. Kyllä valtio/kunta pojastaan/tyttärestään huolta pitää.
      Laittaa kuoppaan ja pistää omaisuuden lihoiksi.
      Miksi tuhlata rahoja elämänsä aikana johonkin asianajajaan kun sillä ei sinulle ole mitään väliä kuolemasi jälkeen.

    • ei ole ketään

      läheistä tai sukulaista hoitamassa asioita kuoleman jälkeen, niin yhteiskunta hoitaa ne.

      Mutta kannattaa eläessään tehdä testamentti omaisuudesta vaikka jollekin hyväntekeväisyysjärjestölle. Moni testamenttaa omaisuuden esim eläinsuojeluun, vanhusten hyväksi tai nimeää mihin haluaa.

      Esim serkut eivät peri mitään jos on niin käynyt ettei ole läheisimpiä sukulaisia elossa.

    • Seuraavaa:
      Tee testamentti minun hyväkseni niin ei tarvitse pohtia tuollaisia asioita, vaan voit ihan rauhassa siirtyä ajasta ikuisuuteen. Minä kyllä hoidan asiat sen jälkeen. Myös muut henkilöt, joilla ei ole omaisia, voivat kääntyä minun puoleeni luottamuksella testamenttiasioissaan. Olen valmis ottamaan vastaan sekä isonmpia, että myöskin vähäpätöisempiä sekä kiinteää, että mahdollisesti myös irtainta omaisuutta..

      • hyvä sydän sullako?

        Otatko myös vainajan velat maksettaviksesi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      98
      4214
    2. 78
      3477
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3084
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      82
      2556
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2366
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      207
      2162
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2091
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      880
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      73
      811
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      776
    Aihe