Löytyykö joltakin linkki tai ohjeita, jolla lasten laskettelusuksien pohjan saisi kotioloissa voideltua kuntoon. Metsässä laskemisen ja temppujen tekemisen jälkeen pohjat ovat täynnä uria.
Vahan lämpölevittämiseen ja siklaamiseen asti kaikki kohtalaisen hallussa, mutta loppukäsittelyyn ja viimeistelyyn löytyy ohjeistusta sekoittavan paljon.
Kiitollinen mahdollisista vinkeistä.
Laskettelusuksien luistovoitelu
2
627
Vastaukset
- JussiPussi
Jep, minuakin kiinnostaa tämä aihe... olen ollut käsityksessä, että samat temput kuin murtsikoillakin; harjaus ja kiillotus lopputoimenpiteinä?
-J - näin:
luistovoidetta silitysraudalla koko pohjaan, sitten siklaus kun on kunnolla jäähtynyt ja imeytynyt.
Seuraavaksi nailonharjalla (siis voitelykäyttöön tarkoitetulla) pitkittäissuuntaisia vetoja hetken aikaa ja lopuksi jollain kuivalla rätillä pyyhkäisy, itselläni on vanha mikrokuituinen siivousliina, joku käyttää vanhoja sukkahousujakin - eläköön Pirkka-niksit!
Lasten suksien hoitoon ihan riittävä temppu (ja mikä ettei aikuistekin).
Ihan samat kikat siis kuin murtsikkavehkeillekin.
Jos kantteja haluaa terotella niin siihen tarkoitukseen on viiloja ja kaupan myyjä neuvoo tekniikan.
Niille naarmuille siellä pohjassa ei voitelulla mahda mitään, mutta eihän ne tahtia haittaa jos eivät nyt ihan poikittain ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1117151- 954721
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista594697Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee493859- 513788
- 2153748
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san263333- 512711
- 372594
- 382289