Influenssan kesto sekä jälkitauti

Kipiä

Nyt on menossa viides päivä influenssan kourissa.

Kuinka kauan tauti yleensä kestää?

Entä kuinka nopeasti oireiden kaikkottua voi mennä töihin pelkäämättä tartuttavansa kaikkia muita?

Missä vaiheessa jälkitauti puhkeaa jos on puhjetakseen.

7

9612

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vasta alkua.....

      itselläni neljäs sairaslomaviikko menossa influessan takia.Kuumetta 1,5 vkoa ja yskää 4 vkoa ja jatkuu edelleen.Siihen päälle vielä jälkitaudiksi korvatulehdus (neljäs)ja poskionteloiden punkteeraus.
      Että sillei mulla....

    • tarttunut muihin

      ja heille tulee jos on tullakseen, influenssa kuten tavallinen flunssakin tarttuu ennen kuin oireilee. Itse menin töihin neljän päivän jälkeen, kun ei enää kuumetta ollut. Jälkitaudit voi tulla kuukaudenkin päästä, mutta jos nyt toipilasaikana muistat ettet urheile, niin ei välttämättä tule ollenkaan.

    • ..jope...

      Tulipa tuo juuri kärsittyä. Oikein perusteellisesti. 1½ viikkoa kesti kuume, josta viikon todella korkea sellainen. Tuntui, että eikö tämä ikinä hellitä. Vieläkin päästä vähän heittää, mutta josko tämä voiton puolella olisi. Ei huvittais kokea uudestaan. Jälki/sivutautina tuli korvatulehdus 6. päivänä.

    • ugvghv

      No,
      mulla on ollu jo 8 päivää kuumetta, eikä vieläkään parannu. Kävin lääkärissä ja influenssahan tää on. Tänään oon ollu niin voimaton etten oo jaksanu ees kävellä alakertaan rappusia pitkin. Et kyl tää tauti kestää. Mä luulen et tän kuumeviikonki jälkeen tää kestää viel kauan.

      Mä muista et mul oli 10 vuotta sitte kans influenssa, ja se alko maaliskuussa, ja kokonaan se oli vasta parantunu kun kesäloma alko 1.6 kaikkien mahollisten jälkitautien jälkeen.

      Tää on ihan hirvee sairaus.

    • karmea olo

      Mikähän ihmeen jälkitauti nyt iski?

      Viikko yskän ja nuhan loppumisen jälkeen tuli vasen olkapää todella kipeäksi. Seuraavana päivänä se oli levinny koko vasempaan rintakehään. Olin jo varma että sydän vetelee viimmeisiää ja otin 2 pientä pulloa viinaa että sain vähän nukuttua.

      Lauantaiaamuna herättyäni oli vasemmanpuolen kipu lakannut ja siirtynyt oikealle puolelle rintakehää. Ei siis suoraan sydämmen lopusta ollut kyse mutta nyt oli taas todella vaikea hengittää. Launtai iltana lämpö nousi ja koko yön joutui istumaan kippurassa. Niin kova kipu rintakehäs että olisin tehny mitä tahansa sen lopettamiseksi.

      Nyt on sunnuntai ilta ja hieman helpompi hengittää kun syöny paketin coldrexiä. Jos ei tuo kipu lopu niin jotain radikaalia tehtävä.

      • karmea olo

        ...nyt se siirtyy oikeaan olkapäähän ja oikealle niskaan eli hengittäminen helpottuu.

        Mikähän tuo on? Ei toi luulisi veritulppa olevan, eikä vyöruusu kun eikös siitä jää ihoon jälkiä


    • karmea olo

      No ei ollut sydämmessä vikaa, keuhkopussissa ei ilmaa tai veritulppaa, mutta tulehdus keukossa saa nähtävästi aikaan keuhkoveritulpan tapaiset oireet ja niin kovan rintakivun että on vaikea hengittää.

      Toivottavasti nyt pääsin eroon röökistä. Tarjosivat nicorette tuotteita sairaalassa ja en ottanut kun en halua "koukkuun" niiden kans.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      244
      6094
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      127
      5901
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      243
      4986
    4. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      31
      4471
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      21
      4319
    6. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      63
      4202
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4117
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3668
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      58
      2569
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      56
      1945
    Aihe