Nyt on menossa viides päivä influenssan kourissa.
Kuinka kauan tauti yleensä kestää?
Entä kuinka nopeasti oireiden kaikkottua voi mennä töihin pelkäämättä tartuttavansa kaikkia muita?
Missä vaiheessa jälkitauti puhkeaa jos on puhjetakseen.
Influenssan kesto sekä jälkitauti
7
9692
Vastaukset
- vasta alkua.....
itselläni neljäs sairaslomaviikko menossa influessan takia.Kuumetta 1,5 vkoa ja yskää 4 vkoa ja jatkuu edelleen.Siihen päälle vielä jälkitaudiksi korvatulehdus (neljäs)ja poskionteloiden punkteeraus.
Että sillei mulla.... - tarttunut muihin
ja heille tulee jos on tullakseen, influenssa kuten tavallinen flunssakin tarttuu ennen kuin oireilee. Itse menin töihin neljän päivän jälkeen, kun ei enää kuumetta ollut. Jälkitaudit voi tulla kuukaudenkin päästä, mutta jos nyt toipilasaikana muistat ettet urheile, niin ei välttämättä tule ollenkaan.
- ..jope...
Tulipa tuo juuri kärsittyä. Oikein perusteellisesti. 1½ viikkoa kesti kuume, josta viikon todella korkea sellainen. Tuntui, että eikö tämä ikinä hellitä. Vieläkin päästä vähän heittää, mutta josko tämä voiton puolella olisi. Ei huvittais kokea uudestaan. Jälki/sivutautina tuli korvatulehdus 6. päivänä.
- ugvghv
No,
mulla on ollu jo 8 päivää kuumetta, eikä vieläkään parannu. Kävin lääkärissä ja influenssahan tää on. Tänään oon ollu niin voimaton etten oo jaksanu ees kävellä alakertaan rappusia pitkin. Et kyl tää tauti kestää. Mä luulen et tän kuumeviikonki jälkeen tää kestää viel kauan.
Mä muista et mul oli 10 vuotta sitte kans influenssa, ja se alko maaliskuussa, ja kokonaan se oli vasta parantunu kun kesäloma alko 1.6 kaikkien mahollisten jälkitautien jälkeen.
Tää on ihan hirvee sairaus. - karmea olo
Mikähän ihmeen jälkitauti nyt iski?
Viikko yskän ja nuhan loppumisen jälkeen tuli vasen olkapää todella kipeäksi. Seuraavana päivänä se oli levinny koko vasempaan rintakehään. Olin jo varma että sydän vetelee viimmeisiää ja otin 2 pientä pulloa viinaa että sain vähän nukuttua.
Lauantaiaamuna herättyäni oli vasemmanpuolen kipu lakannut ja siirtynyt oikealle puolelle rintakehää. Ei siis suoraan sydämmen lopusta ollut kyse mutta nyt oli taas todella vaikea hengittää. Launtai iltana lämpö nousi ja koko yön joutui istumaan kippurassa. Niin kova kipu rintakehäs että olisin tehny mitä tahansa sen lopettamiseksi.
Nyt on sunnuntai ilta ja hieman helpompi hengittää kun syöny paketin coldrexiä. Jos ei tuo kipu lopu niin jotain radikaalia tehtävä.- karmea olo
...nyt se siirtyy oikeaan olkapäähän ja oikealle niskaan eli hengittäminen helpottuu.
Mikähän tuo on? Ei toi luulisi veritulppa olevan, eikä vyöruusu kun eikös siitä jää ihoon jälkiä
- karmea olo
No ei ollut sydämmessä vikaa, keuhkopussissa ei ilmaa tai veritulppaa, mutta tulehdus keukossa saa nähtävästi aikaan keuhkoveritulpan tapaiset oireet ja niin kovan rintakivun että on vaikea hengittää.
Toivottavasti nyt pääsin eroon röökistä. Tarjosivat nicorette tuotteita sairaalassa ja en ottanut kun en halua "koukkuun" niiden kans.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi455513Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2985332Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä724577Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692465Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt481900Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu311858Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont261800Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161792Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi811735Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y11648